Kılıçdaroğlu’nun konvoyuna saldırı: 1 er şehit

Kılıçdaroğlu’nun konvoyuna saldırı

Şavşat’tan Ardanuç’a giden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun konvoyuna ateş açıldı. Önce konvoya, ardından da Kılıçdaroğlu’nun aracına olmak üzere 2 ayrı saldırı gerçekleştirildi. Kılıçdaroğlu’nun korumaları da ateş açanlara karşılık verdi, çatışma çıktı. Başından vurularak ağır yaralanan jandarma er şehit oldu. 2 güvenlik görevlisi ise hafif yaralandı.

Artvin’de Ardanuç Belediyesi Hizmet binasının açılışını yapmaya giden CHP lideri Kemal Kılıçdaroğu’nun konvoyu bir çatışmanın ortasında kaldı. Kılıçdaroğlu’nun konvoyuna saldırı olacağı duyumu üzerine yol üzerinden tedbir alan güvenlik güçlerine Yanıklı Köyü yakınlarında saldırı gerçekleşti. Bunun üzerine çatışma çıktı. Konvoyun geri döndüğü sırada ise Meydancık ilçesi yakınlarında yeni bir çatışma daha yaşandı. Saldırıda CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve konvoyda bulunan sivillerden zarar gören olmadı.
CHP Heyeti Şavşat’tan Ardanuç’a gidiyordu
Kemal Kılıçdaroğlu, Artvin programını gerçekleştirmek için uçakla Kars’a geldi. Buradan karayoluyla Artvin’in Şavşat ilçesine geçen Kılıçdaroğlu, ilçe merkezinde halka hitap etti. Artvin’e gitmek üzere yola çıkan CHP konvoyu, Ardanuç ilçesinde Yanıklı Köyü yakınlarına geldiğinde, konvoya ateş açıldı. Kılıçdaroğlu’nun korumaları hemen harekete geçerek karşılık verdi. Korumaların ateşle karşılık vermesi üzerine çatışma çıktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım bilgi aldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu telefonla arayarak konvoyunun güzergahında yaşanan çatışmaya ilişkin bilgi alarak, geçmiş olsun dileğinde bulundu.
Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP konvoyunun çatışmaya maruz kaldığı haberinin ardından Kılıçdaroğlu’nu telefonla aradı. Erdoğan, yaşananlarla ilgili bizzat Kılıçdaroğlu’ndan bilgi aldı.
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na geçmiş olsun dileklerini ileten Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, CHP konvoyunun Artvin’in Şavşat ilçesinden Ardanuç ilçesine gittiği sırada Yanıklı Köyü yakınlarında yaşanan çatışmayla ilgili olarak İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Artvin Valisi ile de birer telefon görüşmesi yaptığı kaydedildi.
Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun aracının da bulunduğu konvoyun güzergahındaki saldırıyla ilgili İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Artvin Valisi Muhterem İnce ile görüşerek bilgi aldı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Artvin’de CHP konvoyuna yönelik saldırı sonrası açıklama yaptı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Artvin’deki CHP konvoyuna yönelik saldırının ardından ilk açıklamasını yaptı. Kılıçdaroğlu “Sağlığımız yerinde, kimse merak etmesin, endişelenmesin” dedi.
Kılıçdaroğlu, “Şu anda benim açımdan bir sorun yok. Çatışma bölgesinden güvenlik güçleri çıkardılar. Çatışmanın olduğu bir alanda olumsuz bir tablo yaşadık. Güvenlik güçleri önlem alıp bizi o alandan çıkardılar. Benim açımdan sorun yok umarım güvenlik güçleri açısından da bir sorun olmaz” dedi.

“PROGRAMIMIZI İPTAL ETMEDİK”
Kılıçdaroğlu şunları söyledi:
“Programımızı iptal etmedik. Belediye binamız yeni yapıldı, açılışına gideceğiz. Sayın İçişleri Bakanımız aradı, Jandarma helikopter gönderecek, programımıza devam edeceğiz.
Bir terör eylemiyle karşı karşıya kalındı. Keşke ülkemizde terör olmasa. Allah’ın verdiği bir canımız var, o da bu memleket için feda olsun. Bir şehidimiz olduğu haberini aldık. Araçta uzun süre bekledik. Bu tür olaylarda geri adım atmamız söz konusu olamaz. Cumhurbaşkanı ve Başbakan ile görüştüm, teşekkür ettim.”