Kulüpler para arayışında

Transfer yasağı, Transfer kısıtlaması, para cezası, Avrupa kupalarından men tehlikesi. Kulüp yöneticilerinin sadece sportif bir gündemi yok. Artan borçlar artık kriz tanımına giriyor

HABER MERKEZİ-Futbol, dünya çapında milyarlarca dolarlık pazarı olan bir endüstri haline geldi. Gündemi artık sadece goller, skorlar belirlemiyor. Sahada alınan sonuçlar kadar idari ve mali meseleler de tribünlerin gündeminde. Futbol kulüplerinin mali performansı da artık bu sektöre yön veren kurumların yakın takibinde.
UEFA’nın 2010 yılında açıkladığı finansal fair play kriterleri kulüplerin geleceği açısından belirleyici rol oynuyor. Öncelikli kriter, mali istikrarın sağlanması için denk bütçeler oluşturulması. 2014 yılında uygulamaya konan sistem Avrupa Liglerinde olumlu sonuç verdi. Ancak Türkiye’deki kulüpler için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Türkiye, mali fair play nedeniyle Avrupa’dan men cezası alan 5 kulüp ile ilk sırada.
BORÇ AZALACAĞINA…
Avukat Emin Özkurt, “2010 ile 2017 arasında, Avrupa kulüpleri, bir buçuk milyar euro borçluluktan, 600 milyon euro kara geçmiş olamasına rağmen, Türk sporunda borç azalacağına, Türk futbolunda borç artışı söz konusu oldu. Yani demek istediğim şu, kural Avrupa Kulüpleri için de Türk futbol kulüpleri için de aynı olmasına rağmen, sonuç Avrupa’da borcun azalması, Türkiye’de borcun artmasıyla neticelendi. Demek ki problem uygulamada.” dedi.