Kene ile 8 saat birlikte yaşayabilirsiniz

Pikniğe bayramlıklarınız ile gitmeyin

HABER MERKEZİ – Ankara Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Hüseyin TANRIVERDİ, hava sıcaklıklarının artması ve piknik sezonunun açılması ile birlikte oluşan kene tehlikesine karşı açıklamalarda bulundu.
Tanrıverdi; evet havalar ısındı , vatandaşımızta piknik sezonunu açmış bulunmakta. Ramazan ayında olmamız münasebeti ile ara verilen piknikler bayram ile tekrar başlayacaktır. Bayramlarda özellikle büyükşehirlerde yaşayan insanlarımız genelde ailesi ile birlikte doğada, parkta, piknik alanlarında vakit geçirmektedir. Çoluk çocuk kalabalık bir şekilde gün boyu sabahın erken saatlerinden başlayarak akşam hava kararana kadar buralarda durmaktayız. Tabi malumunuz üzerine ülkemizde kene vakası gerçeği var. Özellikle yaz aylarında görülen kene tehlikesi ölümler ile sonuçlanmaya kadar ileri gitmektedir. Doğada , açık alanlarda görülen kenelere karşı vatandaşlarımız özellikle bu bayramda çok dikkatli olmalıdırlar.

Nedenmi ;Uzun bir aranın ardından tekrar doğaya, parka, piknik alanına giden insan o anın vermiş olduğu heyecan ile bir çok tehlikeyi görmezden gelebilir veya farkına varmayabilirler.
Bayramdayız herkes yeni kıyafetler aldı, gömlekler, kumaş pantolonlar v.s …keneler en çok kumaş pantolon ve gömlekler üzerinden daha rahat insan vücuduna ulaşabilirler. Bu nedenle bayram nedeni ile aldığımız yeni kıyafetlerimizi pikniğe gider iken çıkarıp gardolabımıza asalım. Ve tişört tarzı, eşofman tarzı spor giyinelim. Bu tür rahat kıyafetler ile kene kontrolünü daha rahat yaparak tehlikeyi kısa sürede önleyebiliriz.
Kene insan vücuduna yapıştığında 8 saat sonra tehlikeli ve ölümcül hale gelebilirler. Bu nedenle 8 saat boyunca kene ile birlikte pikniğinize devam edebilirsiniz. Yani 8 saat kene ile birlikte yaşayabilirsiniz. Ancak 8 saat içerisinde en yakın sağlık kuruluşuna giderek keneyi vücudunuzdan çıkartmalı ve tedavinizi olmalısınız.
Keneyi vücudunuzda gördüğünüzde hemen paniğe kapılmayın çünkü her kene ölümcül ve hastalık taşıyıcı değildir. Bu nedenle içiniz rahat olsun fakat en yakın sürede de tedbirinizi alarak keneyi çıkartın.
Piknik alanlarında bulunan özellikle kedi- köpek , koyun, keçi v.b. gibi hayvanları aşırı bir şekilde sevmeyin. Üzerlerinde kene taşıyor olabilirler. Çünkü tüm kene türleri evcil ve yabani hayvanlarda bulunur ve hayvanlardan beslenirler. Piknik alanında herhangi bir hayvan gördüğünüzde öncelikle kene taşıyıp taşımadığı kontrolünü yapmak zorundasınız. Anne babalar açık alanlarda, doğada bulunan hayvanlara çocuklarını yaklaştırmadan önce kendileri kontrollerini yapmaları gerekiyor.
Keneler toprağa yumurtlayarak çoğalırlar. Burada yumurtadan çıkan yavru ( lavra ) 6 bacaklı ve haşhaş tanesi kadardır. Bunlar kan emip kabuk attığında( gömlek değiştirdiğinde ) 8 bacaklı büyük yavru ( nimf ) olur. Susam tanesine benzerler. Bunlarda kan emip gömlek değiştirdiğinde yine 8 bacaklı ergin olur ki, erginler açken ( kan emmemişken ) karpuz çekirdeğine benzer. Erginlerin dişileri kan emdiğinde ise zeytin tanesi gibi olurlar. İşte en çok bu hali ( zeytin tanesi gibi ) hemen herkesçe bilinir. Kenelerin yavru halleri hemen hemen hiç bilinmez. KKKA hastalığında larva da nimfde , ergin de hastalık taşıyıcısı olabilir.