Kıbrıs’ta kadına şiddet müzikle protesto edildi

HABER MERKEZİ-“Bütün Kadınlar Şarkı Söylemeli” sloganıyla yaklaşık 20 yıldır Sevda Cenap And Müzik Vakfı bünyesinde çok sesli müziğin tanıtılması, benimsenmesi ve geliştirilmesi için çalışmalar yapan “Kadınlar Korosu” Uluslararası Kadına Yönelik Şiddete Hayır Günü’nde Kıbrıs’ta konser verdi.
Sevda Cenap And Müzik Vakfı bünyesindeki “Kadınlar Korosu” Kıbrıs Mağusa Kadın Merkezi Derneği’nin daveti üzerine 25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddete Hayır Günü kapsamında şiddete dur demek için şarkı söyledi. 60 kişiden oluşan Kadınlar Korosu, klasiklerden film müziklerine, napolitenlerden halk şarkılarına uzanan bir repertuvarla Kıbrıs’ta sahne aldı. Rauf Denktaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapılan konsere çok sayıda müziksever katıldı.
Mağusa Kadın Merkezi Derneği, toplumsal cinsiyet eşitliği temelinde, kadının aile içinde ve toplumda statüsünün iyileştirmesi, kadına yönelik her türlü ayrımcılığı ve şiddete karşı bilgilendirme seminerleri düzenleyerek, kadının hak mücadelesinde farkındalığının artmasına katkı sağlayan önemli derneklerden biri. Derneğin kadına yönelik anlamlı projelerine destek veren Kadınlar Korosu, şiddete seslerine yükselterek karşılık verdi. Kadınların ev ortamından çıkıp sosyal yaşama katılmaları, özgüvenlerini geliştirmeleri ve doğru şarkı söyleyerek kaliteli zaman geçirmeleri için şef Rana Uluçay yönetiminde “MAKEMER Seslerin Özgürlüğü Kadınlar Korosu” da kurulmuştu.