Lions camiasından eğitime destek

Medya Sanat Galerisi’nde Berrin Alpay ve Ayşe Güneş Türktan sergisi

Güzeltepe Lions Kulübü Kurucu Başkanı Berrin Alpay ile kurucu sekreter Ayşe Güneş Türktan’ın Medya Sanat Galerisi’nde birlikte açtığı serginin geliri eğitime bağışlanacak. Sergi, 2 Ekim Çarşamba gününe kadar ziyarete açık olacak

NAZ AKMAN-Güzeltepe Lions Kulübü kurucuları, eğitime destek için sergi açtı. Medya Sanat Galerisi’nde açılan sergide, Güzeltepe Lions Kulübü Kurucu Başkanı Berrin Alpay ile kurucu sekreter Ayşe Güneş Türktan’ın eserleri yer alıyor. 2 Ekim Çarşamba gününe kadar ziyarete açık olacak olan sergi, hayırseverleri bekliyor. Serginin açılışına, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, sanatçı ve Medya Sanat Galerisi yöneticisi Ayşe Arkün, Güzeltepe Lions Kulübünden Banu Ayral, kesin başkan Tülin Arıkan ile çok sayıda sanat izleyicisi katıldı.


Keten üzerine Kanaviçe işi
45 yılı aşkın süredir keten veya yün tela üzerine, çamaşır ipeği veya muline ile hesap işi (cross-stitch) tekniğini kullanarak keten üzerine kanaviçe yapan Alpay, 1997 yılındaki ilk kişisel sergi ile 2006 yılındaki serginin ardından üçüncü sergisini Türktan ile birlikte açtı. 1988 yılında “Yurdumuzu Dile Getiren Kadınlar Sanat Yarışması”nda Türkiye birinciliğini kazanmış olan Alpay, bugüne kadar Ankara’da çok sayıda karma sergide yer aldı. Eserlerin aslına sadık kalarak iğne ve iplikle onlara yeni bir yorum katan Alpay sergiye ilişkin, “Bu sanatı keten üzerine kanaviçe olarak da tanımlayabiliriz. Online olarak her türlü görselin paylaşıldığı ve pano sistemi ile çalışan bir platform olan Pinterest üzerinden taslaklarımı seçip ardından paftalar üzerinden bunları yapıyorum. Bu eserleri yapmak çok fazla zamanımı alıyor. Küçük eserlerim en az üç ay büyükleri ise neredeyse bir buçuk yıl sürebiliyor” dedi.


“Kapıların ardındaki yaşanmışlık”
İlk kişisel sergisini İzmir Çeşme’de açan Türktan’ın ise sergi kapsamında yaklaşık 25 yağlı tablosu sergileniyor. Tablolarında özellikle eskimiş kapıları konu edinen Türktan, “İzmir Çeşme, Alaçatı, Sakız Adası gibi yerleri gezerken özellikle dikkatimi kapılar çekiyordu. Eskimiş, terk edilmiş, yıkılmaya yüz tutmuş bu kapıların her birinin ardından bir yaşanmışlık var. Her birinin önünden geçerken aklımda farklı soru işaretleri beliriyordu. Beni duygulandıran bu kapıları resmetmek istedim ve ortaya bu eserler çıktı” diye konuştu.