Kadın sanatçılardan rengarenk eserler

Dünyagöz Hastanesi Gözden Gönüle Sanat Galerisi, sanatçılar Nurdan Atlı, Banu Demir Eker, Vildan Özsoy ve Canan Yılmaz’ın birbirinden renkli eserlerine ev sahipliği yapıyor. Sanatçıların, kağıt rölyef, yağlı boya, çatlatma yağlı boya ve tasarım ürünlerinden oluşan “Gece ile Çözüldü Renkler” sergisi 1 Şubat Cuma gününe kadar izlenilebilecek

NAZ AKMAN – Açıldığı günden bu yana sanatı ve sanatçıyı Başkentlilere ulaştırmayı misyon edinen Gözden Gönüle Sanat Galerisi yepyeni bir sergiye imza atıyor. Aynı ailenin fertlerinden Nurdan Atlı, Banu Demir Eker, Vildan Özsoy ve Canan Yılmaz’ın farklı tekniklerdeki eserleri “Gece ile Çözüldü Renkler” sergisinde buluştu. Sergi sanatseverler tarafından ilgi ile takip edildi.
Gazeteciler Cemiyeti tarafından sanata ve sanatçıya destek vermek amacıyla düzenlenen Uluslararası Ressamlar Çalıştayına katılan ve serginin ev sahiplerinden olan sanatçı Canan Yılmaz, misket tabloları ile sergiye katıldı. Yılmaz, ışık gölge kırılmalarının yansımasını, çocukluğumuzda oynadığımız misketlerle çözümlemeye çalışarak saydamlık, şeffaflık, masumiyet felsefesini tuvaline aktarıyor.
Kağıt rölyef, çatlatma yağlı boya, tasarım ürünler..
Sanatçı Banu Eker birbirinden başarılı kağıt rölyef eserlerini görücüye çıkarırken, Vildan Özsoy ise çatlatma yağlı boya tekniğiyle icra ettiği tablolarını sergiledi. Serginin küratörlüğünü üstlenen ve tasarım ürünleriyle dikkat çeken Nurdan Atlı ise pek çoğu geri dönüşümden oluşan birbirinden eşsiz parçaları ile sergiye renk katıyor. Sergiye ilişkin bilgiler veren Nurdan Atlı, “Aynı aileden dört kadın sanatçı olarak böyle bir karmaya imza attık. Bu sergi aslında her birimizin kişisel sergisi. Çünkü en fazla altı sanatçıya kadar açılan sergiler kişisel olarak değerlendiriliyor. Dört kadın sanatçı olarak çalışmalarımızı gece tasarladığımız için serginin de Gece ile Çözüldü Renkler şeklinde adlandırılmasına karar verdik” dedi.
Atlı, tasarımları hakkında “Serginin tasarım kısmında yer alan ürünler bana ait. Son dönemlerin popüler parçası haline gelen bel çantaları, tozluklar, ahşap üzerine yünle işlenen çantalar, pleksi çantalar gibi pek çok ürün yapıyorum. Tasarımlarımın bir kısmı geri dönüşümlü malzemelerden oluşuyor. Özellikle kullanılmayan kotları boyayıp üzerine farklı sanatsal eklemeler yaparak çanta haline getiriyorum böylelikle hem modern hem de çevreye karşı duyarlı tasarımlar oluşturmaya çalışıyorum. Kişisel sergilerden yana değilim, paylaşımın gücüne inanıyorum. Serginin bize göre en önemli özelliği hem dört kadının dayanışması hem de sanatla bir araya gelmesi” bilgiler verdi.