Kılıçdaroğlu: Vallahi dedikodudan bıktım

CUMHURIYET HALK PARTISI GENEL BASKANI KEMAL KILICDAROGLU KAMU KURUMLARINDA TASERONA BAGLI CALISAN ISCILERLE GORUSTU FOTOGRAF: ZIYA KOSEOGLU/CHP GENEL MERKEZI
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hükümet kurma sürecine ilişkin, “Gecikme doğal bir gecikme değil. Sayın Cumhurbaşkanı’nın biran önce görevlendirmeleri yapması gerekiyor. Türkiye’nin uzun süre geçici bir hükümetle yönetilmesi doğru değil” dedi. 

 

 

Kılıçdaroğlu, Meclis’te Kamu Taşeron İşçileri Kadrosunu İstiyor Platformu üyelerini kabul etti. Kabulde yaptığı konuşmada, CHP’nin seçim bildirgesini büyük bir samimiyetle hazırladığını, söylediği her sözün, yazdığı her cümlenin arkasında olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, taşeron işçiliğin ne olduğunu, bu kesimin yaşadığı sıkıntıları çok iyi bildiklerini ifade etti. Taşeron işçilerin iş güvencesi olmadığını, böyle bir durumun sosyal devlete yakışmadığını kaydeden Kılıçdaroğlu, görüşü, inancı ne olursa olsun herkesin kadroya kavuşturulması, taşeron işçiliğin bitirilmesinden yana olduklarını ve bunu seçim bildirgesine de koyduklarını aktardı. İş güvencesi, toplu sözleşme gibi uygulamaların lütuf değil, evrensel hukukun gereği olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Sözüm söz, haklarınızı sonuna kadar savunacağız. Bize oy verseniz de vermeseniz de savunacağız. Çünkü biz bu ülkede herkesin huzurlu bir süreç içinde evine gitmesini, çalışmasını, yaşamasını istiyoruz. Sizin haklarınızı savundu diye bazı arkadaşlarınızın işine son verilmesi, yaranın ne kadar derin olduğunu gösteriyor” diye konuştu. 

 

“Ben verdiğim sözleri hayata geçiremiyorsam niye iktidar olacağım ki?” 

 

Sosyal devletin, tüm bireylerin geleceğini düşünmek zorunda olduğuna işaret eden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:“Sizin haklarınızı savunacağız. Şu anda Türkiye’de geçici bir hükümet var. Hangi parti iktidar, hangi parti muhalefet, ana muhalefet belli değil. Biz konumumuz belli olduktan sonra, ister iktidarda olalım, ister muhalefette olalım sizin hakkınızı savunacağız. Eğer koalisyon görüşmeleri için bize gelirlerse verdiğimiz sözlerin sonuna kadar arkasındayız. Taşeron uygulaması bitecek, emekliye Ramazan ve Kurban Bayramı’nda birer maaş ikramiye verilecek. Bu sözlerimizin arkasındayız. Bunları kabul edenlerle biz oturup bir koalisyon yapabiliriz. Ben kendi verdiğim sözleri hayata geçiremiyorsam niye iktidar olacağım ki?”İşçilerin, haklarını demokratik yollarla savunmasını isteyen Kılıçdaroğlu, CHP’nin de işçilerin haklı taleplerinin parlamentodaki savunucusu olacağını söyledi. Kılıçdaroğlu, taşeron sorununun çözüleceğini, iş güvencesi olan zorunlu bir sistem Türkiye’ye geleceğini bildirdi.  

 

“Vallahi bıktım. Dedikodudan bıktım. Yeter artık”

 

Kılıçdaroğlu, açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Meclis Başkanlığı seçiminde MHP’nin izlediği tutum ile CHP ve MHP sözcülerinin karşılıklı açıklamalarının hatırlatılması üzerine Kılıçdaroğlu, şu karşılığı verdi:

“Meclis Başkanlığı seçimi bitti. Artık ‘o onu dedi, bu bunu dedi’ bu eski hastalıklardan siyasetin kurtulması lazım. Meclis Başkanı seçildi. Bitmiştir artık. Ben de aradım Meclis Başkanı’nı kutladım, seçildi diye. Meşruiyeti tartışılıyor mu? Hayır. Seçildi. Mesele bitmiştir. Gerisini milletin takdirine bırakmamız lazım. Vatandaş kahvede, evinde, parkta, kırda, fabrikada konuşur. Vatandaşın takdirini bırakmamız lazım. Dolayısıyla o eski, kısır anlayışlardan artık kurtulmamız lazım. Vallahi bıktım. Dedikodudan bıktım. Yeter artık. Bunları bitirmemiz lazım.”  

 “Biz vatandaşın sözüne kulak veriyoruz”

 

Kılıçdaroğlu, bir başka soruyu yanıtlarken de koalisyon için 14 maddelik ilkelerini açıkladıklarını hatırlattı. Kendileriyle koalisyon kurmak isteyen partilere ‘biz ilkelerimizi açıkladık, siz de açıklayın, oturalım, konuşalım’ diyeceklerini aktaran Kılıçdaroğlu, “Demokrasi bir uzlaşma rejimidir. Ben bunu kabul ederim. Bir dayatma kültürümüz de yok. Bunu da doğru bulmayız zaten. Ama eğer bir kanayan yara var ve bu yaranın mutlaka onarılması gerekiyorsa bunun üzerinde de durmamız lazım. Taşeron işçilik bir kanayan yara değil midir? Evet kanayan bir yaradır” diye konuştu. Hükümeti kurma görevlendirmesinin gecikmesiyle ilgili soruyu da yanıtlayan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:“Gecikme doğal bir gecikme değil. Sayın Cumhurbaşkanı’nın bir an önce görevlendirmeleri yapması gerekiyor. Parlamento tatilde olduğu için ve Yüksek Seçim Kurulu’nun belirlediği takvim işledi. Milletvekillerimiz geldiler, yeminlerini ettiler. Meclis Başkanı seçildi. Başkanlık Divanı’nın oluşması için CHP üzerine düşeni yaptı. Kendi grubunda seçimleri de gerçekleştirdi. Diğer üç partinin de yapması gerekiyor. Arkasından Sayın Cumhurbaşkanı’nın ivedilikle bu görevleri vermesi gerekiyor. Türkiye’nin uzun süre geçici bir hükümetle yönetilmesi doğru değil. Bir an önce hükümetin kurulması, göreve başlaması lazım. Eğer seçime gidilecekse uzun uzun beklemenin de mantığı yoktur. Eğer bir koalisyon oluşmazsa hızla seçime gidilir, gereği yapılır.”

 

“Geçici bir hükümet uzun süre devam edemez. Devam etmesi de yanlıştır”

 

Vatandaşın liderlerden ortaya çıkan tablonun gereğini yapmasını ve uzlaşarak hükümet kurmasını istediğini ifade eden Kılıçdaroğlu, CHP olarak vatandaşın bu yöndeki sözlerine kulak verdiklerini aktardı. Kılıçdaroğlu, “Şimdi dört siyasi parti liderine düşen, demokrasilerdeki uzlaşma kültürünü hayata geçirmek, koalisyonu kurmak ve gereğini yapmak” diye konuştu. Kılıçdaroğlu, vatandaşın, hükümetin bir an evvel kurularak sorunlarına çözüm bulunmasını beklediğini de ifade ederek, “Geçici bir hükümet uzun süre devam edemez. Uzun süre devam etmesi de yanlıştır. Sağlıklı, kalıcı kararlar alamazlar” değerlendirmesinde bulundu.  CHP’nin ülkenin sorunlarını çözmeye hazır olduğunu da belirten Kılıçdaroğlu, “Hiç kimsenin endişeye kapılmasını istemem. Seçimse sandık yine konur, vatandaşın tercihi başımızın üzerinedir. Ama aslolan biran önce hükümeti kurmak, yolumuza devam etmek. Eski kavgalar, ‘Meclis Başkanı şuydu, o şunu söyledi’, bunları da artık bir tarafa bırakalım” dedi. Hedeflerinin sorunların akılla, mantıkla çözülmesi olduğuna işaret eden Kılıçdaroğlu, iktidarın da bu hedef üzerine inşa edilmesi halinde Türkiye’nin çözülemeyecek sorunu olmadığını kaydetti. 

 

Taşeron işçilerin talepleri 

 

Platform Sözcüsü Fatih Yıldız, kabulde yaptığı konuşmada, 40 ildeki taşeron işçileri temsil ettiklerini belirterek, taşeron işçilerin haklarını almak için yeni bir mücadele sürecine girdiklerini ve platform oluşturduklarını anlattı. Taşeron işçilerin sorunlarını seçim bildirgesine koyan partilere teşekkür ettiklerini belirten Yıldız, yeni yasama döneminde sorunlarının çözümünün takipçisi olacaklarını, çözüm için üzerilerine düşen her katkıyı vermeye de hazır olduklarını söyledi. Kendisinin bir süre önce keyfi gerekçelerle işten çıkarıldığını ileri süren Yıldız, taşeron işçilerin de kadrolu çalışanların haklarına kavuşturulmasını istedi. Platform üyeleri de söz alarak yaşadıkları sorunları ve taleplerini Kılıçdaroğlu’na aktardılar.