Kılıçdaroğlu: CHP’li belediyelerde asgari ücret 2500 TL olacak

Kılıçdaroğlu, “Asgari ücret 2 bin 200 dedik. Bunlar rakamlarının yerini değiştirip 2 bin 20 lira yaptılar.2020 yılı için ise 2 bin 500 lira olmalı dedik. 2 bin 324 lira olarak belirlediler. CHP’li belediyelerimizde 2 bin 500 lira yapacağız. Sözünün eri olan biziz” ifadelerini kullandı

ANKARA (ANKA)- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, genel merkezde düzenlenen Parti Meclisi toplantısının açılışında konuştu. Kılıçdaroğlu, burada belediye emekçilerine müjde vererek “Bütün CHP’li belediyelerimizde asgari ücret net 2 bin 500 lira olacak” dedi.
Kılıçdaroğlu, “Asgari ücret 2 bin 200 dedik. Bunlar rakamlarının yerini değiştirip 2 bin 20 lira yaptılar.2020 yılı için ise 2 bin 500 lira olmalı dedik. 2 bin 324 lira olarak belirlediler. CHP’li belediyelerimizde 2 bin 500 lira yapacağız. Sözünün eri olan biziz” ifadelerini kullandı.
“Türkiye’nin dış politikasını Putin belirliyor”
Kılıçdaroğlu, hükümetin dış politikasını 4 konu bağlamında eleştirerek ‘Suriye ile görüşün’ dedik. Daha en baştan dinlemediler. ‘Suriye teröristtir’ dediler. ‘Beşar Esad teröristtir’ dediler. ‘Suriye ile görüşmeyeceğiz’ dediler. Ama Rusya aldı Moskova’da Suriye ile Türkiye’yi aynı masaya oturttu. Biz ‘Görüşün’ dedik, ama Putin’i dinlediler. Çağırdı ikisini de Moskova’ya ‘Oturun bakayım masaya’ dediler. Oturdular masaya. Putin’in talimatıyla masaya oturdun ve Suriye ile görüşmeye başladın. İkinci konu; ‘Suriye konusunda Türkiye’de bir uluslararası konferans toplayın’ dedik. Buna da itiraz ettiler. Sonra yine Putin’in isteği üzerine Astana’ya gittiler, uluslararası konferansa katıldılar. Üçüncü konu; ‘1998 Adana Mutabakatını uygulayın’ dedik. Buna da karşı çıktılar. Putin söyledikten sonra Adana Mutabakatını hatırladılar. Dördüncü konu; ‘Libya’da taraf olmayın’ dedik. ‘İki taraf ile de müzakere yapın, BM’yi göreve çağırın’. ‘Hayır biz bunu yapmayız’ dediler. ‘BM’nin tanıdığı meşru hükümetle görüşürüz’ dediler.  Sonra ne oldu? Putin yine davet etti, Hafter ile masaya oturdular. Dört konunun sonunda soru şu; Türkiye’nin dış politikasını kim belirliyor? Açık ve net, Putin belirliyor. Kim yönlendiriyor? Putin yönlendiriyor. Neden? Siz, devasa gelenekleri olan bir Dışişleri Bakanlığını devre dışı bırakırsanız, saraydaki bir avuç insanla Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni dış politikasını oluşturmaya kalkarsanız, geldiğiniz nokta budur; egemen güçlerin taşeronluğudur” şeklinde konuştu.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Parti Meclisi (PM) toplantısının açılışında yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a 5 kritik konuda sorular yöneltti. Kılıçdaroğlu, madde madde sıraladığı sorulara Erdoğan’dan yanıt istedi.
CHP lideri Kılıçdaroğlu, PM toplantısı başlangıcında gündemdeki gelişmelere yönelik değerlendirmelerde bulundu. “Ben Erdoğan’a beş soru sormak isterim” diyen Kılıçdaroğlu şu sorulara yanıt istedi:
1-Kaddafi İnsan Hakları Ödülü’nü ve 250 bin doları aldın mı? İnsan hakları ödülünü . 250 bin doları insan hakları için çalışan hayır kurumlarına bağışlayacağım dedi. tam 10 yıldır soruyorum 250 bin doları hangi hayır kurumuna bağışladın? Sözünün arkasında duran diyor ya, sözünün eri, ahdine sağdıklık bu mudur diye benim sorma hakkım var.
2-Tarım kanunu 21. maddesi diyor ki çiftçiye her yıl milli gelirin en az yüzde 1’i oranında destek verilir deniyor. 2006 yılından bu yana çiftçinin hak ettiği ama saray hükûmetleri tarafından ödenmeyen para 177 milyar lira. Hani sen sözünün eriydin?
3-Damat bey açıklama yapıyor Şubat 2019. Burası Türkiye burada iş var. Bu yıl 2.5 milyon yeni istihdamı hayata geçireceğiz diyor. Erdoğan da bunu 1 Mart 2019’da tekrar ediyor. Gerçekleşmiyor. Bakan dönüyor açıklama yapıyor; 2019’da sizlerden beklediğimiz desteği göremedik diyor iş verenlere.
4-Seri üretim için anlaşma imzalıyorlar. Aynı gün yapılan törenler var. İlk Altay tankı 18 ay sonra Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim  edilecek deniyor. 9 Kasım 2018 tarih. Ortada tank var mı? Yok. Motoru da yok. Hani siz sözünüzün arkasındaydınız? Nerede bu tank? BMC ne yapıyor?Şimdi kural getirdiler, 18 ay sonraki kural motor üretildikten sonra olacakmış. Dünyada böyle bir ihale var mı? İlla BMC’ye verecek.
Tek adam parti devletinden sonra sarayda 100 günlük icraat açıklamaları yapılıyordu.
5-Hedeflerden biri şu:Ergene Nehri’nin su kalitesinin sulamaya uygun hale getirme. Ne kadar sürede, 100 günde. Aradan 485 günden fazla geçti.