Kılıçdaroğlu: Söz konusu vatansa gerisi teferruattır gene giderim

Edip TEKİN-Faruk KAHRAMAN- Yavuz YILMAZ/ İNEGÖL(Bursa), (DHA) – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaoğlu, Bursa’nın İnegöl İlçesi’nde yaptığı konuşmada, referanduma sunulan anayasa değişikliğinde başkan yardımcılarının sayısıyla ilgili bir düzenleme olmadığını bildirerek, “Başkan seçildiği partinin bütün il başkanları başkan yardımcısı olarak tayin edebilir. Engel var mı hiçbir engel yok” dedi. Cumhurbaşkanı’nın “Kuzu kuzu geldi” eleştirisine de yanıt veren Kılıçdaroğlu “Aynı olay olsa yine Türkiye bir darbe girişimiyle karşı karşıya kalsa, söz konusu vatansa, gerisi teferruattır. Gene giderim” dedi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bursa’nın İnegöl İlçesi’ndeki Hotel Park’ta muhtarlar, din görevlileri, okul aile birlikleri başkanlarıyla kahvaltıda buluştu. Toplantıda 45 dakika konuşan Kılıçdaroğlu, anayasa değişikliklerinin neler getireceğini anlattı.
Konuşmasına “Cumhurbaşkanı taraflı mı olsun tarafsız mı” olsun sorusuyla başlayan Kılıçdaroğlu, “Taraflı biri olsun diyorsanız gideceksiniz evet oyunu kullanacaksınız. Tarafsız biri olsun diyorsanız, hayır oyunu kullanacaksınız. Bunun partilerle bir ilgisi var mı? Hiçbir ilgisi yok. Tercih gayet net, başkan partizan mı olmalı, tarafsız mı olmalı” dedi.
AŞAĞIDA DA ÇİFT BAŞLILIK OLACAK MECLİSİ FESİH YETKİSİ ATATÜRK’E VERİLMEDİ
Kılıçdaroğlu, anayasa değişikliği ile getirilecek fesih yetkisini de anlattı. Bu yetkinin bugünkü anayasada da olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:
“Cumhurbaşkanının meclisi feshi, seçim sonrası 45 gün içinde hükümetin kurulmamasına bağlıdır. O da ihtiyari. Başkan isterse fesheder isterse etmez. Yenisinin mevcutla farkı nedir? Yenisinde hiçbir gerekçe göstermeden öyle hükümet kuruldu kurulmadı ona da bakmadan, başkan isterse üçüncü yılın sonunda, ‘ben meclisi feshediyorum. Buyurun yeniden seçime gidiyoruz’ diyebilir. Bu yetki doğru mudur yanlış mıdır. Bu tercih yine vatandaşlarımızın tercihidir. 1924 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin Anayasası görüşülürken mecliste yapılan görüşmelere götüreyim. TBMM’de anayasa görüşmeleri yapılırken Mustafa Kemal Atatürk’e meclisi feshetme yetkisi verilmek istenir. İki genç milletvekili kürsüye çıkarlar birisi Mahmut Esat Bozkurt’tur. Derler ki biz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü seviyoruz. Bu memleket için de neler yaptığını gayet iyi biliyoruz. İyi bir devlet adamı, iyi bir asker, ama kimse kusura bakmasın. Bizi buraya Gazi Mustafa Kemal Atatürk getirmedi. Bizi buraya millet getirdi. Ancak meclisi millet fesheder, yoksa Gazi Mustafa Kemal Atatürk de olsa bu yetkiyi kendisine vermeyiz. Mecliste konuşulur ve büyük bir çoğunlukla reddedilir. Şimdi 2017’ye geliyoruz bu yetki verilmek isteniyor.”
KUZU KUZU GELDİ ELEŞTİRİSİNE YANIT 
Kılıçdaroğlu daha sonra İnegöl İlçesinde kamyon ve TIR Garajı şoförlerine seslendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Antalya’da toplu açılış töreninde Kılıçdaroğlu’na yönelik söylediği,”Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ni yaptık, demedik laf bırakmadılar. Gitmedikleri mahkemeler kalmadı. Ben oraya gitmeyeceğim demişti malum zat, kuzu kuzu geldi” eleştirilerine yanıt verdi.
15 Temmuz sonrası ‘kuzu kuzu geldi saraya’ şeklindeki yorumları doğru bulmadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, “Aynı olay olsa yine Türkiye bir darbe girişimiyle karşı karşıya kalsa söz konusu vatansa gerisi teferruattır. Gene giderim. Öyle kalkıp da kısır çekişmelere bu memleketi sokmamak lazım. Yazıktır, günahtır. Türkiye’nin bir derdi varsa siyasetçiler bir araya gelip, oturup konuşmalı. Memleket sadece benim memleketim değil, hepimizin memleketi. Sadece ben mi sorumluyum? Sizler de sorumlusunuz” dedi.
“CUMHURİYETİN SAYESİNDE BEN CHP BAŞKANIYIM”
Cumhuriyetin sayesinde devletin en önemli yerlerine geldiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Genel müdürlük yaptım. Müsteşar yardımcılığı yaptım. Daire başkanlığı yaptım. Kimin sayesinde yaptım? Cumhuriyetin sayesinde. Cumhuriyet olmasaydı ben CHP Genel Başkanı olabilir miydim? Cumhuriyet olmasaydı Sayın Abdullah Gül, TBMM’nin önce üyesi daha sonra Cumhurbaşkanı olabilir miydi? O da bir esnafın çocuğuydu. Aynı şey şimdiki Cumhurbaşkanı için de geçerli. Cumhuriyet olmasaydı Cumhurbaşkanı olabilir miydi, olamazdı. Neden? Cumhur yoktu ki. Bir kişi vardı, Osmanlı. Babadan oğula devreden bir miras vardı. Cumhuriyeti kurduk, güzel bir şey yaptık. Bütün İslam dünyası bizi örnek aldı” diye konuştu.