Kılıçdaroğlu, yüzyılın projesini açıkladı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin, Avrupa, Asya, Afrika arasında bir pırlanta gibi durduğunu ve CHP’nin “Merkez Türkiye” projesiyle demir yolu, kara yolu, hava yolu ve deniz yoluyla Türkiye’nin küresel sisteme entegre olacağını belirterek, “Proje hayata geçtiğinde Bağdat’ın ürününü Köstence’ye, Şanghay’ın ürününü Tebriz’e, Aşkabat’ın ürününü Hamburg’a, Taşkent’in ürününü Rabat’a ulaştırmak mümkün olacak. Sadece bir lojistik merkezi yapmıyoruz, sadece kara yolu, deniz yolu, hava yolunu birleştirmiyoruz, mükemmel altyapısıyla Anadolu’da bir mega kent oluşturuyoruz” dedi.
Kılıçdaroğlu, Conrad Otel’de, CHP’nin “Merkez Türkiye” adı verilen “Türkiye Ekonomik Yükseliş Projesi”ni genel sekreter Gürsel Tekin, genel başkan yardımcıları Şafak Pavey, Selin Sayek Böke, Enis Berberoğlu, grup başkanvekili Akif Hamzaçebi, milletvekili adayları, gazeteci ve yazarların katıldığı bir toplantıyla açıkladı.
“Yaşanacak Bir Türkiye” adlı seçim bildirgesinin 4 ayak üzerinde yükseldiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, bunları “Birinci sınıf demokrasi”, “Rekabetçi ve yarışmacı bir ekonomi”, “Güçlü sosyal devlet kurulması” ve “Liyakat esasına dayanan devlet yapılanması” şeklinde sıraladı.
Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin coğrafi ve nüfus açısından üstün konumuna dikkati çekerek, “Bu üstünlükleri avantaja dönüştürmemiz, Türkiye’nin ve bölgenin çıkarlarına hizmet edecek üstünlükleri avantaja dönüştürerek kullanmamız, ülkemizin rekabet gücünü artırmamız gerekiyor. Eğer biz gücümüzü, coğrafyanın bize verdiği avantajları kullanırsak, genç nüfusumuzun yaratıcı beynini kullanabilirsek, Türkiye dünyanın önemli bir ülkesi haline gelecek, küresel dünyada söz sahibi olacak” diye konuştu.
“Merkez Türkiye” projesini sadece ekonomik büyüme projesi değil, Ortadoğu’da, Afrika’da, Kafkaslar’da, Avrupa’da barışın projesi olarak da gördüklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, projeyle kültürlerin, kentlerin entegre olacağını anlattı.
Kılıçdaroğlu, gelişen ve yükselen ekonomilerin toplam küresel ekonomide çok daha fazla pay aldığına değinerek, 1990’da gelişen ve yükselen ekonomilerin küresel gelirden aldığı pay yüzde 30, ticaretten aldığı pay yüzde 23 iken, bugün aynı ekonomilerin küresel gelirden yüzde 57, küresel ticaretten yüzde 42 pay aldığını ancak Türkiye’nin avantajlarına rağmen bu başarıyı yakalayamadığını söyledi.
Dünyada bu alanda Güney Amerika Bölgesel Altyapıları Birleştirme Girişimi, Kunming-Singapur Demiryolu Projesi, İpek Yolu Ekonomik Kuşak Girişimi ve 21. Yüzyıl Deniz İpek Yolu projelerinin yapıldığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Merkez Türkiye” projesine ilişkin şu bilgileri paylaştı:
“Biz, küresel dördüncü projeyi Türkiye’de hayata geçirmeyi amaçlıyoruz. Dünyanın önemli bir gücü, parçası olma iddiasındayız. Coğrafi üstünlüğümüzü, genç nüfusumuzun bize verdiği avantajı değerlendirmek istiyoruz. Türkiye, 4,5 saatlik bir uçuş mesafesinde 58 ülkeye, 1,5 milyar nüfusa ulaşıyor. Bundan yararlanmak, devasa bir ekonominin, küresel ekonominin güçlü bir parçası olmak istiyoruz. Türkiye, Avrupa, Asya, Afrika arasında bir pırlanta gibi duruyor. Olağanüstü bir avantaj. Bu avantaj bugüne kadar yeterince kullanılmadı. Bu projeyle demir yolu, kara yolu, hava yolu ve deniz yoluyla Türkiye küresel sisteme entegre olacak. Proje hayata geçtiğinde Bağdat’ın ürününü Köstence’ye, Şanghay’ın ürününü Tebriz’e, Aşkabat’ın ürünü Hamburg’a, Taşkent’in ürününü Rabat’a ulaştırmak mümkün olacak. Herkesin avantaj sağladığı bir projeyle bunu gerçekleştireceğiz. Sadece bir lojistik merkezi yapmıyoruz, sadece kara yolu, deniz yolu, hava yolunu birleştirmiyoruz, mükemmel altyapısıyla Anadolu’da bir megakent oluşturuyoruz. Bu megakentten ürünler Kafkasya’ya, Asya’ya, Ortadoğu’ya, Afrika’ya, Karadeniz’e ve Avrupa’ya ulaşacak.”
– “Önemli kuruluşlar burada yer almak için yarışacak”
Kemal Kılıçdaroğlu, projenin bölgeye barışı, zenginleşmeyi getireceğini, yoksulluğu bitireceğini, bölgeyi kendi içinde entegre edeceğini, projenin kamu-özel iş birliğiyle yapılacağını, proje gerçekleştirilirken bu tür projelere destek veren uluslararası fondan yararlanılacağını anlattı.
İşe, Karadeniz, doğu ve güneydoğudaki demir yolu, kara yolu altyapılarını yeniden ele alıp, ulaştırma, iletişim, enerji altyapısını yeniden düzenleyerek başlayacaklarını belirten Kılıçdaroğlu, “Samsun ve Trabzon’u, Mersin ve İskenderun’u megakentle buluşturacağız. Megakentin yapımını etap etap gerçekleştireceğiz ve güçlendireceğiz. Megakent projesi birbirini tamamlayan ve içten içe büyüyen bir proje olacak. 2015’te olgunlaşacak, 2035’ten sonra kendi dinamikleriyle iç büyümesini sağlayacak” diye konuştu.
Kılıçdaroğlu, “Merkez Türkiye” projesinin kalbini oluşturacak megakentin özel bir yasa ile kurulacağını, kentin valisi olacağını, yönetimin büyük ölçüde sivil toplum kuruluşlarından oluşacağını, kentte serbest ticaret bölgesi, organize sanayi bölgesi ve teknopark yerleşkesi olacağını söyledi.
Proje başladığı andan itibaren dünyanın bütün önemli kuruluşlarının bu kentte yer almak için yarışacağını belirten Kılıçdaroğlu, proje tamamlandığında Türkiye ekonomisine yıllık 147 milyar dolarlık katma değer yaratacağını, 2 milyon 200 bin vatandaşa iş imkanı sağlayacağını, kültür, sanat ve fuar merkezi olacak megakentin güneş enerjisi kullanacağını, akıllı kent mantığıyla projelendirileceğini kaydetti.
– “Türkiye’nin geleceği açısından çok önemli”
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2035’te Türkiye’nin yaşlı nüfusu fazla olan ülkeler arasına gireceğine işaret ederek, “Önümüzdeki 20 yılı çok iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Projenin hayata geçmesi, Türkiye’nin geleceği açısından çok önemli” dedi.
Megakentin diğer kentlerin rakibi olmayacağını, Anadolu’nun bütün kentlerine, bütün dünyaya katkılarda bulunacağını vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Türkiye’nin sadece orta gelir tuzağının yanı sıra orta teknoloji tuzağından da çıkması gerekiyor. Bu merkez, iki alanda da bize güç verecek. Türkiye, orta gelir tuzağından çıkacak, kişi başına gelir 33 bin 300 dolara çıkacak. Orta teknoloji tuzağından kurtulacağız çünkü teknoparklar burada olacak” diye konuştu.
Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin ve dünyanın bu projeye ihtiyacı olduğunu belirterek, “Denizi olmayan ülkeler için Türkiye’yi bir küresel liman haline dönüştürüyoruz. Ürünlerini burada imal edecekler, burada paketleyecekler, Ar-Ge’yi burada geliştirecekler. 1,5 milyar nüfusa buradan ulaştıracaklar. Bölgesel dengesizlikleri de bu projeyle önemli ölçüde gidermiş olacağız” ifadelerini kullandı.
“Merkez Türkiye”nin, CHP’nin diğer projeleriyle bütünleşik olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, her yıl 15 bin üniversite mezununu yurt dışına doktoraya göndermeyi planladıklarını, 10 yıl içinde en az 50 bin doktora yapmış kişinin megakentte, Ar-Ge merkezlerinde, sanayide çalışabileceğini kaydetti.
– “Her uluslararası kuruluşun gelişmeleri yakından izleyeceği bir projedir”
Kemal Kılıçdaroğlu, projeyi hazırlarken nitelikli uzmanlarla çalıştıklarını, mukayeseli üstünlüklerin masaya yatırıldığını, büyüme hızından kişi başına gelire, maliyetten hangi demir yolu, kara yolunun megakente getirileceğine kadar her konunun düşünüldüğünü belirtti.
Kılıçdaroğlu, şunları söyledi.
“CHP olarak mademki Türkiye’nin kurucu partisiyiz, Anadolu ve Trakya’nın bir partisiyiz, Anadolu’yu ve Trakya’yı öksüz bırakamayız. Dünya büyürken ve gelişirken, herkes yaratılan katma değerden olağanüstü gelir elde ederken, Türkiye’nin mahzun bir şekilde bir köşede kendi iç kavgalarıyla enerjisini tüketmesini kabul edemeyiz. Üretmek, çalışmak, dünyayla paylaşmak, uygar bir ülke olmak istiyoruz. Yüzyılın projesini sadece Türkiye’nin değil, dünyanın önüne koyuyoruz. Dünyaya entegre bir proje neden Türkiye’de olmasın? Üstünlüklerimizi fırsata dönüştüreceğiz. Bu proje, fırsata dönüştürme projesidir, Türkiye’yi dünyada ve bölgesinde güçlü hale getirecek, dünyanın hiçbir güçlü firmasının asla göz ardı edemeyeceği bir projedir. Her uluslararası kuruluşun dikkatle dinleyeceği, gelişmeleri yakından izleyeceği, aynı zamanda Karadeniz’le Akdeniz’i birleştiren bir projedir.”