“Karanlığa ışık tutarak aydınlık bir iz bırakın”

DİCLE KAVAK EKMEKCİ –  Dezavantajlı bölgelerdeki çocuklara ışık ve rehber olmak amacıyla üniversite öğrencileri tarafından 2017 yılında kurulan Çocukça İz adlı sosyal sorumluluk projesi, köy okullarında veya kırsal alanlarda imkansızlıklar içinde okumaya ve hayata tutunmaya çalışan çocuklar ve gençler için çalışıyor.
Hiçbir çocuk aç okula gitmesin, kıyafetsiz, kitapsız, oyuncaksız kalmasın, kültür ve sanattan mahrum kalmasın diye kırsaldaki tüm dezavantajlı okullardaki çocuklara ulaşmayı amaçlıyorlar.
Proje kurucularından Veysi Bakar, gazetemize yaptığı açıklamada, “Karanlık dünyaları aydınlatma yolunda ilerlerken çocukların kalbine, gençlerin ise hayallerine dokunmayı kendimize misyon edindik” diye konuşuyor. Çocukça İz ekibi devamla, “Çocukça iz bir yaşam hikayesidir. Herkesin bir hikayesi olduğuna inanıyoruz, çocuk kalplere dokunmaya çalışırken, aslında kendi çocukluğumuza dokunuyoruz. Yaşayamadıklarımızı yaşıyoruz. Biz kendi ateşimizi kendimiz yaktık, ama isterdik ki birileri kıvılcım olsaydı, işte biz o kıvılcım olacağız” açıklamasında bulunuyorlar.
Bireyselleşmenin, adaletsizliğin, şiddetin, istismarın, arttığı dönemde, iyiye güzele dair sevgiyle, masumiyetle yoğrulmuş tohumları ekmeyi amaçlayan Çocuk İz sosyal sorumluluk projesi, çocukları rahatlıkla komşuya, sokağa, okula göndereceğimiz ve içimizin rahat olacağı bir dünyada yaşama hayaliyle yola çıkıyorlar. Çocukça İz ekibi, “Bunun için el verin büyütelim, iyiye güzele dair ne varsa. Daha yaşanılır ve huzurlu bir dünyada aydınlık bir gelecek için, çocuklarımıza destek olmaya, rehber olmaya ve onlara okulda çevrede ailede öğretilmeyen ama olması gerekenleri verelim; sevgi, dürüstlük ve paylaşma duygusuyla” diyor.
“Emelimiz tüm meleklere yürekleri gibi sımsıcak yuva ve masumiyetlerini paylaşacak dostlar edindirmek”
Dışlanmış ve hırpalanmış yüreklerin, ıslanmış gözlerdeki ışığın azaldığı insanlara dokunan proje, sesi çıkmayanların sesi olmayı amaçladıklarını belirtiyor. Karşılık beklemeden birine nasıl yardım edileceğini gösteriyor, bunun mutluluğuyla masumiyet, dürüstlük ve sevginin yoğrulmuş hali olarak çalışıyorlar. Birilerin kalbine dokunmaktan mutluluk ve huzur duyan insanlar olarak kendilerini tanıtan ekip, “Kuru bir toprağın, ağustos sıcağında suya hasretliği misali yağmur olup yanan gönülleri serinleteceğiz. Biz yürümek isteyenlere yol, varmak isteyenlere hedef, paylaşmak isteyenlere sevgi olacağız. Hayatımızı gökkuşağı renkleri gibi boyayıp, sevgi tohumuyla tatlandırarak bir çocuk sevinciyle yaşayacağız. Sessiz meleklerin, kanadı olmaya kendimizi adadık. Gözlerindeki en ufak gülümsemeye, can verircesine yuva olduk” ifadesinde bulunuyorlar.
Doğayla savaşmak yerine dost olmakla, kırıp dökmek yerine yapmayı benimsemekle beslenen Çocukça İz, fotosentezle doğaya salınan oksijen misali, her yerde yaşam kaynağı olmayı amaçladıklarını bildiriyor. Verecekleri eğitimler, seminerler, psikolojik destekler ve danışmanlık hizmetiyle tamamen ücretsiz ve gönüllülük esasına dayalı bir şekilde çocukların ve gençlerin yanında yer alan Çocukça İz sosyal sorumluluk projesi, birden fazla etkinlikle çocukların yanında oluyor. Uçurtma Şenliği etkinlikleriyle palyaço eşliğinde yüz boyama, oyuncak ve kırtasiye malzemeleri dağıtımı yaparak küçük hediyelerle minik kalplere dokunuyorlar.
5.000 Kalem, 2500 Silgi, 2500 Kalemtıraş toplandı
Köy Okullarına yardım projeleriyle, Şanlıurfa, Van, Ağrı, Hakkari, Şırnak gibi illere kıyafet, kitap ve kırtasiye yardımı yaparak Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde zor şartlarda yaşayan çocuklara destek oluyorlar. Ayrıca üniversite sınavlarına hazırlık için test kitapları ve genel tekrar kitapları gönderiyorlar.
YÖK ve ÖSYM’nin sınavlarından çıkan öğrencilerden, sınav esnasında verilen kalem, silgi, kalemtıraş ve kalem kutuları toplayarak, bu malzemelerin ihtiyaç sahibi çocuklara dağıtımını sağlıyorlar.
Çocukça İz, gazetemize, “Çocuk masumiyeti ve gençlik heyecanıyla gerçekleştirdikleri etkinlikler kapsamında, etkinliklerimizi keyif alarak yapıyoruz. Çocukları kendine dert edinen, bir avuç insandan fazlası değiliz. Bu uğurlu yolculuğunuzda bize katılmak isteyen masum kalpli insanları her zaman bekleriz” açıklamasında bulunuyorlar. Ekibin kurucusu Bakar ise, Ankara’yı Çocukça İz için merkez haline getirmek istediğini belirterek, Ankara içerisinde oluşturacağı yeni ekip için gönüllü arkadaşlar aradığını vurguluyor. Ankara’daki bulunan hastanelerde, huzur evlerinde ve ihtiyaç sahibi bölgelerdeki çocuklara ulaşmayı hedefliyor. Çocukça İz Ankara ekibinde yer almak isteyenler, projenin sosyal medya hesaplarından Bakar’a ulaşarak çocuklar için gönüllü olarak kurulan iyilik topluluğunda yer alabilir.