Karikatür Atölyesi’nde Halis Dokgöz sergisi

“Çağa tanıklık eden karikatürler”

Karikatürist ve tıpçı Prof. Dr. Halis Dokgöz’ün Hürriyet Gazetesi’nde ürettiği çalışmaların yer aldığı sergisi Karikatür Atölyesi’nde açıldı. Karikatür severler tarafından ilgi ile izlenen sergi 25 Mart Çarşamba gününe kadar izlenilebilecek

NAZ AKMAN – Yıl boyunca yerli ve yabancı usta çizerleri bir araya getiren Karikatür Atölyesi’nde bu ay karikatürist ve tıpçı Prof. Dr. Halis Dokgöz’ün sergisinin açılışı yapıldı. Dokgöz’ün Başkentli karikatür severlerin ilgisine sunduğu 40 eseri, 25 Mart Çarşamba gününe kadar Karikatür Atölyesi’nde ziyarete açık olacak.
Karikatüre 1985 yılında başlayarak Kılçık, Gırgır, Limon, Çarşaf, Gümgüm, Akrep, Hallo, ArteFacto, Cumhuriyet, Bulvar, Bizim Gazete, Hürriyet, Milliyet, BirGün, Radikal ve Sabah gibi pek çok gazete ve dergide karikatürü yayınlanan Dokgöz’ün, 2016-2018 yılları arasında Hürriyet Gazetesi Çukurova’da Metafor köşesinde günlük olarak karikatürleri yayınlanıyordu. Türkiye dışında Almanya, Fransa, İspanya, Belçika, Yunanistan, Romanya, Güney Kore, Polonya, İran, Kıbrıs, Portekiz, Kırgızistan, Rusya, Azerbaycan, Hindistan, Güney Kore, Sırbistan ve Çin gibi ülkelerde de karikatürleri yayınlanan Dokgöz, katıldığı ulusal ve uluslararası yarışmalardan çeşitli ödüllere layık görülmüştü.
Dokgöz’ün, 1989 yılında ilk karikatür kitabı olan “Güneşin Girmediği Yere”nin ardından 2010 yılında Türk Tabipleri Birliği yayınlarınca basılan “Çizgisel” ve son olarak 2019 yılında Hürriyet Gazetesi’nde yayınlanan karikatürleri ve son dönem çalışmalarını içeren “Metafor” karikatür kitabı yayınlandı.
Serginin açılış konuşmasını yapan Karikatür Atölyesi’nin kurucusu Emre Yılmaz “Dokgöz asıl mesleği karikatürist olan birisi. Bir yandan da adli tıpla ilgileniyor. Şaka bir yana zaten çoğunuz yaptığı güzel işleri takip ediyorsunuz. Bu sergide 40 çalışması var. Özellikle son dönem Hürriyet gazetesinde ürettiği çalışmalardan seçmeler var. Bu karikatürleri günlük ürettiği için çok güzel örneklerini göreceksiniz. Dokgöz Hocamıza bizlere verdiği destek için çok teşekkür ediyorum” dedi.
Dokgöz de “Bu sergi sayesinde 30 yıldır karşılaşmadığım arkadaşlarımla görüşme şansım oldu. Zaman hızlı geçiyor ve karikatürler çağa tanıklık ediyor. Hürriyet Gazetesi’nde çizdiğim günlük karikatürler olduğu için dijital üretimlerimi sizlerle paylaştım. Umarım keyifli bir sergi olmuştur. Güzellikleri arkadaşlarınıza, eleştirilerimizi de bana iletirseniz sevinirim” diye konuştu.