Keçiören Belediyesi’nden göçmenlere dost eli

Keçiören Belediyesi, ilçede yaşayan göçmenlerin kamu hizmetlerine erişimini kolaylaştırmak amacıyla Göçmen Hizmetleri Merkezi’ni kurdu.
Belediye hizmet binası içinde faaliyete geçen Göçmen Hizmetleri Merkezi’nin açılış törenine Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak’ın yanı sıra Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un eşi Prof. Dr. Sevgi Kurtulmuş, Avustralya Büyükelçisi James Martin Larsen, Keçiören Kaymakamı Uğur Bulut, Avrupa Komisyonu İnsani Yardım ve Sivil Koruma Ofisi Temsilcisi Reza Kasrai, Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Örgütü Misyon Şefi Wladimir Guilava, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, KKTC, Polonya, Ruanda, Ukrayna ve Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçiliklerinden temsilciler, Milli Eğitim Müdürü Ayhan Işık ile İlçe Müftüsü İhsan İlhan da katıldı.
KEÇİÖREN’DE 6 BİN GÖÇMEN VAR
“İstanbul’da yaşanan terör saldırısında şehit düşen polislerimiz ve sivil vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet yaralılarımıza da acil şifalar diliyorum” diyerek sözlerine başlayan Belediye Başkanı Mustafa Ak, “Terörün asla amacına ulaşamayacağını, diz çökmeyeceğimizi ve yılmayacağımızı da bir kez daha kararlılıkla vurguluyorum. Devletimiz büyüktür ve güçlüdür, bundan kimsenin şüphesi olmasın. Ülkemiz bu nedenle bulunduğu coğrafyanın da umudu, dayanağıdır. Bu nedenle özellikle coğrafyamızda meydana gelen olaylara kayıtsız kalamamakta ve bölgenin hamisi rolünü üstlenmektedir. Biz güçlü kaldıkça, bize sığınan mazlum milletler de güçlü olacaktır” dedi. Komşu ülkelerde yaşanan savaşlar nedeniyle özellikle sivil halkın zarar gördüğünü ve Türkiye’ye sığındığını hatırlatan Başkan Ak, “İlçemizde de gerek savaş koşulları gerekse başka nedenlerle farklı ülkelerden gelen yaklaşık 6 bin göçmen bulunuyor. Göçmenlerin topluma entegre olma süreçlerini hızlandırmak, kültürel farklılık ve dil çeşitliliği nedeniyle oluşan iletişim engellerini aşmak, toplumsal uyum sürecinde karar alma mekanizmalarına katılımlarını artırmak amacıyla bugün bir adım atıyoruz. Açacağımız Göçmen Hizmetleri Merkezi ile göçmenlere yönelik ayrımcılığın önüne geçmeyi, sağlık, eğitim, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, istihdam gibi çeşitli kamu hizmetlerine erişimlerini kolaylaştırmayı hedefliyoruz” mesajını verdi.
GÖÇMENLER İÇİN KURSLAR DA VERİLECEK
Merkezde Hukuki Destek Birimi, Sağlık Danışma Birimi, Eğitim Danışma Birimi, İş ve Mesleki Danışma Birimi, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Müdürlüğü İletişim Masası,
Psiko-Sosyal Destek ve Proje Birimi, Göçmen Meclisi ve Dayanışma Lokali’nin bulunacağını belirten Başkan Ak, “Çocuklara yönelik Eğitim ve Sosyal Destek Birimimiz de yer alacak. Keçiören ilçemizde yer alan kamu kurum ve kuruluşlarından birer temsilcinin yer aldığı Koordinasyon Kurulu ise göçmen sorunlarına yönelik toplantılar yaparak raporlar hazırlayacak. Zaten şu an da göçmenlere yönelik Türkçe dil kursları vermeye başladık.