KAGÜK engelleri aşmak için çabalıyor

Engelliler ile Engelli Çocuk Annelerine Destek Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi (KAGÜK), kadınların ekonomiye katkı sağlamasını amaçlarken, engelli çocuklara da destek oluyor

DİCLE KAVAK EKMEKCİ –  Engelliler ile engelli çocuk annelerine destek olmak amacıyla 2015 yılında kurulan Kadın Girişimi Üretme ve İşletme Kooperatifi (KAGÜK), kadınların ekonomiye katkı sağlamasına yardım etmeye çalışıyor. Gülsüm Soyak tarafından kullanılan ve sosyal bir kooperatif olarak hayatına devam eden KAGÜK, engelli çocuklar ve aileleri için farkındalık yaratmayı amaçlıyor.
KAGÜK, gazetemize yaptığı açıklamada kooperatifin faaliyetleriyle ilgili, “Biz sosyal bir kooperatifiz. Üretip pazarım yok diyene pazar, üretmek istiyorum ama bilgim yeterli değil diyene atölye çalışmalarımızla destek veriyoruz. Bu toprakların kaybolmaya yüz tutmuş el sanatlarını da güncelleştirme çabası içindeyiz. Aynı zamanda farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. AB programı çerçevesinde proje sunduk ve kabul edilmesiyle skolyoz hastalığıyla ilgi farkındalık çalıştayı düzenledik. Çölyak hastalığıyla ilgili kinoa üretimine başladık. Çölyak hastalarının glutensiz ürünlere daha rahat ulaşmasını sağlıyoruz” diye konuşuyor.
7 kişilik çekirdek kadronun dışında 3.000’in üzerinde destekçi ekibin oluşturduğu KAGÜK, bugüne kadar hiçbir üyesinden aidat toplamamakla birlikte hiçbir yerden maddi bağış veya destek almıyor. Maddi giderleri kooperatif yönetimi kendi imkanlarıyla karşılıyor.
KAGÜK, “Engellere inanmıyoruz”
Gümrük Ticaret il Müdürü Seval Yasak kooperatifi desteklerken, Ticaret Bakanlığı’na bağlı ve kuruluşlardan destek alıyorlar. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da KAGÜK’ün sesini duyarak destek olmaya çalışıyor. KAGÜK, “Bizim amacımız konusu çocuk, konusu kadın, konusu girişim, konusu üretim olan her şeye destek ve paydaş olabilmek. Biz engellere inanmıyoruz, biz imkansızlıklara inanmıyoruz. Kooperatif bir holding gibi vergi veriyor tek farkımız bizde gönüllük esas. Biz bir çocuğa değmenin geleceğe dokunmak olduğunu düşünüyoruz, bir kadının kendi ekonomisine katkıda bulunmasının üreten bir ülkeye destek olacağını biliyoruz. Bir çivi bir nal, bir nal bir at, bir at bir atlı kurtarır. O atlı ki komutansa orduyu o ordu o ülkeyi kurtarır felsefesine tam bir gönüllükle bağlı hiç durmadan hiç yorulmadan çalışıyoruz” açıklamasında bulunuyor.
Antalya merkezli bir kooperatif olan KAGÜK, tüm Türkiye Cumhuriyeti’ni kucaklayarak 7 bölgedeki tüm engelli ailelerine hizmet ediyor. Diğer illerle kardeş kooperatif olmak istiyor ve onlarla iletişime geçiyorlar. Öte yandan Türkiye’yi tanıtmak için komşu ülkelele de sosyal, ekonomik, kültürel anlamda kaynaşmayı amaçlayarak iletişim de bulunuyorlar.