Kırkpınar ve öncesi…

Mehmet KISMET

Türklerin M.Ö 4.yüzyıldan itibaren güreş yaptıkları tarihçiler tarafından dile getirilmekte… Ayrıca Olimpiyatlardan sonra en eski spor organizasyonu Kırkpınar Yağlı Güreşleri…
Özellikle 1300’lü yılların ortalarında Osmanlı İmparatorluğu ile birlikte ordunun zinde tutulması amacının yanısıra çeşitli kutlamalarda da gösteri unsuru olarak ön palanda yer alan Kırkpınar Yağlı güreşleri bu yılla birlikte 656.yapıldı.
Edirne’de 14 boyda yapılan 656. Kırkpınar yağlı güreşlerine bu yıl rekor seviyesine ulaşıldı ve toplamda 2 bin 199 sporcu katıldı. Bunlar içerisinde bütün boyların, hayali ve amacı haline gelen Baş Pehlivanlıkta altın kemer sahibini buldu. Antalyalı güreşçi İsmail Balaban finalde Orhan Okulu’yu geçip altın kemeri beline taktı.
Kırkpınar’ın son gününde pehlivanları izleyen Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı ile de özel bir görüşme yaptı. Görüşmelerin ardından daha sonra Bakan Kılıç Kırkpınar’a yakışır yeni bir saha yapılacağının da müjdesini de verdi. Bu gelişmelerle birlikte güzel başlayan Kırkpınar yağlı güreşleri müjdeli ve güzel bitti.
Ayrıca aşırı hava sıcaklıklarının yaşandığı Edirne’deki Kırkpınar yağlı güreşlerinin zaman konusunun da gündeme alınması gerekir, yeni bir saha yapımı kararı verilmişken… Özellikle Temmuz ayının ortalarına denk gelen bu organizasyon, daha önceleri baharı müjdelemesi açısından Mayıs ayının başında yapıldığı gerçeği doğrultusunda tarihin bir kez daha gözden geçirilmesinde fayda var.
Geçmişte neden yaz mevsiminin tam ortasına alınarak değiştirildi bilinmiyor. Ama bilinen bir gerçek var… Yaz mevsiminin bu sıcaklıklarında böylesine güç gerektiren yağlı güreşlerin sporculara yaşattığı sıkıntı.
Olimpiyatlardan sonra en eski spor organizasyonu olduğu yazılıyor, tarihi bilgilerde… O zaman bir hatırlatmada biz yapalım… Her yılın Eylül ayında Antalya Elmalı ilçesinde düzenlenen başka bir yağlı güreş organizasyonu var… Bu yıl 665.si 8,9,10 Eylül 2017 tarihlerinde gerçekleştirilecek “Elmalı Yağlı Güreşleri”… Yanı Kırkpınar Yağlı güreşlerinden yaklaşık 10 yıl öncesinde başlamış ve o gün bugündür devam ediyor…
Hatta bu yıl Kırkpınar Yağlı güreşlerinin ikincisi Orhan Okulu, geçtiğimiz yılın 664. Elmalı Yağlı güreşleri baş pehlivanı… Bu pehlivanlar bu yılda Elmalı’da buluşacaklar… Yağlı güreşler sadece Kırkpınar yağlı güreşleri adıyla Edirne, yada Antalya Elmalı’da değil yurdun dört bir yanında değişik tarihlerde ata sporu olarak çeşitli organizasyonlarla sürdürülmekte.
En önemlisi, Kırkpınar Yağlı güreşlerinin öncesinde de Antalya Elmalı’da başlamış olması gerçeği…