Krişna Sanat Galerisi, Ressam Micha Kloth’u ağırlıyor

HABER VE FOTOĞRAFLAR / SULTAN YAVUZ ÖZİNANIR (ANKARA) -Litografi alanında özgün çalışmalar veren ve eserlerinde rengarenk düşleri resmeden Alman Ressam Micha Kloth, sanatseverleri bu düşsel dünyaya izleyici olmaya çağırıyor. 1996 ve 2005 yılları arasında Eskisehir Anadolu Üniversitesi’nde misafir öğretim görevlisi olarak çalışan Kloth, daha önce pek çok Türk galerisinde sergi açtı. Kloth’un, insanı âdeta kendine çeken büyülü resimleri, 20 Ocak 2018 tarihine kadar Krişna Sanat Galerisi’nde görülebilecek.
Micha Kloth, resim yaparken kendisini motive edenin, mutlak harmoni ve uyum arayışı olduğunu vurguluyor. Dünyadaki kaosu, acele edişi, gürültüyü gördükçe, kendi zıt dünyasını tasarlayan ve resmeden Kloth, huzuru ve neşeyi yansıtıyor. Kloth’un ilham kaynaklarını öğrenince, resimlerinin neden bu şekilde olduğu da ortaya çıkıyor. Kloth, masalllardan ve çeşitli ülkelerdeki efsanelerden, Grimm Kardeşler’den, 1001 Gece Masalları’ndan ve ay ışığından etkilendiğini belirtiyor.

Alman Ressam Micha Kloth

Türkiye’ye ve sanatına dair konuşan Micha Kloth, “Sergi daveti için çok mutlu oldum. 20 yılı aşkın bir süredir Türkiye’ye derin bir sevgi ile bağlıyım. Her yıl Türkiye’den güzel sanatlar bölümü öğrencileri bursiyer olarak Almanya’daki atölyeme gelip benimle beraber çalışarak litografi baskı sanatını öğreniyorlar. Türkiye’de güzel arkadaşlıklarım var” diyor.
HÜLYA KOLOĞLU, “İNSANLARI DAHA ÇOK SANAT ALMAYA DAVET EDİYORUM”
Krişna Sanat Galerisi’nin sahibi ve Galericiler Derneği yönetim kurulu üyesi olan Hülya Koloğlu ise Micha Kloth’un hayal dünyasını ve desenlerini çok sevdiğini, resimlerindeki pozitifliğe hepimizin ihtiyacı olduğunu söylüyor. Koloğlu hem sanatın hem galericiliğin aşkla yapılabilen bir iş olduğunu belirterek, ressamların ve galerilerin ayakta kalmasının yolunun sanatseverlerin desteği ile mümkün olduğunu hatırlatıyor. Özellikle son yıllarda, maddi açıdan zor bir süreç geçirdiklerini söyleyen Koloğlu, “Sanatçı açısından iyiyiz ama genel olarak Ankara’da koleksiyoner eksiğimiz var. Tek koleksiyoncuların doktorlar olduğunu söyleyebillirim. Biz, insanların harcama yapacağı son sektörüz. Bu zorlu ekonomik koşullarda, insanlar ihtiyaçlarını karşılayabildikten sonra sanata bütçe ayırabiliyor ki bu da çok zor. Bu anlamda ciddi bir sorun yaşıyoruz ama hiç birimiz havlu atmıyoruz. Bu işe âşık olmasak, zaten yapamayız.
Benim mesajım şu, sanata daha çok enerji girmesi için ki para da bir enerjidir; insanları daha çok sanat almaya davet ediyorum. Mesela bu sergimizde resim fiyatları çok uygun, zaten resim almak korkulacak bir etkinlik değil. Pahalı olanlar da var ama rahatça alınabilecek olanlar da… İndirim ve taksit yapıyoruz. Tüm galericiler de öyle yapıyor zaten. Lütfen korkmasınlar ve resim alsınlar. Ben insanları sanata yeniden âşık olmaya çalışıyorum, özellikle de gençleri… Sponsor olmak isteyenlerin de Galericiler Derneği ile iletişim kurmalarını rica ediyorum. Mesela fuarlara katılımda biz de sanatçılar da çok zorlanıyoruz; çok pahalı oluyor, kiralar yüksek. Sponsor çok önemli ama resim ve heykel almak hatta sanatçıya boya ve tuval vererek destek olmak da çok önemli” diyor.

Krişna Sanat Galerisi’nin sahibi ve Galericiler Derneği yönetim kurulu üyesi Hülya Koloğlu