Kılıçdaroğlu: Teşekkür edeceğinize suçluyorsunuz

Halka doğru bilgilerin verilmesi lazım

ANKARA (ANKA) – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “Kapatılsın” dediği Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi’ne ‘destek’ ziyaretinde bulundu. Kılıçdaroğlu, “Onlar gereğini yapıyor. Suç işlemiyorlar tam tersine aldıkları kararlarla halkın sağlığını tehlikeye atan yöneticileri uyarıyorlar. Sağlık çalışanları günün 24 saatinde çalışıyor. Hangi politikacı günün 24 saati çalışıyor? ‘Türk Tabipleri Birliği’nin kapatılması lazım.’ Niçin? Gerçekler acıdır. Bütün sağlık çalışanlarına bu ülkenin sade bir vatandaşı olarak yürekten teşekkür ediyorum. Sizlere minnet borçluyuz” dedi. Kılıçdaroğlu, Bahçeli’nin söylemine ise “COVİD 19 ile mücadele edenler terörist oluyor değil mi? Hayatımda duyduğum en saçma söz” dedi.
“Türk Tabipleri Birliği halkçıdır”
Kılıçdaroğlu, Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi’ni ziyaret etti. Ziyaretin ardından düzenlenen basın toplantısında Merkez Konseyi Başkanı Sinan Adıyaman, Türk Tabipleri Birliği’nin halk sağlığını ve tıp etiğini korumak için kurulan anayasal bir kuruluş olduğunu belirterek, “Türk Tabipleri Birliği, halkçıdır. Halkın sağlığı ile aş iş kavramlarının önemli olduğunu her zaman dile getirmiştir. Sadece hekimlerin değil tüm sağlık çalışanlarının ve halkın örgütüdür. Pandeminin geldiği 6. ayda salgın pik yapmış durumda. Geçtiğimiz hafta eylem planladık ve 61 odamıza bunu ilettik. Bütün odalardan çok iyi katılım oldu. Yas olarak kullandığımız siyah kurdeleler tüm Türkiye’yi dolaştı. Kılıçdaroğlu’na çok teşekkür ediyorum.” dedi.
Kılıçdaroğlu da şunları söyledi:
Sarayı kim uyaracak: Bu ziyaret bizim açımızdan çok önemli. Pandemi sürecinde toplumun her kesimi ciddi bir endişe içinde. Bu endişeyi giderecek olanlar sağlık çalışanlarıdır. Olay bir sağlık sorunudur. Tüm sağlık çalışanlarına minnet borçluyuz. Sağlık çalışanı eve gitmiyor, risk oranı yüzde 85. Hepimiz alkışladık ama ne olduysa birden bire suçlu oldu. Neden? Çünkü sağlık çalışanları topluma doğru bilgi vermek istiyorlar. ‘Halkın sağlığı tehlikede, önlem alın.’ Sen misin ‘önlem alın’ diyen. Kim diyecek? Bunlar itiraz etmeyecek sarayı uyarmayacak da kim uyaracak? Onlar gereğini yapıyor. Suç işlemiyorlar tam tersine aldıkları kararlarla halkın sağlığını tehlikeye atan yöneticileri uyarıyorlar. İşsizliğe önlem alınması lazımdı: Baştan strateji yapması lazımdı. Önlem alması lazımdı. Başlarda bazı kararlar alındı, önemliydi, gerekliydi ama bu kararların doğuracağı işsizlik vardı. Hükümetin buna da önlem alması lazımdı. Nasıl diğer ülkeler esnafın kirasını ödediyse ödeyeceksiniz. Kahveleri kapattınız, taksileri durdurdunuz. Merkez Bankası’ndan karşılıksız para basabilirsiniz dedik, gerçeği görüyorduk çünkü.
Cumhurbaşkanı, Bilim Kurulu sözcüsü değil: Yönetemiyorlar. Bir devlet yalan söyler mi? Devletler yalan söylemezler. Devletin yalan söylememesi, verilerin doğru açıklaması lazım. Verileri bir siyasetçi değil Bilim Kurulu’ndan birinin açıklaması gerekirdi. Hiçbirisi yapılmadı. Başlangıçta Sağlık Bakanı güven verdi. O da daha sonra ‘Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı’ diye başladı. Sayın Cumhurbaşkanı, Bilim Kurulu sözcüsü değil. Doğru bilgiler verilmiyor. Vatandaşın yüzde 59’u topluma doğru bilgi verilmediğini görüyor. Dolayısıyla halka doğru bilgilerin verilmesi lazım.
Hangi politikacı 24 saat çalışıyor: Sağlık çalışanları günün 24 saatinde çalışıyor. Hangi politikacı günün 24 saati çalışıyor? Öyle bir noktaya geldi ki hastayı kurtarmak için evine gidemeyen, otel gibi kullandığı yerlerde gününü geçiren hekim suçlu. Türk Tabipleri Birliği’nin kapatılması lazım. Niçin? Gerçekler acıdır. Baştan itibaren, var olan kesim, olayın ciddiyetini kavrayamadı. Uçak biletlerinde KDV indirdik, ne alakası var pandemi önlemiyle? Oturur bir uzmanla konuşur, hangi önlemlerin alınması gerektiğini sorar. Kahveler açık, güzel ama kağıt oynamak yasak! Vatandaş niye gitsin. Her oyunda yeni kağıt açacaksınız, bu kadar basit. Sanat dünyasını ellerinden gelseler tamamen öldürecekler. İşin özü, bütün sağlık çalışanlarına bu ülkenin sade bir vatandaşı olarak yürekten teşekkür ediyorum. Sizlere minnet borçluyuz.
Teşekkür yerine suçluyorsunuz: Önceki gün gazetelerde bir fotoğraf vardı. Bir hekim başındaki boneyi kaldırıyor ter için ter! Hangi siyasetçi bu kadar çalışıyor? Ona teşekkür edeceğinize suçluyorsunuz. Bu bir meslek hastalığı. Nasıl bir maden işçisinin meslek hastalığı var ise… COVİD 19 ile mücadele ediliyor, virüs ile karşı karşıya. Sağlık çalışanlarının taleplerine kulak kabartmaları lazım.
Hayatımda duyduğum en saçma söz
Bahçeli’nin Türk Tabipleri Birliği için “kapatılsın” demesine ilişkin gelen soru üzerine Kılıçdaroğlu, “COVİD 19 ile mücadele edenler terörist oluyor değil mi? Hayatımda duyduğum en saçma söz” yanıtını verdi.
“Sağlık çalışanlarına şiddet asla kabul edilir değil”
Kılıçdaroğlu, Keçiören’de sağlık çalışanına yönelik saldırıyla ilgili soru üzerine de, “Acı bir olay. Saldırıya uğrayan çok kişi var. Tüm vatandaşlara seslenmek isterim. Hepimiz sağlık çalışanlarıyla karşılaşırız, taburcu olduğumuzda onlara teşekkür ederiz. Sağlık çalışanlarına şiddet asla kabul edeceğimiz bir olay değildir” dedi.
“Her parti kendi başına iktidar olmak ister”
Kılıçdaroğlu, haftasonu yapılan Olağan Kurultay’da Meral Akşener’in “iktidar” vurgusuna ilişkin soruya, “Gayet doğal, her parti kendi başına iktidar olmak ister” karşılığını verdi.