Kalbinin bir yanı hep iyilik için çarpanların projesi

Özel günlerde, farklı şekillerde hayata geçirilen projelerle çocukları kucak dolusu hediyeye ve mutluluğa boğmayı amaçlayan Bi’ Kucak Mutluluk projesi, aynı kurumdan çalışan beş kişinin girişimiyle çalışmalarını sürdürüyor

DİCLE KAVAK EKMEKCİ – Bi’ Kucak Mutluluk projesi, Avukat Eda Erbaş’ın ilk kez bir 23 Nisan gününde, ihtiyaç sahibi çocukların yüzünde tebessüm oluşturmak için ilgililerle iletişime geçerek bayram günü çocuklara hediyeler göndermesiyle başlıyor.
Bi’ Kucak Mutluluk projesi kapsamında, yeni yıl dileği olarak yıl başında çocuklardan üçer tane dilekçerini içeren mektup yazmalarını isteyip her bir çocuğa yazdıkları üç dileğini de alıyorlar, 23 Nisan’da kurumlara kurdukları standlarda toplanan yeni oyuncakları çocuklara birer kucak dolusu haline getirilerek dağıtırken, topalanan kıstasiye malzemelerini ve ikinci el oyuncakları okullarına koliler halinde bağışlıyorlar. İkinci ellerin mutlaka bakım ve onarımdan geçirilerek ve çocukları sevindirecek şekilde paketlenip süslenerek hediye edilmesine de dikkat ediyor, toplanan kitaplarla da ihtiyacı olan bir okulda kütüphane kuruyorlar. Karne hediyesi aktivitesiyle, çocuklardan birer tane çok istedikleri dileği söylemelerini istiyor, Bi’ Kucak Mutluluk dilek kartlarına yazılan bu hediyeleri gönüllülere vererek, hediyelerin alınmasını ve çocuklara ulaştırılmasını sağlıyorlar. Önümüzdeki dönemde, okulların başladığı eylül ayında çocuklara bir yıl yetecek kırtasiye malzemesini birer kucak hediye şeklinde ulaştırmayı hedefliyorlar.
Mardin’den Elazığ’a kadar ulaşan kucak kucak mutluluk
Avukat Erbaş, gazetemize yaptığı açıklamada, “Projemiz, kurumlarla anlaşma yapılarak yürütülmekte olup, katılımcılar da kurum çalışanları olmaktadır. Yine katılımcılar arasından oluşturulan gönüllü ekibi, benim de yönlendirmem ile tüm operasyonel süreci yürütmektedir. Her bir proje döneminde yardımcı olmak isteyen gönüllü mesai arkadaşlarım destek olmaktadır. Kurumlarda yapılan projelerde herkesin (güvenlik, üst yönetim, operasyon, satın alma…) işin bir ucundan tuttuğu ve projeye destek olduğu, projenin müthiş bir imece çalışmasıyla devam ettiği düşünüldüğünde aslında yüzlerce kişilik çok kalabalık bir aileyiz” diye konuşuyor.
Şimdiye karar gerçekleştirdikleri hedeflerden bahseden Erbaş, “2018 yılı yeni yıl hediyesi olarak Siverek’te dört ilkokulda (Özenpınar- Sumaklı- Ağılcık- Otlu İlkokulu) toplam 72 çocuğun üçer tane yeni yıl dileğini gerçekleştirdik. 2018 yılı 23 Nisan Projemizde, 32 Roman çocuğumuza birer kucak dolusu hediyemizi verdik. Ağrı ve Siverek’teki dört anaokuluna kolilerle oyuncak göndermi sağladık. 2018 yılı bayram hediyesi projemizde Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ve Marmara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yatmakta olan toplam 69 çocuğumuza bayramlık kıyafet aldık. 2019 yılı yeni yıl hediyesi olarak Kahramanmaraş’ta Hopurlu Şehit Şehir Eyüp Geyik İlkokulu’ndaki 208 çocuğumuzun yeni yılda üçer tane dileğini gerçeğe dönüştürdük. 2019 yılı 23 Nisan projesi kapsamında Mardin’de toplam 13 okulda 300 kadar çocuğumuza birer kucak dolusu hediye verirken okulların tamamına en az 4-5 koli oyuncak ve kırtasiye malzemesi yardımında bulunduk. 2019 yılı 23 Nisan projesi kapsamında Elazığ’da Başyurt İlkkokulu’nda kütüphane açılması için kitap bağışında bulunduk ve ilk kütüphanemizi bu okulda açtık” diye konuşuyor.
Tüm bu yardımlar gerçekleşirken, okullara muhtarlar veya öğretmenler kanalıyla, yani o yöredeki çocukların ihtiyacını en iyi tespit edebilecek kişiler kanalıyla ulaşan Bi’ Kucak Mutluluk ekibi, irtibata geçilen kişiyi seçerken, güvenilir, ilgili, özverili olmasına ve kendilerine iletilen olumlu bir referansı olmasına dikkat ediyorlar.
Projenin en büyük destekçilerinin hem bağışçı olarak hem de emeklerini vakitlerini ayırarak verdikleri destekler ile çalışmakta olduğu kurumun çalışanları olduğunu vurgulayan Erbaş, “Hayata geçirdiğim projeleri üst düzey yöneticilerimizin de desteklemesi nedeniyle katılım hayli yüksek oluyor. İş birimlerimizin çoğu ve ilgili yöneticiler projenin desteğe ihtiyacı olduğu anlarda ve alanlarda tüm imkanları seferber ediyor. Şimdilik ağırlıklı olarak çalışmakta olduğum kurum bünyesinde gerçekleştirildiyse de projeler son projemizde yavaş yavaş diğer kurumlarla da çalışmaya başlamış bulunuyoruz. Tabi bir kurumla çalışabilmemiz için, o kurum bünyesinde mutlaka bu işi koordine edecek bir proje lideri seçip bir kaç kişilik gönüllü ekibi oluşturmalarını istiyoruz. Çünkü gereken operasyonel işlerin tamamı gönüllüler tarafından gerçekleştiriliyor” diyor.
“İyilik, iyi huylu bir virüs gibi, ne kadar erken girerse vücuda birey ve toplum için o kadar faydalı oluyor” İbrahim Betil
Çok yakında bir dernek çatısı altında faaliyetlerini devam ettirmeyi ve her yıl binlerce çocuğu sevindirmeyi planlayan Bi’ Kucak Mutluluk proje ekibi, kurmayı planladıkları dernekte esas olarak travma yaşamış dezavantajlı çocukların rehabilitasyonu, psikolojik olarak desteklenmesi için aktivite ve etkinlikler hayata geçirilmesi ve ihtiyaç halinde hukuki destek sağlanmasını amaçladıklarını ve bunun için çalışmalar sürdürdüklerini aktarıyor.
Erbaş devamla, “Kalbinin bir yanı hep iyilik için çarpan ancak kime ne şekilde yardım edeceğini bilemeyen ya da güven sorunu yaşayan insanlara ise benim gibi bizzat sürecin içinde olabilecekleri yapılarda yer almalarını, yer alamıyorlarsa da kendi yapılarını kurmalarını öneririm. Çünkü örnek aldığımız kıymetli büyüğümüz İbrahim Betil’in de dediği gibi iyilik, iyi huylu bir virüs gibi, ne kadar erken girerse vücuda birey ve toplum için o kadar faydalı oluyor. Bir şekilde başlasınlar. Hayatları anlam bulacak, belki o eksik parça bu alanda tamamlanacak” ifadesini kullanıyor.