Kılıçdaroğlu: İşsizlikte dünya üçüncüsüyüz

TBMM  – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Tank Palet Fabrikasının ihalesinin ne zaman, nerede yapıldığını sordu. Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. Konuşmasının başında “Uzel Makina mağduru” işçileri tarafından Atatürk portresi hediye edilen Kılıçdaroğlu, “Türkiye’nin çözülemeyecek hiçbir sorunu yoktur. Bütün sorunlar çözülebilir ama çözmeyenler var. Biz bu sorunları çözeceğiz. Bunun sözünü veriyoruz. Bizim makam, mevki, para, saray beklentimiz yok. Tek beklentimiz var: Bu memlekette herkes huzur içinde yaşasın.” diye konuştu. Eski Dışişleri Bakanı Mümtaz Soysal’ın vefatından duyduğunu üzüntüyü dile getiren Kılıçdaroğlu, “Binlerce öğrenci yetiştirdi. Bir demokrasi, güzelik, bilim abidesiydi. Toplumun her kesimi bir şekliyle saygı duyardı. Özelleştirmelere karşı büyük mücadeleler verdi. İşçilerin haklarını sonuna kadar savundu. Uluslararası birçok ödülün sahibi de oldu. Bütün bunların hepsi bir kenara Mümtaz hoca Türk akademik dünyasının yetiştirdiği mümtaz kişilerden biriydi. Allah’tan rahmet diliyoruz”. dedi.
10 Kasım’da Atatürk’ün ebediyete intikalinin 81. yılı dolayısıyla anmalarının gerçekleştirildiğini anımsatan Kılıçdaroğlu, “Mustafa Kemal’i anmak, anlamak farklı bir şeydir. Mustafa Kemal deyince gardrop Atatürkçülüğünü anlamıyoruz. 12 Eylül askerlerinin öğrettiğini anlamıyoruz. Mustafa Kemal demek üretim, alınteri demektir. Mustafa Kemal demek, 600 yıllık Osmanlı imparatorluğunun kaçırdığı sanayi devrimini yakalamak demektir; her alanda üretmek ve çalışmak demektir. Mustafa Kemal demek genç Türkiye Cumhuriyetini bütün dünyaya kabul ettirmek demektir. Gazi Mustafa Kemal’i böyle anlayacağız ve anacağız.” değerlendirmesinde bulundu.
“Mustafa Kemal demek kendi silah sanayini yabancı ülkeye peşkeş çekmemek demektir” diyen Kılıçdaroğlu, Sakarya’daki Tank Palet Fabrikasıyla ilgili sorular sorduğunu hatırlattı.
Kılıçdaroğlu, “Bu fabrikanın değeri 20 milyar dolar. Avrupanın en büyük tank üretim merkezlerinden birisi. Bunu 25 yıllığına BMC Grubuna yani Ethem Sancak’a ve Katar ordusuna verdi. İhaleyi ne zaman nerede yaptın? Bunu bilmeye hakkım var. 82 milyonun vergisi var o fabrikada. Nerede ihale yaptın? İhale ilamı nerede yayımlandı? ‘Öğrenemezsin’ diyorlar. Niçin? Sen kalktın oradaki bütün devlet sırlarını Katar ordusuna verdin. Niye, hangi gerekçeyle veriyorsun? Ben bunu hepimizin adına sormak zorundayım. 20 milyar dolarlık fabrikayı kime peşkeş çektiniz?” sorularını yöneltti.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, adalet, dürüstlük ve temiz siyaseti getireceklerini belirterek, “Harcadığınız her kuruşun hesabını veremeyeceksen siyaset yapmayacaksın.” dedi.
Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Sakarya’daki Tank Palet Fabrikası ile ilgili firmaya yüzde 12,5 kar garantisi verildiğini öne sürdü.
Daha yatırım yapılmadan yüzde 20 avans ödendiğine dikkati çeken Kılıçdaroğlu, “Kimin fabrikasını kime veriyorsun? Bir de üstüne para veriyorsun.” diye konuştu.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “İşletme hakkı devri sözleşmesini diline dolayanlar sürekli ortalığı karıştırmaya devam ediyorlar. Bu işin istismarını yapanlara sorun, satış nedir, işletme devri nedir? Satış söz konusu değil. Yüzde 50 Katar, yüzde 50 Türk ortaklık var. Dürüst olun samimi olun.” dediğini aktaran Kılıçdaroğlu, “Ben dürüst ve samimi olduğuma inanıyorum ama sen dürüst değilsin, samimi değilsin.” dedi.  “15 Temmuz için şehit aileleri ve gazileri için toplanan paralar nereye gitti?” sorsunu yönelten Kılıçdaroğlu, “Parayı toplayan vakfın adresi yok, telefonu yok. Para nerede? Para yok. ‘Kılıçdaroğlu bu soruları niye soruyorsun?’ diyorlar. Ben bu soruları sormazsam CHP Genel Başkanlığında, bu kürsüde, Bu Mecliste benim ne işim var?” diye konuştu.
İşsizlik
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “17 yılda 9 milyon kişiye iş imkanı sağlandığını” söylediğini anlatan Kılıçdaroğlu, “Okuduğun zaman memlekette işsizlik yok, büyük başarı var.” dedi.
AK Parti döneminde 15 istihdam paketi açıklandığını, her pakette işsizliğin daha da büyüdüğünü öne süren Kılıçdaroğlu, “5 reform paketi açıkladılar, bir şey çıkmadı. İşsizlikte dünya üçüncüsüyüz. Paket üstüne paket açıklıyorlar. Erdoğan’a bir tavsiyem olacak: Sen paket açıklayacağına bir paket yapacaksın. Damadı paketleyeceksin, kapının önüne koyacaksın.” ifadesini kullandı.
“Saraydakiler yiyor, 82 milyon seyrediyor. Bereket kıyamet kopmuyor ama bu gerçeği herkesin görmesi lazım.” diyen Kemal Kılıçdaroğlu, “Saraydakilerin tuzu kuru, keyfi yerinde, lale devri yaşıyorlar. Hiçbir dertleri yok. Cepler tıka basa para dolu. Şimdi orada çalışan bir grubun aylığına yüzde 500 zam yapmışlar. İyi yapmışlar, az bile yapmışlar.” değerlendirmesinde bulundu.
Türkiye İş Kurumunun rakamlarına göre, 2003’ten 2018’e toplam işsiz sayısının yüzde 497; genç işsizlerin yüzde 524, kadın işsizlerin yüzde 1430, diplomalı işsizlerin yüzde 1968 arttığını söyleyen Kılıçdaroğlu, “(17 yılda büyük hamleler yaptık, 9 milyon kişiye iş sağladık) diyor. Peki bunlar kim? Nedir bu tablo?” sorusunu yöneltti.
Türkiye’nin huzura ihtiyacı olduğunu, işsizliğin olduğu yede huzur olmayacağını dile getiren Kılıçdaroğlu, 137 bin kişinin de ülkeyi terk ettiğini kaydetti.
Kemal Kılıçdaroğlu, gerçek işsiz sayısının 8 milyon 112 kişi olduğunu belirterek, kışın bu sayının daha da artacağını savundu.