Kılıçdaroğlu: Bizi kavga ortamına çekmek istiyorlar

İSTANBUL – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul’un beton ormanına dönüştürüldüğünü belirterek, “Fatih Sultan Mehmet, Haliç’te koyunun otlatılmasını yasakladı, yeşillikler korunsun diye. Fatih’in İstanbul’u nerede? Osmanlı’nın İstanbul’u nerede? Görkemli camiler beton ormanının arasında kaldı.” dedi.
Kılıçdaroğlu, Eyüpsultan’da bir otelde düzenlenen toplantıda, iş insanları, muhtarlar, sivil toplum kuruluşları ile meslek odaları, okul aile birlikleri ve spor kulüpleri temsilcileriyle bir araya geldi.
Kılıçdaroğlu, gittiği her yerde belediye başkanı adaylarına, “Kazandığınız andan itibaren bütün ilçenin belediye başkanısınız.” dediğini ifade ederek, ” ‘Bana şu mahalleden, şu semtten oy çıkmadı’ asla bunu yapmayacak. Belediye başkanının herkese eşit hizmet götürmesi lazım. Fakirlerin olduğu mahalleye daha fazla hizmet götüreceksiniz. O aynı zamanda, bütün beldede huzurun da güvencesi olur.” ifadelerini kullandı.
CHP’nin Eyüpsultan Belediye Başkan Adayı Emel Bilenoğlu’nun “Hiçbir belediye işçisinin işine son vermeyeceğim” sözünü hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Biz isteriz ki herkesin işi, aşı olsun. Her evde bereket ve mutluluk olsun. A partisinden, B partisinden olur, gider oyunu kullanır o ayrı bir şey. Önemli olan o insanın huzur içinde yaşaması. Belediye başkanının görevi de budur. Mutluluğu bütün mahalleye, beldeye yayacaksınız.” diye konuştu.
Bütçe görüşmelerinde “Asgari ücret 1 Ocak’tan itibaren 2200 lira olsun” dediğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Onlar, 2200 deyince, iki tane 2 var, iki tane de sıfır var, en iyisi biz bunu Kılıçdaroğlu dedi, belki milleti kandırırız, 2020 lira yaptılar. Akla bakın.” dedi.
Kılıçdaroğlu, partisinin Eyüpsultan Belediye Başkan Adayı Bilenoğlu’na “Seçildiğiniz nisan ayından itibaren asgari ücret bütün işçiler için net 2200 TL olacak. Ocak ile mart arasındaki farkı da ödeyeceksin.” diye seslendi.
“Devlet ve belediye liyakatle yönetilmeli”
Kemal Kılıçdaroğlu, kentsel dönüşüm çalışmalarına karşı çıkmadıklarını ifade ederek, “Ama orada oturan vatandaşları alıyorsunuz, şehrin varoşlarına sürüyorsunuz, 5-6 milyon dolarlık villalar yapıyorsunuz, oraya başka insanları getirip oturtuyorsunuz. Neden? Oranın boğaz manzarası, yeşillikleri var.” dedi.
Devletin de belediyenin de liyakatle yönetilmesi gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Şimdi herkes liyakat diyor. Liyakat eğitim ve bilgi işidir. İşi ehline vereceksiniz. İşi ehline vereceksin ki o işi rahat yapasın. Bir mahalle ile ilgili karar alırken kesinlikle o mahallenin muhtarının görüşünü alacaksın.” diye konuştu.
“Bizi kavga ortamına çekmek istiyorlar”
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bir kavga ve bir tahrik sürecinden geçtiğimizi biliyorum. Bizi tahrik ekmek istiyorlar. Bizi kavga ortamına çekmek istiyorlar. Herkesin bundan kaçınması lazım. Tahriklere asla kapılmayacağız. Türkiye’nin derdi başkadır. 200 ton patates ithal ediyoruz. Niye ithal ediyoruz? Bu memlekette patates ekecek yer mi kalmadı? 2018’de Yunanistan’dan 115 milyon dolarlık pamuk, 28 milyon dolarlık buğday, 13 milyon dolarlık tütün ithal ettik. Niye oldu bunlar? Hangi gerekçeyle oldu? Biz bütün bunların tamamını değiştireceğiz. İnsanları kuyruğa sokmanın önüne geçeceğiz. Türkiye üretecek. Beka sorunu ne zaman çıkar biliyor musunuz? Bir ülke üretimden kopartılırsa beka sorunu çıkar.”
AK Partiye oy veren seçmenlere seslenen Kılıçdaroğlu, “Bu kez sandığa giderken elini vicdanına koy. 17 yıldır baş tacı ettin, 17 yılın sonunda getirdi seni soğan kuyruğuna mahkum etti. Elini vicdanına koy ve oyunu öyle kullan.” dedi.