Körfezde kültür, sanat ve müzik günleri

Edremit Körfezi’ni çevreleyen turistik beldeler de birbirini takip eden festivaller ve kültür, sanat, müzik günleri sanatseverlerin beklentilerine cevap vermesi bakımından önemli etkinliklerdir. Yine geride bıraktığımız günlerde Edremit’te düzenlenen “Zeytinli Rocak Festivali” ni 35 bin kişinin izlediği görülmüştür.
Selda Bağcan sağ kolunu kırdı:
Bir süreden beri yurtdışında ve en son olarak da İngiltere’de düzenlenen bir festivalde sahne çalışması yapan Selda Bağcan, ayağının tozunu silmeden kendisini Balıkesir, Edremit ilçesinin, dalyan sahillerinde düzenlenen Zeytinli Rock Festivali’nde bulmuştur.
Evinde 20’nin üstünde beslediği kedisi bulunan sanatçı kendisine sevgi gösterisinde bulunan bu canlılara basmamak için yaptığı yanlış hareket sonucu kolunu kırmıştır. Sözünde durarak festivale katılan ve programın ilk sanatçısı olan Selda, alanı dolduran binlerce hayranına en coşkulu ve meşhur parçalarını söyleyerek dinleyicilerine unutulmaz bir gece yaşatmıştır.
Aynı düzenlemede Bülent Ortaçgil, Kurtalan Ekspresi, Athena, Adamlar, Cem Adrian, Feridun Düzağaç, Şebnem Ferah, Hayko Cepkin, Mor ve Ötesi gibi ünlü topluluklar ve ses yıldızları yer almışlardır.
Burhaniye-Ören Kültür, Sanat ve Turizm Festivali:
Mustafa Ceceli’nin sesi ve sempatik hareketleri ile tam bir Show havasında açılışı yapılan Burhaniye-Ören Turizm, Kültür ve Sanat Festivali’nde konuklar sünnet şölenine, briç turnuvasına, kukla gösterilerine, halk oyunları şenliğine, sergi açılışlarına katılmış Grup Alaturka Band’ın muhteşem müziği ile coşmuşlardır. “Pijamalı Adamlar” adlı komedi topluluğunun oyununu ise pek çok sanatsever ücretsiz olarak seyretme imkânı bulmuştur.
Ayvalık 12. Kültür ve Sanat Festivali:
Ünlü fotoğraf sanatçısı Ara Güler’in, fotoğraf sergisi ve belgesel gösterimi ile başlayan sanat günleri kapsamında Ataul Behramoğlu, Bedri Baykam, Tolga Sağ, İdil Biret ve Ayşe Birgör gibi sanatçılar katılmıştır. Bu arada Aynur Özdelibaş, Mahşeri Cümbüş, Yıldırım Alp, Münevver Ercan, Hüseyin Adıgüzel, Tango ve Aşk, Mesut Duran Müzik Topluluğu, Ayvalık Müzik Derneği, Karmakeş Band gibi sanatçı ve toplulukların katılımı ile Ayvalık Belediyesi Cunda Adası dâhil, 13 farklı noktada programları sanatseverlerin beğenisine sunmuştur. Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gencer “Gelecek yıl çok daha zengin bir düzenleme ile konuklarımızın karşısına çıkacağız” demiştir.
Müzik sevenler yaz konserinde buluştular:
Körfez Gönül Dostları Musiki Derneği; 6’ncı kez müzikseverlerin huzuruna çıkmanın zevki ve heyecanı içinde muhteşem bir yaz konseri ile gönülleri fethetmiştir. Burhaniye-Ören Amfi Tiyatro’yu dolduran konuklar konserin açılış konuşmasını yapan Dernek Başkanı Güzin Aygün’den, sonra 29 kişilik koroyu yöneten Şef Ali Osman, Türk Sanat Müziği’nin unutulmaz bestelerinden derlenen güzel şarkıları amfiyi dolduran müzikseverlerinde katılımı ile yönetmiştir.
Özge ve Tolga Gürlek’in düeti ile sonlanan programa bu kez de Burhaniye Halk Oyunları ekibinin Kerimoğlu zeybeği ile ayakta alkışlanmıştır.
Atatürk sevgisi ve altınpınar sitesi sakinleri:
Altınpınar sitesi Edremit’e bağlı Tahtakuşlar Mahallesinin sahil bölgesinde yer alan özellikle yazlıkçıların yaz aylarında gelip yaşadıkları bir yerdir. Site yöneticisi Orhan Aydın “Kurucumuz ve kurtarıcımız Ulu Önder Atatürk bizlerin daima yol göstericisi olmuştur. Onun fikirleri aşığında laik demokratik Cumhuriyetimize sahip çıkmak hepimizin en önemli görevlerindendir” diyerek sitede eksik olan Atatürk’ün bir büstünün yapılıp münasip bir yere konması fikri, çoğunlukla uygun görülmüş ve yaptırılan tunçtan Atatürk büstü düzenlenen bir törenle “Ne Mutlu Türküm Diyene” sözleri bulunan kaidenin üstüne konulmuştur. Bu güzel ve anlamlı güne Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, yardımcısı Mehmet Ertaş, Tahtakuşlar Mahallesi Muhtarı Hasan Bozkurt, ADD Güre Şubesi Başkanı Sinan Kahyaoğlu, site sakinleri ve çok sayıda davetlinin katılım ile açılışı yapılan törene Körfez’de yayın yapan gazetelerin muhabirleri de büyük ilgi göstermişlerdir.
Avukattı, vaz geçti şimdi ünlü bir ressam: Ünzüle Es Otman:
1948 yılında Küçükkuyu’nun Adatepe Köyü’nde doğan Ünzüle Es, uzun yıllar avukatlık yaptıktan sonra emekliliğine karar vererek bu işi yapmaktan vazgeçmiştir. Daha lise yıllarında resme karşı aşırı bir ilgisi olan avukat hanım, emekli olur olmaz tanınmış ressamlarımızdan Raif Gökkuş’tan resim dersleri almaya başlamıştır. 2010 yılında suluboya resim çalışmaları ile işe başlayan Ünzüle Es, daha sonrada ressam Ferda Demirel’den de iki yıl desen dersleri almıştır.
İlk kişisel sergisini Küçükkuyu’da yeni açılan İsmail Oran Sanat Evi’nde açmıştır. Belediye Başkanı Cengiz Balkan, ve kalabalık sanat sever topluluğunun beğenisini kazanan sergi bir süre açık kalacaktır.
Şair, ressam hatun kuşçu resim sergisi açtı:
“Körfez’de yaşam” sergisi adını verdiği kişisel resimlerden oluşan yağlı boya tablolarını Edremit Sıdıka Erke Müzesi’nin otantik bahçesinde müzik eşliğinde sanatseverlerin görüşlerine sunan Hatun Kuşçu, aslında emekli bir öğretmendir. Lise yıllarında şiire ve resme olan merakını “Sevgi yumağı” adlı şiir kitabını yazarak, 45 adet yağlı boya tablosunu da sergileyerek gidermiştir.
Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka’nın açılışını yaptığı sergi sanatseverler tarafından ilgi ile izlenmiştir.