Kahvenin kaynağına yolculuk

Bilkent Center’ın ana sponsorluğunda düzenlenen Ankara Coffee Festivali, 28–30 Eylül 2018 tarihleri arasında Bilkent Station’da gerçekleşti. Binlerce Ankaralı kahveseveri ağırlayan festival, çeşitli konserler ve workshoplara da ev sahipliği yaptı

DİCLE KAVAK EKMEKCİ (ANKARA) – Dream Sales Machine tarafından organize edilen Ankara Coffee Festivali, üçüncü nesil kahve akımının önde gelen markaları ve lezzetlerini bir araya getirdi. Ankara’da bu yıl ikincisi düzenlenen festival, kahvenin kaynağına odaklanarak kahve lezzetleriyle dolu zengin içeriği ve çok sayıda etkinliğiyle Ankaralı kahveseverleri büyüledi.
Usta baristalar, nitelikli lezzetler, tasarım ürünleri ve canlı müzik performansları ile buluşan Ankaralılar workshop çalışmalarına ve çeşitli yarışmalara da katıldı. İki seans olarak düzenlenen etkinlikler, üç gün boyunca 10:00–14:00 ve 15:00–19:00 saatleri arasında düzenlenirken çeşitli atölyeler ve konserlerle devam etti.
Kahve tadımları, konserler, yarışmalar, atölyeler ve etkinlikler
Ankaralı kahveseverler, festival boyunca kahve markalarının ürünlerini tatma şansı yakalarken, çeşitli firmaların düzenledikleri yarışmalarla hediye kazanma imkanına erişti.
Festivalin ilk gününde Dilara Turan ile Suluboya Atölyesi, Bige Kır ile Seramikle Tanışma Atölyesi, Uğur Asilsoy ile Nitelikli Kahve ve Demleme Teknikleri Atölyesi, Babun Design ile Kasnak Atölyesi, Venezuela Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Jose Gregorio Bracho Reyes ile Venezuela Kahvesi: Bilinmeyen Bir Tarih Söyleşisi, Perulu Şef Jean Carlo Milla, Dominikli Şef Alicia Santana, Nijerli Şef Aichatou Leger ve Şef Gülhan Çorman ile deneyimler, Playlist, Doruk Petekkaya, Vedat Minör, Sinağrit Baba, Demirabi, Sütlü Kakao, No Spoon Ft. O.Z.N ve Aga B. konserleri gerçekleştirildi.
Festivalin ikinci gününde ise Babun Desing ile Kasnak Atölyesi, Petra Coffee ve La Marzocco ile Latte Art Throwdown Atölyesi, Dilara Turan ile Suluboya Atölyesi, Mehmet Eren Eskikan ile Kendi Kupanı Kendin Yap Seramik Atölyesi, Tchibo Cafissimo ile Evde Profesyonel Kahve Söyleşisi, Şef Alicia Santana, Şef Aichatou Leger ve Şef Gülhan Çorman ile deneyimler, Vedat Minör, Doruk Petekkaya, Slugs Jazz Band, Demirabi, Evren Uysal, No Spoon Ft. O.Z.N ve Bedük konserleri düzenlendi.
Ankara Coffee Festivali’nin son gününde ise kahvesever ziyaretçiler Dilara Turan ile Suluboya Atölyesi, Barista Kağan Giritli ile Filtre Kahve Demlemenin Püf Noktaları, Babun Design ile Kasnak Atölyesi, Petra Coffee ve Moccamaster ile Cuptasters Competion Atölyesi, Mehmet Eren Eskikan ile Kendi Kupanı Kendin Yap Seramik Atölyesi, Cihan Başpınar ile Kahveseverin Hayatta Kalma Rehberi Söyleşisi, Meksikalı Şef Erika Torres, Şef Gülhan Çorman deneyimleri, Playlist, Çağan Tunalı DJ Set, Sinağrit Baba, Slugs Jazz Band, Allen Hulsey, Ikaru ve Yeni Türkü konserleri ile buluştu.
Festivalin incisi, Taş Kahve’nin Dibek kahvesi
1923 yılında Girit’ten Ayvalık Cunda’ya mübadele ile gelen Adile Hanım ve oğlu Hüseyin Bey, yanlarında 150 yıllık dibek taşını da getiriyorlar. 1926 yılında Cunda’da “Taş Kahve”yi açıyorlar. Taş Kahve’nin bulunduğu bina, inşasında kullanılan doğal sarımsak taşı, taş işçiliği, yüksek tavanı ve kolonsuz inşası ile dönemin en mükemmel mimari yapısı olma özelliğini hala koruyor. “Taş Kahve” “Dededen-toruna” uzanan tarihi mirası aynı şekilde koruyarak hizmet veriyor.
Üçüncü kuşak Taş Kahve sahibi Hüseyin Barış gazetemize yaptığı açıklamada, yüksek çevre mühendisi olmakla birlikte “kahve aşkı” ile dedelerinden gelen mirası koruduklarını söylüyor.
Barış, Taş Kahve’nin bir kültür mirası olduğunu asla unutmadık. Dedelerimiz buranın bize ait değil, bize emanet bir kültür mirası olduğunu öğrettiler Yaklaşık yüzyıldır bu tarihi mekânı “dededen-toruna” anlayışı ile koruyup, tarihi dokusuna sadık kalarak işletiyoruz” dedi.
Kahvesinin tadı, 10 saatlik serüveninden geliyor
10 yıldır Taş Kahve’de çalışan Dibek Kahve ustası Ferit Toprak, Türk kahvesini taşta dövdükten sonra eleyerek 10 saat süren bir çalışmanın ardından 8 kiloluk kahve elde ediyor. Makinaların 8 kiloyu bir dakikada ürettiğini belirten Toprak, Türkiye’de tek olduklarını çünkü oldukça zahmetli olan dövme ve eleme işini yapmanın herkesin harcı olmadığını belirtiyor.
Dibek kahvesinin yanı sıra Türk kahvesi ve damla sakızlı kahve çeşitlerini barındıran Taş Kahve ailesi, insan odaklı bir prensiple, sevgi ve saygı ile misafirlere güven duygusunu inşa etmek ve kurumsal kimliklerini bu harmoni üzerine inşa etmeye çalıştıklarını bildiriyorlar.
“Ankara için benzersiz bir deneyim”
Bilkent Center Müdürü Ayhan Aytekin, Ankara Coffee Festival’in bu yıl yine Başkent’in sosyal hayatına renk kattığını ifade ederek, “Kahve kültürü son dönemde ülkemizde ve gençler arasında oldukça ilgi görüyor. Biz de bu ilgiye karşılık Bilkent Station olarak Ankara’nın en büyük festivaline ikinci kez ev sahipliği yapıyoruz. Ankara Coffee Festivali, kahve sektörünün en önemli marka ve lezzetlerini bir araya getirerek Ankara için benzersiz bir deneyim sunuyor. Festivalde katılımcılar farklı ülkelerden gelen farklı aromadaki kahvelerin tadına bakma fırsatı buluyor” dedi.