Kim derdi ki; Hasan Pulur’un ardından

Hasan Pulur 1932 yılında İstanbul’da doğdu ve1954 yılından itibaren birçok gazetede çalıştı.
“Olaylar ve İnsanlar” köşesini sırasıyla Milliyet, Hürriyet, Güneş ve tekrar Milliyet gazetesinde olmak üzere tam 64 yıl boyunca yazdı.
Kabataş Lisesi’nde yatılı okudu, Orhan Veli 14 Kasım 1950 tarihinde belediyenin açmış olduğu çukura düşme sonucunda rahatsızlanarak ölmüştür. Şairin mezarlığı için, Varlık dergisinin açtığı bağış kampanyasına Hasan Pulur ve arkadaşları harçlıklarından biriktirdikleri 16 lirayla katkıda bulunmuşlar, ancak bu yardım Kabataş Erkek Lisesi 4/B sınıfı, 16 TL. şeklinde dergide yayımlanmıştır. Bir hocası kıyameti koparmış, “Komünist
şairin mezarına para topluyorlar” diye ihbar etmiş. Disiplin Kurulu Başkanı “Baba” lakaplı tarih öğretmeni Galip Vardar (bir 10 Kasım günü Atatürk’ü öğrencilerine anlatırken düşüp ölmüştür) “Bre sen kim oluyorsun da bana haber vermeden para topluyorsun? İlk bana gelecektin, ilk bağışı ben verecektim” der. Muhbir hocaya gerekli ders verilmiştir (Bkz. http://www.milliyet.com.tr/yazarlar/hasan-pulur/taksimde-herkese yer var ama).
Zannedersem 2000 yılıydı, bir köşe yazısında, “Kim derdi ki dünya savaşının kanlı bıçaklısı Almanya ve Fransa kanka olacaktı, kim derdi ki 1970’lerde birbirlerine düşman olan Ecevit, Demirel’in cumhurbaşkanlığı süresini bir dönem uzatmak için kanun teklifi verecekti, kim derdi ki golf sporunda bir siyahi, Tiger Woods, dünya şampiyonu olacaktı, kim derdi ki Atatürk’ü savunmak eski solcu tüfeklere kalacaktı” diyordu. Bugün aramızda olsaydı herhalde çok daha fazla KİM DERDİ Kİ üretirdi. “Özgürlük, sorumluluk ister” sözünü sık kullanırdı. Milliyet gazetesi el değiştirdikten sonra, bir yazısının yayımlanmaması ile ilgili 11 Mart 2013 tarihinde Oda tv’ye konuşmuş ve bir gazetecilik dersi vermiştir (Bkz.https://odatv.com/hasan-pulur-acti-agzini- yumdu-gozunu-.html,).
Aramızdan 29 Kasım 2015 tarihinde ayrılan ve köşe yazıları Bilgi Yayınevi tarafından kitaplaştırılan Sayın Hasan Pulur’u ölümünün 4. Yılında rahmetle anıyorum.