Kılıçdaroğlu: Amaç gündem değiştirmek

ANKARA – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “İkinci dünya savaşında bile böyle olmadı. Sarayda lale devri yaşanıyor, ahali felaket vaziyette. Erdoğan, esnafın dükkanına girebilir mi? Hayatta giremez. Belki 50 bin korumayla gider. Bu mudur halkçı, milliyetçi olmak? Aynı şeyi Bahçeli’ye soruyorum. Ülkücüleri bunun dışında tutuyorum. Çok rahatsız olduklarını biliyorum. Bahçeli, bütün bu yoksulluğun değirmenine su taşıyan kişidir. Emin olun bunlarda vicdan yok” dedi.
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM’de partisinin grup toplantısında konuştu. Covid önlemi alınarak açık alanda yapılan CHP Kurultayı ve 10 bin kişinin salonda bulunduğu AKP kongresininin fotoğraflarını kürsüden gösteren Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle:
BİLİM KURULU’NDAKİLERİN HİÇBİRİNİN BİLİMLE İLGİSİ YOK
Kalabalık kongreler… Yahu yanlış bu arkadaş! Defalarca söyledik. Bakın şu CHP’nin kurultayı, bu da AK Parti’nin kurultayı. Vatandaşa hangisi örnek? (Fotoğrafları göstererek) Bu mu bu mu? Bu örnek ise bilin ki CHP ülkeyi adalet ile yönetecektir. Hiçbir vatandaşı tehlikeye atmayacaktır. Gazeteciler burada. Sorsunlar, CHP’nin kurultayı nasıl oldu? Kurultayı yapmadan önce Sağlık Bakanlığı’na yazı yazdık, ‘kongremizi nasıl yapalım?’ Söyleyin devleti kim daha iyi yönetir. Söylüyorlar ‘CHP gelse memleketi yönetir mi?’ Bal gibi yönetir. Açlık olmaz, sefalet olmaz. Bir de Bilim Kurulu var. Türkiye, vaka sayısında 4 Nisan’da ABD’yi geçti. Bilim Kurulu, tamamen hikâye. Ne dediği belli değil hiçbirinin bilimle ilgisi yok.
128 MİLYAR NEREDE: AK
Parti ve MHP’ye geçmişte oy veren vatandaşlarıma sormak isterim. 128 milyar dolar nereye gitti? Bu sorunun cevabını almış değilim. Cevabını veremiyorsa, ‘sarayın bekçisi’ bize söylesin. Esnafa sordum, simitçiye sordum, manava sordum, emekliye sordum, ‘ben almadım’ diyor. 128 milyar nereye gitti’ diye sorun Merkez Bankası Başkanı’nı neden görevden aldın? Gerçekler görünmesin diye mi? Bahçeli hiçbir zaman dert dinlemedi. Onun tek görevi var, sarayın bekçiliğini yapmak. Sevgili ülkücü kardeşim, merak etme, ben milliyetçiliğin ne olduğunu Bahçeli’ye de dünyaya da göstereceğim. Saray beslemelerine asla ve asla itimat etmeyeceğim.
NE DARBESİ KARDEŞİM
Bütün bunlar olurken ‘Türkiye’de darbeciler var.’ Ne darbesi kardeşim? Darbe yok, amaç gündem değiştirmek. Esnafın-işçinin-işsizin derdini örtmek için ‘Vayy bize darbe’ diye amirallerin Montrö açıklamasına mal bulmuş mağribi gibi saldırdılar. Ne darbesi kardeşim ne bu paranoya? Bütün bunları örtmek için. Esnafın, çiftçinin derdi konuşulmasın. Sen en başta ‘Lozan’da Montrö’de bizim güvencemiz’ desen bir şey olmayacak. Kimse yemiyor artık bu numaraları. Adam bir de emekli amiral, emekliler dünyanın neresinde darbe yapmış? Bu kadar saçmalığı Türkiye Cumhuriyeti Devleti hiç görmedi. Şu gerçeği herkes bilsin. Artık ortada devleti sağlıklı yöneten bir iktidar yoktur. Ortak da sağlıklı bir ortak değil. Bakanlar bakan değil. Bürokratlar ise hiç bürokrat değil. Tamamı yağcılardan oluşmuş. Akıllarını kiraya vermişler. Gündemi büyütmek ve halkın gündemini çalmak için, ‘bir bildiri yayınlayın.’ Derhal emredersiniz. ‘Sizler de açıklama yapın.’ Artık bunlar devleti yönetemiyor. Bu numaraların hiçbirini bu millet yemiyor. Millet, ‘sandığı getir, sandığı’ diyor.
POLİSLERE 3600 EK GÖSTERGE
Polis Hafta’mız. 176. yılını kutluyorlar. Onlara şükran borçluyuz. Polis kardeşlerimiz diyorlar ki ‘biz şehit olmaktan korkmuyoruz ama emekli olmaktan korkuyoruz, 3600 gösterge çıkmadı…’ Bütün polis kardeşlerime sözüm sözdür. 3600 ek göstergeyi çıkaracağım.
AMİRAL GEMİSİ, ŞİMDİ SANDAL BİLE OLAMAZ
Bu darbe marbe bilmem ne hikayelerini güçlendirebilmek için bir parça itibarı olan Hürriyet Gazetesi üzerinden CHP’ye saldırmaya çalışıyorlar. İnsan o gazetenin geçmişine üzülüyor. En çok satan gazete idi amiral gemisi, şimdi kuyrukta sandal bile olamaz. O da CNN Türk de, bu ikisi ne yaparsa yapsın, bildiğimiz yoldan dönmeyeceğiz, dönmeyeceğiz, dönmeyeceğiz.
VATAN HAİNLERİNDEN HESAP SORACAĞIM
Biraz da Erdoğan’ı övelim. açıklama yapmış, ‘Vatanı satmak, İş bilmezliğiniz yüzünden ülkeyi krizden krize sokuyorsanız bu vatanı satmak demektir’ diyor. Vatanı satmak demek vatana ihanet etmek demektir. Erdoğan’ın bu sözünü tutacağım, Allah’ın izniyle iktidar olduğumuzda bu vatan hainlerinin hepsinden hesap soracağım.