Kompozisyonlarını fırçasına taşıyor

NAZ AKMAN (ANKARA) – Dünyagöz Hastanesi Gözden Gönüle Sanat Galerisi sanatçı Tuncay Birand’ın 56 parçadan oluşan eserlerine ev sahipliği yaptı. Birand’ın 1958 yılından bu yana resme olan ilgisini yansıttığı eserleri 30 Kasım Cuma gününe kadar ziyarete açık olacak.
Yarım asrı aşkın resim tutkusu ile yurt içinde çok sayıda karma sergiye imza atan sanatçı Tuncay Birand sekizinci kişisel sergisini Dünyagöz Hastanesi Gözden Gönüle Sanat Galerisi’nde açtı. Birand’ın 56 eseri sanatseverler tarafından ilgiyle izlendi. Birand’ın, eserlerindeki kompozisyon, gördüklerinin zihninde bıraktığı izlenimler ile kompozisyonun aslına sadık kalarak doğaçlamalar yaptığı tabloları 30 Kasım Cuma gününe kadar izlenilebilecek.
ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü mezunu olan Birand, 1984 yılında profesör olarak ODTÜ rektör yardımcılığı, ODTÜ Mühendislik Fakültesi Dekanlığı, ODTÜ ve Gazi Üniversiteleri Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanlıkları ve TÜBİTAK Bilim Kurulu görevlerinde bulunmuştu. Orta öğretim dönemlerinden bu yana resme olan ilgisini devam ettiren Birand, sanat akımlarını, etkinliklerini sürekli olarak izlemenin bireyin her alandaki yaratıcılığı üzerinde olumlu bir role sahip olduğuna, bireye yaşam sevinci aşıladığına, bu nedenle tüm meslek dallarına ilişkin eğitimde sanata da yer verilmesi gerektiğini belirtti.
Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği (BRHD ) ve Sanat ve Sanatkârlar Topluluğu Kültür Derneği (SAKUDER) üyesi olan Birand, resim çalışmalarını kişisel atölyesinde sürdürmeye devam ediyor.

Dünyagöz Hastanesi Gözden Gönüle Sanat Galerisi sanatçı Tuncay Birand

İsimsiz sergilerin sanatçısı
Eserlerinde yaptığı doğaçlamalarla kendine özgü bir tarzı olan Birand, resim tutkusuna ilişkin, “1958 yılından bu yana resim yapıyorum. Babamın profesör arkadaşı ile birlikte resme başlamıştım. Çok farklı ve başarılı kişiden teknik öğrenme fırsatım oldu. 1960 sonlarına doğru sulu boya tarzımı geliştirdim. Çiniler ile doğaçlamalar yapıyorum. Ağırlıklı olarak suluboya, akrilik ve yağlı boya tekniklerini kullanıyorum. Bugüne kadar hiçbir resim sergime isim koymadım. Resimlerimde yaptığım doğaçlamalar imzam gibidir ” dedi.
Eserlerinde ağırlıklı olarak mavi tonlarını kullanan Birand “Denizi çok seviyorum, baktıkça kendimi iyi hissediyorum bu nedenle mavinin her tonunu kullanırım. Ankara’da sanata bakış konusunda ciddi bir gelişme var. Ankara benim nazarımda bir sanat şehridir” diye konuştu.