Kılıçdaroğlu: Mümin, ülkede yatağa aç giren çocuklar varsa sarayda oturmaz

Kılıçdaroğlu, Babacan’a parti genel merkezinde “hayırlı olsun” ziyaretinde bulundu

ANKARA (ANKA) – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Gerçek mümin acıyı bal eyleyendir” sözleri için, “Mümin alçak gönüllüdür mümin kul hakkı yemez, mümin bu ülkede yatağa aç giren çocuklar varsa sarayda oturmaz. Söylemi farklı yaşam tarzı farklıysa orada riya vardır, iki yüzlülük vardır. Erdoğan’ın söylemlerinin ciddiye alınacağını düşünmüyorum” yorumunu yaptı. DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ise “Hükümetlerin görevi vatandaşlarımıza en büyük refah seviyesini sunmaktır. Vatandaşa nasihatte bulunmak hükümetin görevi değildir” dedi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’a parti genel merkezinde “hayırlı olsun” ziyaretinde bulundu. Babacan, Kılıçdaroğlu’nu Genel Merkezi girişinde karşılarken, Kılıçdaroğlu’na; CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke ile Genel Başkan Yardımcıları Faik Öztrak, Bülent Kuşoğlu ve Oğuz Kaan Salıcı eşlik etti. Saat 11.00’de başlayan görüşme, yaklaşık bir saat sürdü.
Kılıçdaroğlu ve Babacan, görüşmenin ardından ortak açıklama yaparak basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
Kılıçdaroğlu ve Babacan, görüşme ardından ortak açıklama yaptı, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu, “Genel Başkan ve arkadaşları bizi güzel ağırladılar. Ekonomi, sağlık, eğitim konularında pek çok sorun tartışıldı. Sayın Genel Başkan ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyorum. DEVA Partisi, siyaset dünyamızın yeni bir yıldızı. Henüz kuruluş aşamasında. Gerekli kongreleri yapıp, siyaset dünyamızda yerini alacaktır” dedi.
Fikir alışverişinde bulunduklarını belirten Babacan da şöyle dedi:
“İfade özgürlüğü bu sorunların en başında geliyor. Yargı sistemi üzerindeki baskılar malum. Hukukun üstünlüğü ilkesi izlenmediği zaman hukuk devletinden bahsedemiyoruz. Ekonomi ile ilgili sorunlar büyük. Eğitim pandemi ile ciddi sorunlar var. Sağlık ile ilgili ciddi problemlerimiz var. Güven açısından sorun var. Dış politika açısından değerlendirme yaptık. Partimizin kuruluş süreci ve arkasından teşkilatlanma süreci ile ilgili kısa bir bilgi verdim. Bugüne kadar ilçe kongrelerimiz devam ediyor, il kongrelerimiz başladı”
COVİD-19 tedavisi görüp iyileşen Babacan, o dönem Kılıçdaroğlu kendisini telefonla aradığı için de teşekkür etti.
MÜMİN, ÜLKEDE YATAĞA AÇ GİREN ÇOCUKLAR VARSA SARAYDA OTURMAZ.
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Gerçek mümin acıyı bal eyleyendir” ifadelerinin sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, “Mümin alçak gönüllüdür mümin kul hakkı yemez, mümin bu ülkede yatağa aç giren çocuklar varsa sarayda oturmaz. Söylemi farklı yaşam tarzı farklıysa orada riya vardır, iki yüzlülük vardır. Erdoğan’ın söylemlerinin ciddiye alınacağını düşünmüyorum” yanıtını verdi.
Babacan da “Hükümetlerin görevi vatandaşlarımıza en büyük refah seviyesini sunmaktır. Vatandaşa nasihatte bulunmak hükümetin görevi değildir” dedi.
İTTİFAK, SEÇİM SATHINDA GÜNDEME GELEBİLİR
CHP’nin 37. Olağan Kurultayı’nda “dostlarımızla iktidar olacağız” sözlerinin yeniden sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, “Sonra neyi kastettiğimizi açıklamıştım. Çiftçilerle sanayicilerle… Bütün bunlarla iktidar olacağımız vurgusunu yaptık. DEVA Partisi yeni kuruluyor, bugün sadece ziyarete geldik, ittifak gündemde değil. Ancak seçim sathı mahalline girilirken değişiklik yapılmazsa belki o dönemler gündeme gelebilir. Bugün asıl olan Türkiye’nin sorunlarına nasıl bakacağımızdır” yanıtını verdi.
Tepkiler üzerine GATA Başhekim Yardımcılığından alınan Ali Edizer’le ilgili soruya da Kılıçdaroğlu, “Devlette liyakat çok önemlidir. Olmadığı yerde başka gerekçelerle Türkiye’yi yönetirler. Devletin saygınlığına gölge düşürüyor. Bunun tanıklarından birisi de Sağlık Bakanlığı’ndan atanan bu zat” karşılığını verdi.