Kılıçdaroğlu: Saldırıların planlandığı başkenti açıklayın

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Eğer Türkiye Cumhuriyeti devletine karşı bir ülkenin başkentinde o ülkeye karşı operasyon düzenleniyorsa, O ülkeyi açıklamak sizin görevinizdir” dedi

HABER MERKEZİ- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu.
Kılıçdaroğlu, “Sayın Berat Albayrak, plan bütçe komisyonunda şu açıklamayı yapıyor: “Saldırılar pazar günü bir ülkenin başkentinde toplanıp planlandı. 10 Ağustos’a yönelik finansal spekülasyon hazırlayanar duvara tosladı…” Hangi ülkenin başkentinde Türkiye Cumhuriyeti devletine karşı bir operasyon yapılıyorsa bunu biz bilelim. Biz o ülkeye karşı ne yapılması gerekiyorsa millet olarak topyekün birlikte yapalım. Grup başkanvekilleri önergeyi verdiler. Gizli olabilir, kapalı oturum yapalım. O da reddedildi. Erdoğan ve Albayrak’a sesleniyorum bir ülkenin başkentinde operasyon düzenleniyorsa o ülkeyi açıklamak sizin görevlerinizden biridir. Açıklamazsanız yalan söylüyorsunuz” dedi.
Kaşıkçı’nın katillerinin ellerini kollarını sallayarak yurt dışına çıktıklarını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Adalet çökerse iktidardaki siyasdet de çöker. Nasıl? Kaşıkçı cinayeti…Adamlar programladılar, Suudi Arabistan’dan geldi katiller. Cesedi parçalandı, nerede olduğu belli değil. Ellerini kollarını sallayarak da başkonsolos dahil yurt dışına çıktılar. Siyasetin adalete gölge düşürdüğünü bir kez daha görmüş olduk. Papaz nasıl yurt dışına gittiyse bu katiller de öyle yurt dışına gitti. 15 kişilik katil ordusu geldi, bir gazeteciyi öldürdüler, iktidarın gözetiminde VIP’den çıkıp gittiler. Adalet yok, siyaset de çürüdü. Uluslararası sözleşmelerde, konsoloslukların dokunulmazlığı yok cinayet işlenirse tutuklanır, niye serbest bırakıldı? Erdoğan ve ekibi katilleri Suudi kralının isteği üzerine serbest bıraktı. Katillere göz yumanlar, cinayet ortağıdırlar.  Merkel’e, Macron’a, Trump’a, Suudi kralına teslim oldun. Nasıl dünya liderisin?” ifadelerini kullandı.
CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Şimdi Türkiye’nin siyasi bağımsızlığı var, mali bağımsızlığı birilerinin elinde. Batının egemen güçleri 81 milyonu biz besleyeceğiz diye kavga ediyorlar. Et ithalatında dünya birincisiyiz. Sanayi de aynı şekilde. Dışarıdan hammadde gelmezse üretim yapamıyorsunuz. Türkiye borç tuzağı içindedir. Faiz yükselsin diyen kimdi? Batının egemen güçleri. Faiz yükseldi mi? Yükseldi. Tam 3 kat yükselttiler. Türkiye’yi batının egemen güçleri mi, sarayda oturan zat mı yönetiyor?” diye konuştu.
Kılıçdaroğlu, “Bazı ameliyatlar zorunlu olmadıkça yapılamıyor, ilaç sıkıntısı başladı. Ülke tarihinde bir ağrı kesicinin temininde sıkıntı yaşanıyor. Olası bir salgını önleyecek grip aşısı bulunmuyor. İlaç ateş pahası ama mutfakta da yangın var. Her şey ateş pahası. Biz Türkiye’yi krizden çıkarmak için 13 madde sunduk. Kapasite var, iyi yönetilirse bu kapasite sonuç verir.
Sarayda kira var mı yok, ulaşım parası yok, emeklilikte yaşa takılma, pahalı mazot ilaç, enflasyon derdi zinhar yok. Şimdi beyefendi diyor ki maaşım az, zam yapacağım. 59 bin lira, yetmiyor bir de yüzde 26 zam yapacağım diyorsun. Peki ayda 1600 lira parayla bu işçi nasıl geçinecek, bunu düşünen var mı?” dedi.