Kongre sektörünün devleri, virüste küresel birliktelik yaptı

Kongre sektörünün ülkemizdeki en önemli merkezi İstanbul Kongre Merkezi
Turizm yazarı
araştırmacı gazeteci Kerem Köfteoğlu

ATİLA GÜVENÇ / İSTANBUL – Küresel düzeyde Covid-19’la mücadelede dünya kongre ve toplantı sektörünün öncü kuruluşlarından Uluslararası Kongre Merkezleri Birliği (AIPC), Uluslararası Kongre ve Kongre Birliği (ICCA) ile Uluslararası Fuar Endüstrisi Birliği (UFI), beraber hareket etme kararına vardılar. Uluslararası kurumlar arasında kararlaştırılıp “G3 AIPC, ICCA ve UFI İttifakı” başlığıyla “Bu etkinliğimiz şirketlere açık bir etkinliktir” çağrısıyla küresel çapta tüm sektör paydaşlarını içeren bir kampanya başlatıldı
Uluslararası Fuar Endüstrisi Birliği (UFI) ve Bağımsız Gösteri Organizatörleri Derneği (SISO) tarafından COVID-19 sonrası ilk olarak 4 Mart’ta başlatılan destek hareketinin bu kez sektörün diğer öncü kuruluşlarının da katılmasıyla dünya çapında bir kampanyaya dönüştürüldüğü belirten turizm yazarı ve araştırmacısı Kerem Köfteoğlu; Kampanya, sektör paydaşları arasında her türlü bilgi paylaşımı, yaklaşan etkinlikler çerçevesinde iletişim ve koordinasyonu içeriyor bilgilerini paylaştı.
Temel endişelerinin personelleri ve müşterilerinin can güvenliği olduğunu vurgulayan AIPC Başkanı Aloysius Arlando, sonra şunu ekledi: “Ev sahipliği yapacağımız etkinlikler, ekonomik toparlanmada önemli bir rol oynayacak. Bu yüzden memnuniyetle başlattığımız ittifak kampanyasıyla bu noktanın altını çizmiş olduk.” açıklamasında bulundu.
Covid-19’un dünya çapında neden olduğu olumsuz duruma dikkat çeken ICCA Başkanı James Rees ise G3 İttifakı’nın bir parçası olarak “Paydaşlar olarak mevcut duruma göre uyarlayacağımız programlar, olumlu sonuçlar almamızda etkili olacaktır. İşbirliğinin önemine olan inancımızla biz de bu kampanyayı destekliyoruz” diyor.
Dünya Sağlık Örgütü Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus’un “Koronavirüs salgınıyla mücadelede en değerli varlık ortaya çıkan dayanışma gerçeğidir” sözünü hatırlatan UFI Başkanı Mary Larkin, “Kampanyanın amacı tam da budur. Birlikte çalışmayı güzel hale getiren de bu anlayıştır” şeklinde görüşünü duyurdu.