Klavyenin arkasındaki kahramanlar: Sınırsızlar

Sosyal medya üzerinden organize olup 2015 yılından bu yana Türkiye’nin pek çok yerine kütüphane açan Sınırsızlar ekibi, 100’üncü kütüphanesini Diyarbakır Silvan’a açıyor. Sınırsızlar, kitap desteği yanı sıra sokak hayvanlarına, engellilere, Kelebek Hastalığı (EpidermolozisBülloza) ve Gevşek Bebek Sendromu (SpinalMüskülerAtrofi-SMA) gibi pek çok gruba da destek veriyor

NAZ AKMAN – Sınırsızlar ekibi, kuruluşunun 4’üncü yılını 100’üncü kütüphane ile kutluyor. 2015 yılında sosyal medya üzerinden gönüllülük ilkesiyle bir araya gelen 25 kişilik Sınırsızlar ekibi, yeni yıla girdiğimiz bugünlerde Türkiye’nin farklı illerinden toplam 100 okula kütüphane açtı. Sınırsızlar, 100’üncü kütüphanesini Diyarbakır’ın Silvan ilçesine bağlı Sosyal Bilimler Lisesi’ne açıyor.
Sosyal medyada başlattıkları kampanyalarla para almadan, sadece kitap ve kıyafet bağışı toplayarak çocukların eşit yaşam ve eğitim haklarından faydalanmalarını sağlayan Sınırsızlar, açtıkları kütüphanelerle binlerce çocuğa ulaştı. Twitter üzerinden #KitapTopluyoruz etiketiyle ihtiyaç sahibi okulları duyuran ve destekçilerle destek bekleyen çocukları buluşturan Sınırsızlar, köprü görevi üstleniyor. Kuruluşundan bu yana kütüphanesi olmayan okullara kütüphane inşa etmek, boş rafları kitaplarla doldurmak ve çocukların isteklerini karşılayan Sınırsızlar, bu yıl kurdukları Sınırsız Patiler ile sokak hayvanlarının da umudu oldu.
Aralarında sanatçılar Kıraç, Kamuran Akkor, Cem Erdost İleri,gazeteci İrfan Değirmenci, oyuncular Ayşen Gruda, İclal Aydın ve Necmi Yapıcı gibi pek çok kişiden destek gören Sınırsızlar, 2018 yıl sonu değerlendirmesini ve projelerini 24 SAAT’e anlattı.
İllerdeki ilçe eğitim müdürlüklerinden aldıkları izinler doğrultusunda destek bekleyen okulları sıralayan Sınırsızlar, “Kitap istiyorum” diyen son çocuğa bulana kadar yola devam edeceklerini ifade ediyor. Sınırsızlar ekibinden Meltem Çebi 2018 yılı faaliyetlerine ilişkin şöyle konuştu:

Sınırsızlar ekibinden Meltem Çebi

Sınırsızlarla hayallere uzanan köprüye destek olun
“Sınırsızlar ailesi her geçen gün büyüyor. Yardımseverler Sınırsızlar’a gönül rahatlığıyla güveniyor. Para toplamayıp, yaptığımız işlerin raporunu sosyal medyada gönüllülerimizle paylaşmamız en büyük güven kaynağımız. 2018 yılının Şubat ayında 61’inci kütüphanemizi açmıştık. O tarihten bu yana 39 kütüphane daha açtık. Kütüphanelerimizin yanı sıra bot, mont, eldiven, kırtasiye malzemeleri, bilgisayar gibi eşyalar ile sosyal sorumluluk faaliyetlerimizi de sürdürmeye çalışıyoruz. Prof. Dr. KritonCuri Parkı gönüllüleri ile Şanlıurfa’daki bir okulda çocuklarla beraber ‘Bir dilek tut’ projesi gerçekleştirdik. Çocukların dileklerini gerçekleştirdik. Çamlıca Doğa Koleji ile Sarıgazi’deki bir okulumuzla kardeş okul projesi yaptık. Doğa Koleji kardeş okulundaki çocuklara hediyeler hazırlayarak, ziyarette bulundular. Ankara’da antikacılık yapan Egemen Kanık’ın kütüphane açma hayalini birlikte gerçekleştirdik. Kanık’ı Ağrı Doğubayazıt’ta 25 öğrencisine kütüphane kurmak isteyen öğretmenimizle buluşturduk ve kömürlüğü kütüphaneye dönüştürdüler. Özellikle ünlülerin hayranları bizlerle işbirliği yaparak çok başarılı işlere imza attı. Bunlardan biri oyuncu Barış Arduç’un hayranlarıydı. Arduç’un hayranları Siirt’te bir okulumuza spor odası kurarak malzeme temininde yardımcı oldu. Yine oyuncu Elçin Sangu’nun hayranları doğum günü hediyesi olarak bir okulumuza kütüphane kurdu. Aynı şekilde sanatçı Cem Erdost İleri ile Gaziantep’te bir kütüphane açtık. Sanatçılarımızla beş kitap getirene bir tiyatro bileti kampanyası yaptık. Özellikle Kelebek çocuklar, engelliler ve SMA hastalarının tedavilerine destek olmak için farkındalık çalışmaları yaptık. Sırada bekleyen 25’e yakın okulumuz ile destek bekleyen yüzlerce çocuğumuz ve hastalarımız var. Sınırsızlara destek vermek isteyenler sosyal medya üzerinden etkileşime geçebilir. Biz Sınırsızlar ekibiyiz. Çevremizdeki insanlara özellikle gençler ve çocuklara duyarlı olmayı aşılıyoruz.”
Sınırsız Patiler
Çebi, Sınırsız Patiler’in kuruluşuna ilişkin ise “İstanbul’da sokak hayvanlarına bakan Hasan Amcamız (70) vardı. Hasan Amca geçirdiği trafik kazasından sonra hayvanlara bakamadı. Bu olaydan haberdar olduktan sonra kendisine destek vermek amacıyla Sınırsız Patiler’i kurduk. Sadece İstanbul’la sınırlı kalmadık Antalya ve Ankara gibi pek çok yerde sokak hayvanlarına bakan hayvansevere destek verdik.
Sınırsızlar neler yapmıştı?
Sınırsızlar 30 Ağustos Zafer Bayramı vesilesiyle Türkiye Harp Malulü Gaziler Ve Şehitler Derneği ile gazi ve şehit çocuklarına bayram sevinci yaşatmak için ilgili derneklerle irtibatı sağlayarak, kampanya duyuruları yapmıştı. Takipçiler de duyuru üzerine çocuklar için, kıyafet, kırtasiye malzemeleri, oyuncak ve kitap toplayarak hediyeler göndermişti. Kampanyanın ardından iki şehit ve gazi çocuğuna eğitim bursu sağlanmıştı. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle ‘Bir dilek de sen tut’ kampanyası ile 17 okula dilek fenerleri gönderilmişti. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Ağrı’daki bir okul ve yaklaşık 30 okula Türk bayrağı ve bayram süslerinin gönderilmesini sağlayan Sınırsızlar, çocukların hep bir ağızdan İzmir Marşı’nı söyleyerek bayram sevinci yaşamalarına olanak tanımıştı. Sarıkamış şehitlerini anmak için Kars’ta bir okula ‘Vicdanınız Üşümüyor mu ?’ kampanyası ile yüzlerce çocuğa kışlık kıyafet ve bot yardımı yapan Sınırsızlar, yürüme engelli çocuklar için tekerlekli sandalyeler, işitme engelli çocuklar için işitme cihazları, okulların boyanması için boya desteği, kız yurtlarının lavabolarının iyileştirilmesi için pek çok malzemenin toplanmasına katkı sağlanması için çalışmalar yürütmüştü. Sınırsızlar, Bingöl’deşehit Yarbay Songül Yakut kütüphanesini de kurmuşlardı.İhtiyacı olan öğrenciye gözlüğü kırıldığı için yeni gözlük alınması, okulların Fen Bilgisi dersinde kullanılması için mikroskop gönderilmesi yine okullarda eksikolan spor malzemeleri odasının yapılması, coğrafya dersleri için haritaların toplanması da yapılan diğer işler arasında yer alıyor.
Sınırlara, sınıflara ve diğer tüm ayrımcılıklara set örmek için cami ve cem evlerine de kütüphaneler yapan Sınırsızlar, özellikle çocuklara birlik olmanın gücünü göstermek istediklerini de vurguluyor. Sınırsızlar Manisa Soma’da 301 madenci anısına bir okulda kütüphane de kurmuştu.