Kılıçdaroğlu yeni ekip kuracak

CHP’de yönetim değişiyor

ANKARA – CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, Genel Başkana, Merkez Yönetim Kurulu (MYK) değiştirme yetkisinin tüzükle tanındığını belirterek, “Önümüzdeki süreçte CHP’nin yeni döneminin yeni siyasetini şekillendirmek, ana hatlarını belirlemek, yönünü çizmek ve partiyi hızlı bir şekilde bir taraftan yerel seçimlere hazırlamak, bir taraftan da Türkiye’nin bu tepetaklak olmuş siyasi ve iktisadi krizi içerisinde yol haritasını belirlemek üzere, bir yeni çalışma ekibini önümüzdeki günlerde Sayın Genel Başkanımız oluşturacaktır.” dedi.
CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında parti genel merkezinde toplandı.
Tezcan, toplantı sürerken açıklamasına, “Bu MYK’nın görev dönemi içerisinde son basın toplantımız olacak. Bundan sonra yeni oluşacak MYK’mız ve sözcü arkadaşımız basın toplantıları yapmaya devam edecek.” sözleriyle başladı.
“Reform devam etmeli”
CHP’de seçim sonuçlarının değerlendirilmesi konusunda başlattıkları çalışmaların devam ettiğini aktaran Bülent Tezcan, bugünkü MYK toplantısında bütün üyelerin Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na kendilerine gösterdikleri güven nedeniyle teşekkür ettiğini bildirdi.
Genel Başkana, MYK’yı değiştirme yetkisinin tüzükle tanındığını anımsatan Tezcan, seçimlerden hemen sonra MYK üyelerinin, Genel Başkanın yapacağı her türlü tasarrufu destekleyeceklerini beyan ettiklerini vurguladı. Bundan sonrasının Genel Başkanın takdirinde olduğunu kaydeden Tezcan, “Önümüzdeki süreçte CHP’nin yeni döneminin yeni siyasetini şekillendirmek, ana hatlarını belirlemek, yönünü çizmek ve partiyi hızlı bir şekilde bir taraftan yerel seçimlere hazırlamak, bir taraftan da Türkiye’nin bu tepetaklak olmuş siyasi ve iktisadi krizi içerisinde yol haritasını belirlemek üzere yeni çalışma ekibini önümüzdeki günlerde Sayın Genel Başkanımız oluşturacaktır.” dedi.
Tezcan, 2010 yılından itibaren CHP’de bir esaslı parti reformunun başladığını, bunun güçlü bir şeklide devam etmesi gerektiğini, bu konuda Genel Başkana ihtiyaç duyduğu bütün desteği vereceklerini kaydetti.
“MYK üyelerinin istifasından bahsetmek mümkün değil”
Bülent Tezcan, açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.  MYK üyelerinin Kılıçdaroğlu’na istifalarını sunup sunmadığı sorusuna Tezcan, “Teknik olarak istifadan bahsetmek mümkün olmuyor. Çünkü tüzük gereği MYK’yı atamak, değiştirmek Sayın Genel Başkanın yetkisinde. MYK üyesi arkadaşlarımız, bu konuda Sayın Genel Başkanın her türlü tasarrufunu büyük bir gönül ferahlığıyla destekleyeceklerini ifade ettiler.” yanıtını verdi.
Genel Merkez önünde yapılan eylemlerin MYK’da gündeme gelip gelmediğinin sorulduğu Tezcan, bunların MYK’da görüşülecek konular olmadığını ifade etti.
“Delegelere olağanüstü kurultay için verdikleri imzaları çekmeleri için baskı yapıldığı” iddialarının hatırlatılması üzerine Tezcan, bunların gerçekle ilgisinin olmadığını kaydetti.
“Genel Merkez açısından kurultay tartışmalarının sonlandığını söyleyebilir miyiz?” sorusuna Tezcan, şu yanıtı verdi: “Hiçbir biçimde 630 imza teslim edilmemiştir. Genel Merkezimize teslim edilen imza sayısı 618’di. Bu imzanın 4 tanesi usulüne aykırı, noterde suret tasdiki yapılmış imzaydı. Onlar düşüldü 614. 614’ün 4 tanesi bir kişinin iki ayrı noterde verdiği imzaydı. Yani 8 imza koymuşlar, bunun 4 tanesi ayrıldı. 610 imzadan 5 tanesi, seçimden sonra üyelikten istifa etmiş kişiler. Onları da düşüyorsunuz 605. Bu 605 imzanın tüzük gereği incelemesini yaptı hukuk birimi, 5’inde gündem bütünlüğü yok. Tüzük gereği gündem bütünlüğü olması lazım. 600 kaldı. 31 delege de geri çekmiş imzasını. İmza vermek nasıl bir haksa, aynı şekilde geri çekmek de hak. Kalan olağanüstü kurultay talebi 569 imzadır. 569 imzayla kurultayı toplamak mümkün değildir. Tüzük açısından kurultay toplamayı sağlayacak bir şart oluşmamıştır. Genel Başkanın da kurultay toplama konusunda bir iradesi yoktur, toplamayacağını da ifade etmiştir. Partiyi yerel seçimlere hazırlayacağını söylemiştir. Artık kurultay tartışmalarını gündemde tutmanın partinin önümüzdeki süreçteki çalışmalarına zarar vermekten başka bir yanı yoktur.”
“Şeriatın kestiği parmak acımaz”
Bu tartışmaların bütün parti tabanı, imza toplayanlar açısından bitmesi gerektiğine işaret eden Tezcan, “İmza toplayan arkadaşlarımız hiçbir şekilde partide yabancılaştırılacak, ötekileştirilecek arkadaşlar değildir. Onlar da bu partinin üyeleridir, evlatlarıdır, delegeleridir. Dolayısıyla bu konuda parti içinde husumeti körükleyecek bir tutum hiçbir zaman olmamıştır, bundan sonra da olmayacaktır.” dedi.
“Parti içi muhalefetin tüzük kurultayı toplayacağına yönelik” iddiaların sorulması üzerine Bülent Tezcan, “Tüzük kurultayı meselesi çok ilginçtir. Israrla partiyi bir kurultay tartışması ekseninde tutmanın gelecek siyaseti açısından faydası olacağına inanmıyoruz. Bunu doğru bulmuyoruz. Tüzük kurultayı toplamak isteyenlerin yine aynı şekilde tüzükte şartları vardır, o şartlar oluşursa tüzük kurultayı toplanır ama bu ‘takım elbise istedim alamadım, şimdi gömlek istiyorum’ demeye benzer. Bunun da bir anlamı olduğunu düşünmüyoruz.” yanıtını verdi. Bazı delegelerin süreci yargı yoluna taşıyabileceğinin hatırlatıldığı Tezcan, “CHP yargı yolunu kapatma alışkanlığı olan bir parti değildir. Bizim kültürümüzde öyle bir şey yoktur. Yargı yoluna gitmek isteyen arkadaşlarımız gidebilir. Yargıda da hakim karar verir. Ne karar verirse o. ‘Şeriatın kestiği parmak acımaz’ derler.” ifadelerini kullandı.