M4D Programı kapsamında düzenlenen “Basın Evi Gazeteci Buluşmaları” başlıyor

Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı ve M4D Program Direktörü Yusuf Kanlı

DİCLE KAVAK EKMEKCİ – Avrupa Birliği’nin (AB) finanse ettiği ve Gazeteciler Cemiyeti’nin uyguladığı Demokrasi için Medya / Medya için Demokrasi (M4D) Programı kapsamında düzenlenen haftalık gazeteci buluşmaları başlıyor.
Gazetecilerin mesleklerine devam edebilmeleri için dirençlerini artırmayı hedefleyen Demokrasi için Medya / Medya için Demokrasi (M4D) Programı, mesleki dayanışmayı güçlendirmek amacıyla gazeteci buluşmaları düzenliyor. Ankara’daki Basın Evi’nde gerçekleşecek olan gazeteci buluşmalarının Mayıs ayı programı doğrultusunda üç gazeteci söyleşisi, bir atölye çalışması ve bir bilgilendirme toplantısı yapılacak.
15 Mayıs günü saat 18:00’da M4D program ekibi ile “Basın Evi Destek Aracı’na Nasıl Başvuru Yapılır?” üzerine bir bilgilendirme toplantısı gerçekleşecek. “Basın Evi Destek Aracı”, medya alanında faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri, medya kuruluşları ve gazetecilerin, gazetecilik faaliyetlerini devam ettirmeleri, kapasitelerini güçlendirmeleri ile Türkiye’deki çoğulcu medyanın oluşumunu desteklenmesini hedefliyor. Bu kapsamda “Yapısal Güçlendirme Destek Paketi” ve “Sürdürülebilirlik Destek Paketi” ile uygun bulunacak başvurulara 1000 Avro’dan 15000 Avro’ya kadar ayni destek sağlanabilecek.
Deneyimli gazeteciler ile söyleşiler
16 Mayıs günü saat 18:00’de, gazeteci Faruk Bildirici ile “Türkiye’de Medya Sektöründe Ombudsmanlık Deneyimi” söyleşisi gerçekleşecek.
22 Mayıs günü saat 15:00’de Prof. Dr. Korkmaz Alemdar’ın yönetiminde “Anadolu Ajansı’nın Kuruluşu ve Gelişimi” başlıklı bir atölye çalışması düzenlenecek.
23 Mayıs günü saat 18:00’de, gazeteci Cansu Çamlıbel ile “ABD’de Donald Trump dönemi Yabancı Gazeteci Olmak- Washington Muhabirliği Deneyimi” başlıklı söyleşi yapılacak.
27 Mayıs günü saat 18:00’de, Abdurrahman Antakyalı ile “Dijital Çağ Foto Muhabirliğini Nasıl Değiştirdi?” söyleşisi gerçekleşecek.
20-50 kişilik gruplarla gerçekleşecek olan etkinliklere katılmak isteyenler, www.media4democracy.org adresinden başvuru formunu doldurarak kayıt yaptırabilecekler.
M4D program ekibi, gazetecilerin başvurularına öncelik verileceğini, gazetecilik öğrencilerinin ve medya alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri başvuru yapabileceğini bildirdi.
Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı ve M4D Program Direktörü Yusuf Kanlı, haftalık gazeteci buluşmaları ile ilgili açıklamasında, “Gazeteciler arasındaki dayanışmanın güçlendiği ve gazetecilerin kendini güvende hissettiği bir zemin oluşturmak amacıyla her hafta bir meslektaşlarımızla buluşarak farklı konular üzerine konuşacağız. Buluşmalar ile, gazeteciler arasındaki dayanışmanın artırılmasını, ağ kurma ve deneyim paylaşımı için ortam sağlanmasını amaçlıyoruz” dedi.