Kar kalktı Nemrut’un heykelleri yüzünü gösterdi

Dünyada güneşin doğuşu ve batışının en güzel izlendiği yerlerden biri olan Nemrut Dağı’nın heykelleri, karların erimesiyle yüzünü göstermeye başladı. Kar örtüsü kalkan binlerce yılık tanrı heykelleri, tüm ihtişamıyla tekrar ortaya çıktı.
Kommagene Kralı Antiokus’un mezarının da bulunduğu, dünyanın en yüksek açık hava müzesi olarak da nitelendirilen Nemrut Dağı, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.
Dünyada güneşin doğuşu ve batışının en güzel izlendiği yerlerden biri olarak bilinen, 2 bin 206 metre yükseklikteki seyrine doyulmaz manzarasıyla Nemrut Dağı, her yıl yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor. Zorlu bir yürüyüşün ardından zirveye ulaşan turistleri, burada muhteşem bir görsellik karşılıyor.
Kar örtüsü kalktı heykeller gün yüzüne çıktı
Üzerindeki kar örtüsü yavaş yavaş kalkan devasa tanrı heykelleri, ziyaretçilere tekrar yüzünü göstermeye başladı.
Karın erimesiyle doğu terasında bulunan heykeller tamamen gün yüzüne çıktı ancak batı terasındakiler beyaz örtüden kurtulmak için güneşin gücünü artırmasını bekliyor.
Dağın, bir bölümü karla kaplı zirvesinde güçlükle ilerleyen ziyaretçiler, yüzünü gösteren heykellerin önünde fotoğraf çektiriyor.
Hava sıcaklığının gündüz 10, gece eksi 15 dereceye kadar düştüğü Nemrut’a gelen turistler, doğu terasında güneşin doğuşunu, kar altındaki heykellerin bulunduğu batı terasında ise batışını, soğuk havaya aldırmadan ilgiyle izliyor.
Yol çalışması sürüyor
Bu arada Adıyaman ile Nemrut Dağı’nın arasını 32 kilometre kısaltacak Nemrut Kral Yolu’ndaki çalışmalar da sürüyor.
Arsemia kalıntılarının bulunduğu bölgede 1,5 yıl önce başlayan yol çalışmasının tamamlanmasıyla bölgenin daha fazla turist çekmesi bekleniyor.
Yetkililer, havaların ısınmasıyla asfalt çalışmasına başlanacak yolun bu yaz trafiğe açılmasının beklendiğini bildirdi.
Tur operatörlerine çağrı
Tur rehberi Onur Yılmaz Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Nemrut’un tanıtımının daha iyi yapılması halinde gelen turist sayısının artacağını söyledi.
Ulaşım koşullarının iyileştirilmesinin de önemine işaret eden Yıldız, tur operatörlerine, nadide eserlere sahip çıkılması adına müşterilerini Adıyaman’ın tarihi yerlerine çekmeleri çağrısında bulundu.
Ziyaretçiler memnun
Nemrut’un ziyaretçilerinden Mehmet Bağcı, zirveye tırmanışın zorluğuna değindi.
Devletin ulaşım konusunda önemli çalışmalar yaptığını dile getiren Bağcı, Nemrut’un yolunun tamamlanmasıyla ziyaretçi sayısının artacağını kaydetti.
İsviçre’den gelen Hacı Kurnaz da ilk defa Nemrut’u ziyaret ettiğini ifade ederek, “Nemrut gerçekten çok güzel. Yolları tamamlanırsa daha güzel iyi olur. Herkesin gelip görmesi gerekiyor. Tarihi ve doğasıyla mükemmel bir yer” diye konuştu.
Eskişehir’den gelen Eylem Bektaş ise Nemrut’a ilk defa geldiğini belirterek, zorlu bir parkurun ardından çıktıkları Nemrut’ta gördüklerinden çok etkilendiğini söyledi.