Kıratlı: Gelecek için umudunuzu koruyoruz

Gazeteciler Cemiyeti tarafından İrlanda Büyükelçiliği desteğiyle hazırlanan “Gazeteciler için Dijital Araçlar ve Kaynak Geliştirme Uzaktan Eğitim Programı”nın açılış toplantısı gerçekleştirildi

NAZ AKMAN/ANKARA

Gazeteciler Cemiyeti tarafından İrlanda Büyükelçiliği desteğiyle hazırlanan “Gazeteciler için Dijital Araçlar ve Kaynak Geliştirme Uzaktan Eğitim Programı” başladı. Covid-19 virüs salgının oluşturduğu ihtiyaçlara cevaben ve gazetecilerin dijital ortamdaki kapasitelerini artırmaya ve finansal sürdürülebilirliklerine katkı sunmak için tasarlanan eğitim, 30 Eylül-5 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek.
Eğitim programı, eğitim modülleri canlı Zoom oturumları, kısa eğitim videoları, okuma listeleri, faydalı bağlantılar, ödevler, uygulamalı atölyelerden oluşacak. Katılımcılar eğitim programı boyunca oluşturacakları özgün içeriklerini Gazeteciler Cemiyeti’ne ait haber mecralarında yayınlayabilecek. Programa kabul edilen 35 gazeteci, “Dijital Gazeteciliğe Giriş” ve “Gazeteciler için Kaynak Geliştirme ve Finansal Sürdürülebilirlik” isimli iki modül konusunda bilgi edinecek. Dijital Gazeteciliğe Giriş modülünde katılımcılar, internet ortamında gelişen gazetecilik pratikleri, bilgi toplama yöntemleri ve araçları, veri gazeteciliği ve araçları, dijital ortamda haber üretme ve yaygınlaştırma araçları ve mobil gazetecilik hakkında bilgi sahibi olabilecek. Gazeteciler için Kaynak Geliştirme ve Finansal Sürdürülebilirlik modülüyle ise katılımlar, gazeteciler için farklı kaynak geliştirme yöntemleri, medya alanında ne gibi çalışmaların desteklendiği, etkin kaynak geliştirme stratejisinin nasıl hazırlanacağı, dijital kaynak geliştirmedeki iyi örnekleri ve finansal destek programlarına başvuru için gerekli olan hazırlıklar konusunda bilgi edinebilecek. Senkron ve asenkron eğitimlerden oluşacak olan her iki modülde, senkron eğitimler Zoom platformu üzerinden canlı olarak gerçekleşecek toplam altı oturumla yürütülecek. Asenkron eğitimler ise Gazeteciler Cemiyeti E-Öğrenme Platformu’nda katılımcıların tamamlanması için ikişer haftalık süreler tanınarak sürdürülecek.
“Gazeteciler için Dijital Araçlar ve Kaynak Geliştirme Uzaktan Eğitim Programı” kapsamındaki eğitimleri uzmanlar Özgür Kurtuluş, Orhan Şener, Merve Kartal ve Hamit Levent Evci verecek.
“Gazeteciler için Dijital Araçlar ve Kaynak Geliştirme Uzaktan Eğitim Programı”nın açılış konuşmasını yapan Gazeteciler Cemiyeti Başkan Vekili Savaş Kıratlı, daha önce İrlanda Büyükelçiliği desteğiyle gerçekleştirilen üç eğitim projesi kapsamında 100’e yakın genç gazeteciye ulaştıklarını hatırlatarak, “İrlanda Büyükelçiliği desteğiyle yaptığımız üç eğitim projesinde 100’e yakın genç gazeteciyle Ankara’da buluşmuştuk. Yüz yüze eğitimler ve kurum ziyaretlerini birlikte gerçekleştirdik fakat Türkiye’yi Mart ayından bu zamana kadar etkileyen Covid-19 pandemisi, dünyanın her yerinde sağlık başta olmak üzere, ekonomik ve sosyal bakımdan çok önemli değişimlere neden olmuştur” dedi.

Gazeteciler Cemiyeti Başkan Vekili Savaş Kıratlı

Kıratlı, “Gelecek için umudunuzu koruyoruz”
Kıratlı, korona virüs salgını dolayısıyla uzaktan eğitimin önemine işaret ederek, “Pandemiden en çok etkilenen alanlardan biri de eğitim sistemleridir. Şu anda, pandemi nedeniyle, Türkiye genelinde yüz yüze eğitim yürütülememektedir. Bu nedenle milyonlarca kişi açık ve uzaktan eğitim yoluyla eğitim görmeye başlamıştır. Korona virüs, Türkiye’de açık ve uzaktan eğitim sisteminin altyapı, erişim, güvenlik, içerik, tasarım, uygulama, kalite açısından güçlendirilmesi gerektiğini göstermektedir. Biz de Gazeteciler Cemiyeti olarak İrlanda Büyükelçiliği’nin katkılarıyla uzaktan eğitim sistemimizi ve ilk eğitim modüllerimizi hazırlamış bulunmaktayız. Sizler de programa başvuran 133 kişi arasından seçilen 35 kişi olarak bu eğitimin programının ilk öğrencilerisiniz. Bize bu imkânı veren İrlanda Büyükelçiliği ve İrlanda Büyükelçisi Sonya McGuinness’e teşekkürlerimi sunuyorum. Biz gelecek için umudunuzu koruyoruz. Sizlerin de bu umudun parçası olması dileğiyle hepinize başarılı bir eğitim diliyorum” sözlerine yer verdi.
Programın açılış toplantısına gönderdiği video aracılığıyla katılan İrlanda Büyükelçisi Sonya McGuinness, İrlanda Büyükelçiliği’nin, Türkiye’de özgür ve bağımsız medyanın güçlendirilmesi ve geliştirilmesi için çalışan Gazeteciler Cemiyeti’ne desteğini sürdürmekten memnuniyet duyduğunu ifade etti. McGuinness, “Gazeteciler Cemiyeti Başkanı, başkan vekili, eğitmenler, sevgili öğrenciler, bugün beni sizinle konuşmaya davet ettiğiniz için teşekkür ederim. Yüz yüze tanışamadığımız için üzgünüm, ancak bu önemli eğitimin çevrimiçi devam edebilmesi ve sizinle en iyi dileklerimi paylaşabilmem beni çok mutlu etti. İrlanda Büyükelçiliği, Türkiye’de özgür ve bağımsız medyanın güçlendirilmesi ve geliştirilmesi için çalışan Gazeteciler Cemiyeti’ne desteğini sürdürmekten memnuniyet duymaktadır. İrlanda, ifade özgürlüğü ve gazetecilerin özgürlüğüne adanmıştır. Bu eğitimin zamanlamasının manidar olduğu düşünüyorum. Küresel ölçekte sorumlu gazetecilere ayrılan alan gittikçe daralmaktadır, bu yüzden hayati önem arz eden işler yapmanızı sağlayacak en iyi araçlara ihtiyacınız var. Geçen seneye göre hepimiz çok farklı bir ortamda bulunmaktayız” dedi.
McGuinness, “Şeffaflık, cesur bir medya hepimizin iyiliği ve özgürlüğü için hayati önem arz etmektedir”

İrlanda Büyükelçisi Sonya McGuinness

Covid pandemisi sürecinde şeffaf medyanın toplumun özgürlüğü açısından hayati önem arz ettiğini belirten McGuinness, “Covid pandemisi süresince birçok topluluğun bir araya gelip birbirlerine destek vermelerine tanık olduk. İnsanlara hayat kurtarıcı bilgilerin verilmesinde dijital medyanın çok büyük bir rolü oldu. Kamu güveni, doğru bilgi ve doğru habercilik bir kez daha yoğun talep görmektedir. Bunun umut verici olduğunu düşünüyorum. Ancak dezenformasyon sorunu ve güçlü medya aktörlerinin nahoş ve tatsız mesajlar yayarak manipülasyon yapması da keskin bir şekilde arttı. Örneğin, Dublin dahil olmak üzere, dünyanın dört bir yanında art niyetli gruplar tarafından yapılan aşı ve maske karşıtı protestolara tanık olduk. Korku, zayıflatmak ve kışkırtmak için silah haline getirildi. Sizler, bu tür saldırılara karşı cephe hattındasınız. Şeffaflık, cesur bir medya hepimizin iyiliği ve özgürlüğü için hayati önem arz etmektedir. Umuyorum ki bu eğitim dezenformasyona karşı verdiğiniz savaşta kapasitenizi arttırmaya vesile olup, berraklık ve güveni geliştirir, haber tüketicilerine güven ve umut kaynağı olur. Hepinize başarılı bir eğitim diliyorum” diye konuştu.