Kartlı ödemeler güvenli olarak büyüyor 

Dijitalleşme Sürüyor: İnternetten kartlı ödemelerde %22 oranında artış yaşanırken kartla yapılan ödemelerin güvenli olarak büyüdüğü görüldü. 

Atila GÜVENÇ / Bankalararası Kart Merkezi (BKM) nbu yılın Ekim ayı verilerini açıkladı ve verilere göre Ekim ayı sonu itibariyle Türkiye’de 57,9 milyon adet kredi kartı, 114,5 milyon adet banka kartı olmak üzere toplam 172,4 kart kullanıldığı tespit edildi. Dijitalleşmenin ekonominin her alanında olduğu gibi bankacılık sektöründe de sürdüğü, internet üzerinden kartlı ödemelerde %22 oranında artış görüldüğü belirlenirken kartlı ödemelerin  güvenli büüyümesine dikkatler çekildi.
Ekim ayında 50 milyar TL’lik kartlı ödeme yapıldı
Bu yılın Ekim ayında Banka kartları ve kredi kartları ile toplam 50 milyar TL’lik ödeme yapıldı. Bu tutarın 45,5 milyar TL’sinin kredi kartları ile yapıldığı görülürken 4,5 milyar TL’sinde banka kartları kullanıldı.Önceki yıl 2015’in aynı dönemine göre büyüme oranı banka kartı ile ödemelerde %31, kredi kartı ile ödemelerde ise %7 oranını yakaladı.
Dijitalleşme Sürüyor: İnternetten kartlı ödemelerde %22 oranında artış
Bankalararası Kart Merkezi  verilerine göre 2016 yılının ilk 10 ayında toplam 55,8 milyar TL tutarında internetten kartlı ödeme gerçekleştirildi. Buna göre önceki yılın aynı dönemine kıyasla internetten kartlı ödemelerde gerçekleşen artış oranı %22. Toplam kartlı ödemeler içindeki internetten ödeme payı ise geçen yılın aynı döneminde %10,4 olarak gerçekleşirken, 2016 yılının ilk 10 ayında %11,5’e çıktı.
Her iki internet alışverişinden biri 3D Secure Güvenli Ödeme Yöntemi ile yapılıyor İnternetten yapılan alışverişler dikkate alındığında 2010 yılında %18,3 olan 3D Secure ile yapılan güvenli ödeme işlemlerinin 2016 yılının ilk 10 ayında %52’ye çıktığı görülüyor. Bugün internetten yapılan kartlı ödemelerin çoğu 3D Secure ile güvenli bir şekilde gerçekleşiyor.
Dolandırıcılık kartlı ödemelerde en alt seviyede 
Bankacılık sektöründeki dolandırıcılık istatistikleri dikkate alındığında 2016 yılının ilk 10 aylık verilere göre her 1 milyon TL’lik işlemde yalnızca 8 TL dolandırıcılık işlemine maruz kalındı. Yurtiçi fiziki POS’larda gerçekleşen her 1 milyon TL’lik kartlı ödemenin 2010 yılında 33 TL’sinde dolandırıcılık gerçekleşmekteydi. Kredi kartlarının, ATM’lerin ve POS’ların tamamının chip&pin teknolojisine sahip olduğu ülkemizde, bankalarımızın dolandırıcılık izleme ve önleme yöntemlerini oldukça etkin bir şekilde uygulaması ve kartlı ödeme sektörü altyapımızın oldukça gelişmiş olması sayesinde dolandırıcılık rakamları en alt seviyelerde seyrettiği belirlendi.
Bankacılık Kart Merkezi (BKM) nedir
1990 yılında 13 kamu ve özel Türk bankasının ortaklığıyla kurulan, hâlihazırda 29 bankanın üyesi olduğu bir kuruluş Bankalararası Kart Merkezi.
BKM  faaliyetleri, ödeme sistemleri içerisinde; nakit kullanımı gerekmeksizin her türlü ödemeyi veya para transferini sağlayan veya destekleyen sistem, platform ve altyapıları oluşturmak, işletmek ve geliştirmektir.
Kredi kartı ve banka kartı uygulaması içinde bulunan bankalar arasında uygulanacak prosedürleri geliştirmek, standardizasyonu sağlamaya yönelik çalışmalar yaparak kararlar almak, Türkiye genelinde uygulamalar ile yurt içi kuralları oluşturmak, bankalar arasındaki takas ve hesaplaşmayı yürütmek, yurt dışı kuruluş ve komisyonlarla ilişkiler kurmak ve gerektiğinde üyelerini bu kuruluşlarda temsil etmek, halen her banka tarafından devam ettirilen işlemleri daha güvenli, süratli ve daha az maliyetli tek bir merkezden yürütmek, BKM’nin ana faaliyetleri arasında yer almaktadır.
2012 yılında hayata geçirilen BKM Express; BKM, bankalar ve e-ticaret dünyasının önde gelen firmalarıyla birlikte geliştirilen, İnternet alışverişlerini hızlı, kolay ve keyifli hale getiren bir ödeme sistemidir.
Troy ile birlikte ise Türkiye kartlı ödeme sistemlerinde yeni bir dönem başlamıştır ve BKM, 1 Nisan 2016 tarihinde “Türkiye’nin Ödeme Yöntemi Troy”u hayata geçirmiştir. Şirket, 2023 yılında “nakitsiz bir toplum” hedefiyle çalışmalarını sürdürmektedir.