Karadeniz’in ilk golf sahası Samsun’da açıldı

Atila Güvenç/Ülkemizdeki ilk halk tipi golf sahası olarak yapılan Samsun Golf Sahası, 9 çukur olarak açılırken saha gelecek yıl 18 çukura çıkarılacak ve 6200 metre 72 par olarak şampiyona sahasına dönüşecek.
Karadeniz’in ilk golf sahası olma özelliğini taşıyan Samsun’daki dokuz çukurlu golf sahası ve kulüp binası Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ve Türkiye Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu’nun katıldığı görkemli bir törenle açıldı. Yapımı Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen ve Karadeniz Bölgesi’nin ilk golf sahası olma özelliğini taşıyan dokuz çukurlu saha ve golf akademisi yapılan törenle hizmete girdi. Samsun Devlet Opera ve Balesi sanatçılarının gösterisiyle başlayan açılışta konuşan ve golf oynamayı seven Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, golfe karşı önyargılı çevrelerin bulunduğunu belirterek, “Bu spor zengin sporu olarak görülüyor. Ancak golf aslında zenginleştiren bir spor. Golf sahası bir şehre çok şey kazandırır. Samsun’da 2-3 golf sahası olması lazım. O zaman belki Samsun yılda 200 bin golfçüyü ağırlayacak. Ayrıca saha ile birlikte 120 genç oyuncunun golfe başlamasından mutluluk duyuyorum” açıklamasında bulundu.
Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç da dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi arasına girme hedefinde olan Türkiye’nin büyük düşünmesi gerektiğini söyledi. Bakanlık olarak spor altyapı hamlesine giriştiklerini ifade eden Kılıç, “Spor kültürü, spor altyapısı ve spora ilgiyi artırmak için de çalışıyoruz. Golf ciddi yatırım gerektiren bir spor dalı. Ancak bu yatırımın sonunda buradan yetişen golfçüler uluslararası arenada ülkemizi temsil edecekler” söylemini yaptı.
İLK HALK TİPİ GOLF SAHASI
2015 yılının Mayıs ayında başladıkları sahanın inşaatını 14 ay gibi kısa bir sürede tamamladıklarını belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bakan Akif Çağatay Kılıç’ın bu süreçte kendilerine büyük destek verdiğini aktardı.
Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Türkiye’nin ilk halk tipi sahasını açmasının heyecan ve mutluluğunu yaşadığını söyledi. Deniz dolgusu üzerine yapılması açısından sahanın dünya da bir ilk olduğunu vurgulayan Ağaoğlu, “Tesis golf oynamak isteyen herkese açık olacak. Ayrıca Karadeniz kıyı şeridindeki lisanslı oyuncularımız da antrenmanlarını burada yapacak. 9 çukur olarak açılışı yapılan saha gelecek yıl 18 çukura çıkarılacak ve 6200 metre 72 par olarak hizmet vermeye başlayacak bilgilerini de verdi.