Kooperatif profesörünün “Senatör-Bir Cumhuriyet Senatörünün Anıları”

Prof. Dr. Ziya Gökalp Mülayim’den Cemiyetimize nezaket ziyareti

ANKARA – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) emekli Parlamenteri Tarım Ekonomisti Prof. Dr. Ziya Gökalp Mülayim, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin’e nezaket ziyaretinde bulundu. Mülayim, Cumhuriyet Kitapları yayınevinden çıkan son kitabı “Senatör-Bir Cumhuriyet Senatörünün Anıları” hakkında bilgi verdi. Ziyaret sırasında Mülayim anılarını anlattığı kitabını imzalayarak, Başkan Bilgin’e takdim etti.
Akademi, yazarlık ve siyasetin yanı sıra ayrıca 15 kişisel sergiye de imza atan Mülayim son kitabına ilişkin, “Geçtiğimiz aylarda Cumhuriyet Kitapları’ndan çıkan son kitabım ‘Senatör’de 85 yıllık anılarımı derledim, adeta bir destan. İçinde 150’ye yakın anım yer alıyor. Kitapta, ilkokuldan başlayarak, çocukluğum, lise dönemim, eğitim için gittiğim yurt dışındaki ilginç hikayeler, ziraatçı olma yolunda karşılaştıklarım var. Yaşamım boyunca belirlediğim hedefleri gerçekleştirmek için çaba sarf ettim. Ziraat alanında uzmanlaşma, yine bu alanda hocalık yapma, daha sonra siyasete girişme hatta bakan olup toprak reformu yapma gibi hayallerim vardı. Biri hariç tüm hedeflerimi gerçekleştirim diyebilirim. Profesör oldum, Cumhuriyet Halk Partisi’ne girdim, senatör oldum, dışişleri komisyon başkanlığı yaptım fakat bir tek toprak reformunu gerçekleştiremedim” dedi.
Prof. Dr. Ziya Gökalp Mülayim kimdir?
1932 yılında Adana Ceyhan’da doğan Mülayim, 1950 yılında Kabataş Lisesi’ni bitirdikten sonra İtalya’ya giderek Floransa Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ni bitirdi ve aynı üniversitede kooperatifçilik konusunda doktora yaptı. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesinde 1964 yılında Doçent, 1970’de ise Tarım Ekonomisi Profesörü olan Mülayim, bu sırada bir yıl Amerika’da Harvard Üniversitesi sekiz ay da Almanya’da Giessen Üniversitelerinde incelemelerde bulundu. 1970-1971’de CHP Yüksek Danışma Kurulu Başkanlığı, 1973-79’da ise CHP Samsun Senatörlüğü seçilen Mülayim 1977-79’da ise Senato Dışişleri Komisyonu Başkanlığı görevini yürüttü. Mülayim aynı zamanda 1958-1980 yılları arasında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde “Kooperatifçilik ve Tarımsal Değer Biçme” dersleri verdi. 1979-1980 yılları arasında KÖY-KOOP Yönetim Kurulu üyeliği yapan Mülayim’in toprak reformu ve kooperatifçilik konularında pek çok gazetede yayımlanan makalesi var.
Mülayim’in, “Tarımsal Kooperatifçilik”, “Tarımda Düzen Değişikliği”, “Genel ve Tarımsal Kooperatifçilik”, “Toprak Reformu ve Kooperatifleşme”, “Bağımsız Dış Politika”, “Demokratik Kooperatifçilik Politikası ve Toprak Reformu”, “Atatürk’ten Bugüne Kooperatifçilik”, “Kooperatifçi Atatürk ve Kooperatifçilik”, “Tarımsal Değer Biçme”, “Kooperatifçilik” ve “İsmet İnönü’den Siyaset Dersleri Niteliğinde Anılar” kitabından sonraki 12’inci kitabı “Senatör-Bir Cumhuriyet Senatörünün Anıları” da yayınlandı.