Krizin faturası öğrenciye kesiliyor

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Ankara Şubesi, bir öğrencinin aylık asgari harcamalarını araştırdı. İstanbul’da bir öğrenci yemek, barınma, ulaşım gibi temel giderler için 1940 TL, Ankara’da ise 1510 TL’ye gereksinim duyuyor. EMO, hafta sonları dahil tüm üniversitelerde 2 öğün indirimli ve bir öğün ücretsiz yemek imkanı sağlanması çağrısı yaptı

ANKARA (ANKA) – Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Ankara Şubesi, bir öğrencinin aylık asgari harcamalarını araştırdı. İstanbul’da bir öğrenci yemek, barınma, ısınma, ulaşım gibi temel giderler için 1940 TL, Ankara’da ise 1510 TL’ye gereksinim duyuyor. EMO, hafta sonları dahil tüm üniversitelerde 2 öğün indirimli ve bir öğün ücretsiz yemek imkanı sağlanması çağrısı yaptı.
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Ankara Şubesi Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada, Türkiye’de “derin bir ekonomik kriz ve kırılma” yaşandığına dikkat çekerek “Hayat pahalılığı, yüksek enflasyon baskısı, işsiz sayısının 7 milyonu aşması, açlık, yoksulluk, güvencesizlik, gelecek korkusu insanları intihara sürüklüyor. Geçtiğimiz aylarda elektrik faturasını ödeyemeyen aynı aileden 4 kişi siyanür ile intihar etmiş, benzer olaylar ülkenin farklı şehirlerinde yaşanmıştı. İşsiz olduğu, ekonomik sıkıntılar yaşadığını belirten insanlar TBMM’de intihar girişiminde bulunurken, “İşsizim açım” diyen bir kişi Güvenpark’ta kendini ateşe vermiş, alanında iş bulamayan bir meslektaşımız çalıştığı inşaatta yaşanan kaza sonucu hayatını kaybetmiş, atanamayan bir öğretmen de canına kıymıştı. Son olarak birkaç gün önce İstanbul Üniversitesi öğrencisi Sibel Ünli, yaşadığı sosyal bunalım, değersizlik algısı, gelecek kaygısı ve  ekonomik sıkıntılar nedeniyle intihar etti. Yemekhane kartında 1 TL’si olan, sosyal medya hesaplarında geleceğe dair hiçbir umudunun olmadığını dile getiren Sibel Ünli’nin intiharı ülkede yaşanan ekonomik, siyasi krizin boyutlarının büyüklüğünü ortaya koyması bakımından önem taşımakta” dedi. Öğrencilerin toplumda ekonomik krizin etkisini en can yakıcı şekilde yaşayan kesimi oluşturduğuna işaret eden EMO açıklamasında, gençlerin bir yandan her türlü zorlukla mücadele ederek eğitimlerini sürdürmeye çalışırken bir yandan da ülkede yeni üniversiteler açılıp kontenjanların plansız arttırıldığı vurgulandı.
EMO açıklamasında “Üretim ve sanayide gerileme nedeniyle işsiz ve geleceksiz kalmaktadır. Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait (KYK) yurtlara yüzde 20 zam yapılması,  KYK tarafından üniversite öğrencilerine verilen öğrenim kredisini ödeyemeyenlerin icraya verilmesi, öğrenci bursuna yapılan komik zammın enflasyon karşısında pula dönmesi ekonomik krizin faturasının öğrencilere ve işsizlere kesildiğini açıkça göstermekte” görüşü dile getirildi.
EMO, yaptığı Ankara ve İstanbul’da yaşayan bir öğrencinin aylık ve günlük harcaması gereken asgari tutar araştırmasını şöyle paylaştı:
ANKARA ÖĞRENCİ HARCAMASI
-Ev veya Yurt parası 300 TL (KYK yurtlarının ortalaması veya eve çıkmış ise ev arkadaşı olacağını varsaydığımızda ulaştığımız rakam (4 kişi)
-Yemek 900 TL (Bir öğün okulda yemek parası ortalama 3 TL- bir öğün evde bir öğün de dışarıda yediğini düşünürsek, günlük 30 TL)
-Elektrik 30 TL (Ev arkadaşları ile ortak ödeme)
-Su 20 TL (Ev arkadaşları ile ortak ödeme)
-Eğitim Gideri 50 TL (Kitap, fotokopi vs.)
-Isınma 100 TL (Ev arkadaşları ile ortak ödeme)
-Haberleşme 50 TL
-Ulaşım 60 TL (Ankara BB’nin öğrenciler için verdiği 200 binişlik abonman kartı)
Toplam 1.510 TL (Günlük yaklaşık 50,33 TL)
İSTANBUL ÖĞRENCİ HARCAMASI 
-Ev veya Yurt parası 450 TL (KYK yurtlarının ortalaması veya eve çıkmış ise ev arkadaşı olacağını varsaydığımızda ulaştığımız rakam (4 kişi)
-Yemek 1.200 (Bir öğün okulda yemek parası ortalama 3 TL- bir öğün evde bir öğün de dışarıda yediğini düşünürsek, günlük 40 TL)
-Elektrik 30 TL (Ev arkadaşları ile ortak ödeme)
-Su 20 TL (Ev arkadaşları ile ortak ödeme)
-Eğitim Gideri 50 TL (Kitap, fotokopi vs.)
-Isınma 100 TL (Ev arkadaşları ile ortak ödeme)
-Haberleşme 50 TL
-Ulaşım 40 TL (İstanbul BB’nin öğrenciler için verdiği 200 binişlik akbil kartı)
Toplam 1.940 TL (Günlük yaklaşık 64,67 TL)
Yapılan asgari harcama tutarına hiç bir sosyal, kültürel gider dâhil edilmemiştir.
“2 ÖĞÜN İNDİRİMLİ BİR ÖĞÜN ÜCRETSİZ YEMEK”
EMO, iktidara çağrı yaptığı açıklamasında şu formülü önerdi:
“Bir öğrencinin hiç bir sosyal gideri olmadan yapacağı harcamanın mininum %75’i devlet tarafından faizsiz kredi olarak verilmelidir. Kredi geri ödemesi öğrenci mezun olup işe girdikten sonra başlamalı, her bireyin gelirine göre ödeme planı yapılmalıdır. Bu altyapı hazırlanıncaya kadar tüm üniversitelerde 2 öğün indirimli ve bir öğün ücretsiz yemek imkanı, hafta sonları dahil sağlanmalıdır. Ayrıca örgün öğretimdeki tüm önlisans ve lisans öğrencilerinin ulaşımı ücretsiz olmalı veya üniversiteler ya da belediyeler servis koyarak öğrencilerin ulaşım sorununu çözmelidir. Üniversite öğrencilerinin kalacağı yurt binaları mevcut öğrenci sayısına göre plânlanıp yapılmalı ve öğrencilerin barınmaları ücretsiz sağlanmalıdır. Geleceğimiz olan gençlerimize sahip çıkmak devletin temel sorumluluğudur ve bu sorumluluk ertelenemez.”