Kaş yapayım derken…

Güray SOYSAL / Evet, Ankara’ya kesinlikle modern bir stat yapılması lazım.
Mevcut 19 Mayıs Stadı eskidi ve ihtiyaca cevap veremiyor artık.
Suat Kılıç’ın bakanlığından bu yana gündemde olan 19 Mayıs Stadı’nın yıkılıp, yerine yenisinin yapılması konusu gelip hep gündemimize oturdu.
Sonra bakanlık koltuğuna Çağatay Akif Kılıç oturdu.
O da zaman zaman projelerle bu işi gündemde tuttu. Ancak bir türlü icraata geçilemedi.
Bu zaman içinde doğru dürüst futbol takımı bile olmayan kentlere statlar yapılıp, hizmete girerken, Ankara olarak, bu işlere uzaktan gıpta ile baktık.
Sonunda…
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı ve Ankara’ya stat yapılma işi yeniden gündeme geldi. Mevcut stat yıkılıp, 19 Mayıs’ın yerine yenisi yapılacakmış.
Ülkemizde Cumhurbaşkanı bu konuda söz verdi ise, artık yerine geleceğine inanmaya başladım.
Ancak bir hususu da ben gündeme getirmek istiyorum.
Cemiyet Yönetim Kurulu olarak 13 Kasım 2014 tarihinde Çankaya’daki Köşk’te Cumhurbaşkanı’nı ziyaretimizde, basının sorunlarını dile getirdik ve hazırladığımız raporu kendisine takdim ettik. Toplantıda, şimdinin Başbakanı, o dönemin Cumhurbaşkanlığı Baş Danışmanı hemşehrim Binali Yıldırım’da bulunuyordu.
Ancak…
Bu toplantıda bir ara sessizlik olunca sporla ilgili konulara girdim ve Ankara’nın spor tesisi konusunda fakir olduğunu söyledim. Toplantıda bulunan bazı yetkililerin bu soru üzerine suratlarının asıldığını görmemize karşın, Cumhurbaşkanı da “Doğru, Ankara bu konuda fukara olduğunu görüyoruz. En kısa zamanda buna el atılması gerekir” karşılığını verdi.
O günden bu yana geçen süre sonunda birçok kent spor tesislerine kavuştu. Ancak, Başkent’in ne bakanı, ne de milletvekilleri bu konuya ilgi göstermeyince, Ankara yine ellerin tersi ile bir kenara itildi.
Şimdi…
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla, 19 Mayıs’ın yerine yeni bir stat yapılacak.
Buraya kadar, ümidimin tazelendiğini söyleyebilirim.
Ama…
Bir hususu da gündeme getirmek zorundayım.
19 Mayıs Spor Kompleksi içinde, 58 adet amatör kulüp, 2 adet futbol sahası, tenis kortları, cimnastik, tekvando, boks, halter, güreş, atletizm ve eskrim salonları bulunuyor.
Stat yıkıldığında, buralarda spor yapanlar bir anda faal sporculuklarını kenara bırakmak zorunda kalacaklar.
Bu nedenle önümüzde duran probleme de çare bulmak zorundayız.
19 Mayıs Stadı’nın yıkılma işini bir süre ertelememiz gerekiyor. Yeni yapılacak stadın Atatürk Kültür Merkezi içinde yapılması gerekiyor. Yeni stat yapılırken, yukarıda saydığımız spor branşlarına da Atatürk Kültür Merkezi’nde yer bulmamız lazım. Yeni merkezde spor kompleksi bittikten sonra, 19 Mayıs Stadı’nın yıkılması o zaman gündeme gelmeli.
Zira…
Halen günde en az 10 bin kişinin, spor yapmak için, girip çıktığı 19 Mayıs Stadı’nın yıkılması, karşımıza bir takım problemlerin çıkacağını bir kenara bırakmak, kaş yapayım derken, göz çıkartmanın karşılığı bu olmamalı..
Yanılıyor muyum?