Lösemili hastalar için alışveriş çarşısı

Lösemili Çocuklar Vakfı’nın (LÖSEV) 10 ilde düzenleyeceği İyilikler Çarşısı’nın ikincisi Ankara’da başladı. 600 kanser hastası ve ailelerine ulaşmayı hedefleyen çarşının Altınpark Expo’daki etkinliğine yoğun ilgi gösterildi

LOSEV Genel Koordinatörü Hülya Ünver

NAZ AKMAN / ANKARA- 2020 yılını “yardımlar yılı” ilan eden LÖSEV, İyilikler Zinciri projesi kapsamında “İyilikler Çarşısı’nı İstanbul’dan sonra Ankara’da açtı. LÖSEV’e kayıtlı hastalar ve aileleri, gıdadan beyaz eşyaya, kırtasiyeden ev temizliğine, kırmızı etten ev tekstiline kadar tüm ihtiyaçlarını diledikleri gibi seçerek temin edebildiler. Ailelerin ücretsiz olarak alışveriş yaptıkları bu çarşıda geçerli tek para ise LÖSEV parası oldu. Aileler iki gün boyunca devam eden İyilikler Çarşısı’nda özel çekilişlerle tatil, beyaz eşya, teknolojik ürünler gibi alanlarda da şansını denedi.
Proje hakkında bilgi veren LÖSEV Genel Koordinatörü Hülya Ünver, “İyilikler Çarşısı, İyilikler Zinciri’nin çok kıymetli bir halkası. LÖSEV olarak 2020 yılını yardımlar yılı olarak ilan ettik. Gelir seviyesi yüksek hastaların iyileşme fırsatı bulduğu ama düşük gelirli vatandaşlarımızın ise kanser ya da Lösemiden hayatını kaybediyor olmasından dolayı ciddi şekilde endişeliyiz. Bunun çok büyük bir sorun olduğunu düşünüyoruz. Özellikle çocukların sağlığıyla ilgili böyle bir eşitsizlik olmamalı. Hastalarımıza çok daha fazla ciddi anlamda maddi yardımlar yaparak onları hayata bağlamak istiyoruz” dedi.
Türkiye’nin farklı şehirlerinde İyilik Çarşısı kurulacak
Hastaların ihtiyaçlarını giderebilmeleri için İyilik Çarşısı kurduklarını ifade eden Ünver, “Hastalarımızın çarşı pazar gezip, zevklerine göre alışveriş yapabilmeleri güç. Dolayısıyla çocuğunuzun çok istediği, evinizin ihtiyacı olan ürünleri alıp, hiç para ödemeyeceğiniz bir alışveriş cenneti kurduk. Aileler, bu çarşılarda normal para yerine kendilerine verilmiş olan LÖSEV paralarını harcadılar. Her aileye, beş bin liraya yakın alışveriş yapma imkânı sunduk. İstanbul’da 500 aileyi ağırladık. Ankara’dan sonraki durağımız Bursa, Adana, Antalya, Kayseri, Konya, Elazığ, Malatya gibi hastaların yoğun olduğu 10 il. Proje sonunda en az 10 bin aile İyilikler Çarşısı’ndan faydalanmış olacak. Ulaştırmayı hedeflediğimiz toplam 100 milyon TL yardım İyilikler Çarşısı’yla dağıtılacak. Bu yardımların 3 milyon TL’si Ankara ve çevre illerde yaşayan hastalar ve ailelerine ulaşacak. Bu projeyi 10 yıl önce de yapmıştık, sonuçları o zaman da mükemmeldi. Aileler, bağışçılar ve gönüllüler olarak herkesin birlikte güzel bir şeyler yarattığı harika bir proje” sözlerine yer verdi.
Destek Çağrısı
Son olarak kurum ve kuruluşlara çağrıda bulunan Ünver, “Tüm firma, kurum ve kuruluşları lösemili çocuklar için ürünleriyle katkıda bulunmaya, sosyal sorumluluğa davet ediyoruz. Çarşı’da yer almak isteyen firmaları, kurum ve kuruluşları davet ediyoruz. Onlara ulaşıp bilgi veriyoruz, toplumun sevilen güçlü büyük firmaları olarak kendi standınızla orada bir bir bulunmak ister misiniz diye soruyoruz. Gönüllü duyarlı firmalarımızın kendi ürünleriyle alana gelip, stantlarını kurup yardımı ilk elden hastalara ulaştırabilecekleri bir fırsat bu. Yıl boyunca ülke genelinde bu çalışma yürütülecek. Ama tabii en büyük görev ulusal ve uluslararası çok büyük kuruluşlarımıza düşüyor. Özellikle beyaz eşya konusunda büyük kuruluşların desteğini almak istiyoruz. Bu çarşıda büyük kuruluşlarımızın yerini almasını diliyoruz. Toplumdan aldığımızı topluma geri vermeliyiz. Gerçek destek veren sürdürülebilir destekler sağlayan kuruluşları halkımız asla unutmaz. Gönüllü desteği de bizim için çok önemli. Herkesin bu mutluluğa ortak olması konusunda çağrı yapabiliriz. Gönüllü desteği ve diğer illerde açılacak iyilikler çarşısına yapılacak destekler bizim için çok önemli” diye konuştu.