Kavramsal Fotoğraf Sergisi Mute; sosyolojik olgulara dikkat çekiyor

Sergi, Artsteps uygulamasında online yayınlandı

Eserleri 20’yi aşkın ülkede sergilenen kavramsal sanatçı ve yazar Erhan Us’un dokuzuncu kişisel sergisi Mute, pandemi sebebiyle online olarak Artsteps uygulamasında yayınlandı

NAZ AKMAN – Geçtiğimiz günlerde 20’yi aşkın ülkede 70’ten fazla sergide sanatseverlerle buluşan eserleri ve sanat anlayışının yer aldığı 36 dakikalık “33. Yılında Erhan Us” belgeseli yayınlanan sanatçı ve yazar Erhan Us, “Mute” fotoğraf sergisiyle izleyicilerle buluştu. Us’un dokuzuncu kişisel sergisi, “Mute” pandemi sebebiyle online olarak Artsteps uygulamasında yayınlandı. 2016-2020 yılları arasında Ankara, Antalya, Busan, Floransa, Hong Kong, İsfahan, İstanbul, Konya, Miami, Roma, Seul olmak üzere 11 şehir ve yedi ülkede yapılan çekimlerle şekillenen fotoğraflar sanat izleyicileriyle buluştu.
Fotoğraflar arasında Us’un Galleria Balmain Londra ve Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği Genç Etkinlik 8’de sergilenmiş fotoğrafları da yer alıyor.
Sergide, planlanmış toplum, aidiyetin kayboluşu, iktidarın izlemesi, toplum baskısı, duyarsızlaşma, sınırlanan vizyon, yalnızlaşma, belirsizlik, şehrin bireyi yutuşu, dijital bağımlılık, sıkışmışlık, gelecek endişesi, bireyin geçiciliği, iktidar arzusu, yarattığımız tanrılar, sürünün takibi, yağcılık, özgünlüğün dışlanması konuları metaforlarla ele alındı. Uluslararası sergi çalışmaları ile tanınan Pinelo Art Gallery küratörü Cem Aggelos Üstüner tarafından düzenlenen sergi, Youtube’da da “Erhan Us Mute” araması ile izlenme olanağı sunmasının yanı sıra, Artsteps’te sanal gerçeklik gözlüğü ile deneyimlenebiliyor. Adına istinaden, toplumun tepkisizliğini temsilen sessiz bir deneyim sunan serginin afişi de sanatçı tarafından tasarlandı.
Manifesto
Serginin manifestosunda ise “Ne kadar farkındayız içinde bulunduğumuz modelin? Kimsenin dikkatini çekmeyen günlük olayların, önlem alınması gereken sosyolojik olguların habercisi olduğunu görüyor muyuz? Robotlaşan insanlar, herkesleşme, sorgulanmayan bilgiler… Medeniyetlerimizin çöküş temelleri, oluşan bu anlamsızlık değil mi?” soruları yer alıyor.
Erhan Us kimdir?
Sanatçı ve yazar Us, 1987’de Ankara’da doğdu. Bilkent Üniversitesi THM’den sonra, marketing çalışmaları ve 11 sivil toplum başkanlığına istinaden “En İyi Dijital Ajans” ödüllerine ve uluslararası onur nişanlarına layık görüldü. Eserleri, birçok ülkede sanatseverlerle buluştu. İstanbul ve Anadolu Üniversiteleri’nde Sosyoloji ve Felsefe çalışmalarına devam eden Us’un, 2018 yılında“Dijital Prestij: Teknoloji, Sosyal Medya ve Marketing” isimli kitabı yayınlandı.
AFSAD, Fotokolektif ve Anadolu Görsel Sanatlar Derneği üyesi Us’un kendisi hakkında Youtuber Çağatay Kaan Eren tarafından yapımı üstlenilen “33. Yılında Erhan Us” belgeseli geçtiğimiz hafta yayınlandı. Us sanat anlayışına ilişkin, “Sahip olduğum bütün güç ile, toplumun önemli meselelerini haykırmak istedim hep. Bilgiyi üretmek ve aktarmak, benim için insanın en onurlu vazifesiydi. Sanatçı ve izleyiciyi uyumlu bir bilinç alış-verişi içinde hayal ettim. Eser, süs olmaktan ziyade, farkındalık yaratacak, düşünmeye iten bir nesne olmalıydı. Bu doğrultuda eserlerim, ahlak felsefesi, başarı ve kimlik kavramı, inancın dogma yapısı, kadın hakları, metalaşma / kimliksizleşme, iktidar ve otokrasi, popülizm, statüko, şekilcilik, toplumun kutuplaşması ve yozlaşma gibi başlıklar üzerine yaptığım çalışmaları görselleştiriyor” dedi.