Kartal iken, kır tavuğu oldu

Artun TALAY

Bir Kızılderili hikayesinde, bir kartal yumurtası, kır tavuğunun yumurtaları arasına düşer. Kır tavuğu kendi yumurtasıymış gibi kuluçkaya yatarak yavruları çıkartır. Kartal yavrusu da çıkmıştır yumurtadan, fıtratı gereği uçmak ister. Ama anne tavuk, kartal yavrusunu da kendisi gibi tavuk bildiğinden, güvenlik nedeniyle kartal yavrusunun uçmasını engeller.
Tavuk yavruları uçamaz diyerek, ona zarar gelmesini önlediğini zanneder. Zamanla kartal yavrusu da bu telkinler altında kaybeder özelliklerini ve o da uçamaz olur artık.
Uluslararası Olimpiyat Komitesi 1990 yılına kadar kartaldı. 1991’den itibaren kır tavuğu oldu. Hiçbir olimpik spor dalının uçmasına izin vermedi.
Olimpik aile bürokrasi ve hiyerarşiyi kontrol altına almalıdır. Çünkü bürokratik hiyerarşik örgütlerde iş görenler genellikle koyun gibidirler. Etrafta dolaşırlar ama belli amaçları yoktur.
Bir kurt sürüsünde kimin lider olduğu her zaman bellidir. Ama lidere sık sık meydan okunur ve sonuç her zaman kapasite ve güç temelinde belirlenir. Bütün kurtlar av sürüsünde takım üyesidirler ve birlikte davranırlar. Karşılıklı bağımlılık olgusu bütün üyeler tarafından kabul edilir.
Bütün başarılı topluluklar, koyun sürüsü gibi değil, kurt sürüsü gibidirler. Kendi fikirlerini açıklamaktan çekinmeyen ama aynı zamanda derin bir topluluk duygusuna sahip üyelerden oluşur.
Bu durumda olimpik aileyi nasıl değerlendirmek gerekir dersiniz?
Avusturalya internet sağlığı için etkin bir çözüm buldu. Avusturalyalı sporcularda bu çözümden yararlanıyor. Dört basamaklı çözümlemede şunlar var:
1) Kötü amaçlı yazılımlar ve zararlı uygulamaların çalışmasını engellemek için, bilinmeyen tüm dosya ve kurulum programlarını engellemek sadece güvenli uygulamalara izin vermek,
2) Tüm cihazlardaki MS Office, Java, PDF okuyucular, Flash tarayıcılar gibi uygulamaları, otomatik hale getirip, sürekli güncellemek.
3) Windows, Mac, İOS ve android gibi işletim sistemlerindeki açıkları ortadan kaldırmak için, otomatik güncelleştirmeleri açıp, cihazda her zaman en güncel işletim sistemini kullandığından emin olmak.
4) E-posta ve internette gezinmek gibi eylemler yapılacaksa vakti yetkisiz bir hesapta geçirmek. Sadece yeni yazılım kurmak ya da sistem değişikliği gibi işlemler yapılacaksa yönetici hesabına girmek.
Bu dört basit adımı uygulamak Avusturalya Devletinin araştırmasına göre, hedeflenmiş saldırılara %85 gibi oranda muhteşem bir ket vuruyor.
Tüm insanların olimpik aileden beklentisi, pratik spor çözümlemeleridir.