KARSANAT Barok Müzik Festivali

►KADIN ELİNDEN NOTALAR
9 Eylül günü (Yarın) İstanbul Avusturya Kültür Ofisi, Austria Baroque Academy ve THY sponsorluğunda, ödüllü soprano Olivera Ticevic, Barok dönemin kadın bestecilerinin eserlerini seslendirecek. Ünlü klavsen sanatçısı Sonja Leipold, barok çello sanatçısı Cristoph Urbanetz ve barok üflemelilerde Annemarie Podesser kendisine eşlik edecek. Avusturya Barok Akademisi Müzisyenleri’nin, Gmunden Festivali’nden sonra Bodrum’da seslendirecekleri bu repertuvar, sanatseverlerin genellikle daha iyi tanıdığı erkek bestecilerin eserleri yerine, kadın bestecilerin eserlerini içeriyor. Sadece kadın olduğu için tanınmayan, ancak çok değerli eserlere sahip Barbara Strozzi, Bembo Maria, Isabella Leonarda ve Francesca Caccini gibi bestecilerin eserleriyle bambaşka bir yolculuğa çıkacağız.
Barok Dönem’de Oryantalizm
10 Eylül’de gerçekleşecek olan ikinci konser için Karsanat Dernek Başkanı Esen Demirci şu bilgileri paylaştı:
“Bu yılki festivalimizde Karya Barok Solistleri’nden, Barok Dönem’in doğuda neler yaşandığını merak eden batılı bestecilerin eserlerini dinleyeceğiz. Özellikle 18. Yüzyılda, çok geniş bir coğrafyada yer alan farklı kültürlerin sanat yoluyla nasıl da kaynaşmış olduğunu keşfederken, Avrupa’nın saraylarında yankılanan Barok Operalar’ın baş karakterleri olan Osmanlı Sultanları’nı izleyeceğiz.”
Sıradışı sesleriyle ödülllü Kontrtenorlar Kaan Buldular ve Nuri Harun Ateş ve Mezzosopranolar Gülderen Erdoğmuş ve Esen Demirci’den oluşan Karya Barok Topluluğu, batıdaki Şarkiyat eğiliminin en güzel örneklerinden Handel’in Timurlenk, Guilio Cesare ve Rinaldo operaları ile, Vivaldi’nin Yıldırım Bayezid Operası ve Rameau’nun Les Indes Galantes Operası’ndan seçilen eserleri seslendirecek.
Bu yıl, İstanbul Opera ve Balesi’nin ödüllü solistlerinden, Camerata Barok İstanbul Orkestrası ve Hezarfen Orkestrası solisti Mezzosoprano Elif Tuğba Tekışık konuk olarak konserde yer alacak.
Barok Dönem’de oryantalizmi işleneceği bu konserde, Karsanat Türk Müziği Solisti Özge Eyüboğlu da, aynı dönemin Türk Sanat Müziği eserlerinden seçkileriyle, aynı sahneyi paylaşacak. Avusturyalı klavsen sanatçısı Sonja Leipold ve Barokçello sanatçısı Cristoph Urbanetz, Türk Ritm Sazları ile birlikte topluluğa eşlik edecek.
Dernek her yıl olduğu gibi, bu yıl da genç bir yeteneğe “Sanata Teşvik Ödülü” veriyor. Şan çalışmalarını, şan pedagogu ve derneğin sanat danışmanı mezzosoprano Gülderen Erdoğmuş ile sürdüren, Royal Academy – Londra 6. Şan Seviye sınavlarına hazırlanan ve geçtiğimiz yıl “Müzikal Konseri”nde konuk sanatçı olarak yer alan genç soprano Selin Solu, ödülünü 10 Eylül konser öncesi alacak.
Program Şöyle:
9. EYLÜL.2016 “Noten…aus Frauenhand” – Kadın Elinden Notalar…
Avusturya Barok Akademisi:
Soprano – Olivera Ticevic
Barok Üflemeliler – Annemarie Podesser
Barok Çello – Cristoph Urbanetz
Klavsen – Sonja Leipold
10. EYLÜL.2016 “Baroque in Orient” – Barok Dönem’de Oryantalizm
Karya Barok Solistleri ve Avusturya Barok Akademisi:
Kontrtenor – Kaan Buldular
Kontrtenor – Nuri Harun Ateş
Mezzosoprano – Gülderen
Erdoğmuş
Mezzosoprano – Esen Demirci
Mezzosoprano – Elif Tuğba
Tekışık
Klavsen – Sonja Leipold
Barokçello – Christoph Urbanetz
►BAŞKANDAN GİTAR DİNLETİSİ
Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Adalya Vakfı’nın sonbaharın ilk günüyle birlikte başlayan ‘Müzikli Geceler’ etkinliğinde gitarıyla sahneye çıktı.
Başkan Uysal, Engelsiz Kafe’de düzenlenen gecede ‘Fabrika Kızı’ ve ‘Mamak Türküsü’nü seslendirdi. Muratpaşa Belediyesi Adalya Vakfı, sonbaharı Şirinyalı Mahallesi’nde falez kıyı bandında bulunan Engelsiz Kafe’de ‘Müzikli Geceler’ etkinliğine karşıladı.
Mahalle sakinlerini büyük ilgi gösterdiği etkinliğe gecenin ilerleyen saatlerinde Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ve eşi Ümran Uysal konuk oldu. Geceye ayrıca CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, CHP Muratpaşa İlçe Başkanı Ahmet Kumbul, Adalya Vakfı Başkan Vekili Bilal Köleoğlu da yer aldı.
Gece, Türk Halk Müziği sanatçısı İlke Türkdoğan ve Muratpaşa Belediyesi Mesleki Eğitim ve Sanat Toplulukları (MEST) eğitmenlerinden kurulu Muratpaşa Orkestrası’nın dinletisiyle başladı. Azeri halk oyunları gösterisiyle devam eden gecede Başkan Ümit Uysal, istekleri kırmadı ve gitarıyla sahneye çıktı. Başkan Uysal, Müzikli Geceler’in ilk gününde 1970’lerin unutulmaz şarkılarından ‘Fabrika Kızı’ ve Yeni Türk’ü klasiklerinden ‘Mamak Türküsü’nü seslendirdi.