Kılıçdaroğlu: ”Yaşananlar darbe fırsatçılığı”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ü ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, ziyaret sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. ( Evrim Aydın - Anadolu Ajansı )

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yönetici ve yazarları gözaltına alınan Cumhuriyet Gazetesi’nin Ankara Bürosuna destek ziyaretinde bulundu. Gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül ile görüşen Kılıçdaroğlu, geçmiş olsun dileğinde bulundu ve dayanışma mesajları verdi. Kılıçdaroğlu gazeteden ayrıldığı sırada bir de açıklama yaparak, basına yönelik baskıları ve Cumhuriyet’e yönelik operasyonu eleştirdi.
15 Temmuz darbe girişiminden sonraki süreci “darbe fırsatçılığı” olarak niteleyerek iktidarı, toplumun aydın kesimlerini susturmaya çalışmakla eleştirdi. CHP lideri, “Parlamentodan alınan yetkilerle kanun hükmünde kararname çıkararak, bir anlamda anayasal düzen değiştirilmek istendi. Anayasa hükmünde kararname çıkarıyorlar artık” dedi.
CHP’nin KHK’larla ilgili başvurusuna ret kararı veren Anayasa Mahkemesi’ne de eleştirilerde bulunan Kılıçdaroğlu, “Eğer Türkiye bu koşullarla karşı karşıyaysa, bunun sorumlularından biri de Anayasa Mahkemesi’dir. Eğer Anayasa Mahkemesi eski içtihadında direnebilseydi, bugün bu tablo karşımıza çıkmayacaktı” diye konuştu.
Cumhuriyet gazetesinin Türkiye’de her dönemde bedel ödediğini ve bunu yazarlarının canıyla da ödediğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, Uğur Mumcu ve Ahmet Taner Kışlalı’yı andı. Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet Gazetesi yazar ve yöneticileri hakkında başlatılan soruşturma karşısında baskılara ortak direnç gösterme çağrısı yaparak, şunları söyledi: “Demokrasiye ve değerlerine sahip çıkmak zorundayız. Bunun ön koşulu da Cumhuriyet’e sahip çıkmaktır. Cumhuriyet Gazetesi Cumhuriyet’le yaşıt olan bir gazetedir. Bütün gazetecilere seslenmek istiyorum, medya üzerindeki baskılara ortak direnç gösterebilirsek, Türkiye’de demokrasiyi de savunabiliriz. Bizimle aynı görüşte olup olmadıklarını bakmaksızın bunu yapmalıyız. Bizimle aynı düşüncede olmasalar bile bütün aydınları savundum. Savunmaya da devam edeceğim. Hep birlikte demokrasiyi savunmak ortak görevimizdir.”