Kayseri Liseliler ve ‘Ankara’da mutlu bir gün’

Şenol & Hayri Terzioğlu

HABER MERKEZİ – 1893’TE “DERECE-İ ULA MEKTEB-İ MÜLKİYE İDADİSİ” adı ile eğitime açılan Kayseri Lisesi mezunları Ankara Demonti Otel’de coşku dolu bir birliktelik yaşadı. Başkent’te yaşayan mezunların yanı sıra ülkemizin değişik yörelerinden gelenler önce hasret giderdi. Ardından sahnede yerlerini alan mezunlar başta ulu önder Atatürk, silah arkadaşları, Sakarya Savaşı’nda şehit düşen Kayseri Liseli gençler ve aramızdan ayrılan liseliler anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Saygı duruşu sonrası İstiklâl Marşımız ile sözlerini Faruk Nafiz Çamlıbel’in yazdığı Kayseri Lisesi Marşı coşkuyla söylendi.
Organizasyonunu Şükran Özer’in üstlendiği etkinliğin Ankara programını Rifat Postacı, Handan Bozbey ve Halil Demirsu yaptı. Katılımcılar arasında mezunların yanı sıra bir döneme damgasını vurmuş lise öğretmenleri de vardı. Mezunlar, öğretmenleri Mefkûre Kılıçaslan, Şenol & Hayri Terzioğlu, Nefise Akman, Ömer Altunbulak, Nesrin & Bedri Balcıoğlu, Mustafa Vurdum ve Nermin Belirgen’e büyük ilgi gösterdi. Yemekler yendi, sohbetler edildi, günün anısına fotoğraflar çekildi ve dört kişiden oluşan orkestranın çaldığı, söylediği eserlerle coşku dolu bir gece yaşandı. Gece sona ererken öğretmenlerden Hayri Terzioğlu mini bir konuşmu yaptı. Terzioğlu duygularını şu cümlelerle dile getirdi: “Kayseri ve Kayseri Lisesi benim için çok önemli. Çok güzel yıllarım geçti ne mutlu bana ki olumlu bir geçmişim olmuş, siz öğrencilerimin bana gösterdiğiniz ilgi beni çok duygulandırdı. Sağlığım elverir ve davet ederseniz aranızda olmaktan mutluluk duyacağım.”
Kayseri Lisesi mezunlarından bir bölümü, ertesi gün buluşarak başta Anıtkabir olmak üzere Ankara’nın çeşitli yerlerini gezdi ve birlikte yenilen öğle yemeğinin ardından sonraki etkinlikte buluşmak üzere bir birlerine veda ederek ayrıldı.