Macbeth’i hiç böyle görmediniz!

Sıradışı bir Shakespeare yorumu

Tiyatro Bereze’nin ortaya koyduğu “Macbeth: İki Kişilik Kâbus” adlı oyun, Ankara Sanat Tiyatrosu (AST)’da tiyatroseverlerin beğenisine sunuldu. William Shakespeare’in yazdığı ve yönetmenliğini Doğu Yaşar Akal’ın yaptığı oyun, Elif Temuçin ve Erkan Uyanıksoy tarafından sahnelendi. Prömiyerini 12 Şubat 2016’da yapan oyun, sıradışı bir Shakespeare yorumlaması olarak dikkat çekiyor

SULTAN YAVUZ ÖZİNANIR / Senaryo olarak metne sadık kalınmasına rağmen, dekoru, kostümleri, müziği ve oyunculukları ile Macbeth’e yeni bir soluk getiren oyun, kanlı bir iktidar mücadelesini sahneye taşıyor. Bir kadın ve bir erkek arasında başlayan gerilimli mücadele, oyun süresince evrensel bir hâle taşınıyor. İzleyiciye oldukça keyifli anlar yaşatan “Macbeth: İki Kişilik Kabus” Shakespeare’i klasik anlatısından çıkararak, günümüze taşıyor.
Oyun sonrası sohbet etme imkânı bulduğumuz oyunun yönetmeni Doğu Yaşar Akal, projeye dair şunları dile getirdi, “Bu proje, aslında Tiyatro Bereze’nin, Elif’le Erkan’ın birlikte buldukları bir fikir. Ben, 2015 tarihinde yetişebildim. Görüştük ve oyunu benim yönetmem konusunda anlaştık. Sonra on gün Tiyatro Medresesi’nde kamp kurduk diyebilirim, orada provalar yaptık. Daha sonra da İstanbul’da düşük tempoda altı aylık bir çalışma devam etti. O sırada Elif ve Can da ekibe dâhil oldular. Geçen sene şubat 2016’da da prömiyer yaptı, o günden beri de oynuyoruz” dedi.
Akal, Ankara’da ilk kez oynadıklarını ve Mart ayına kadar da Türkiye’de sahnelemeyeceklerini söyledi. Oyunun bundan sonrası için, “Mart’tan sonra yeniden İstanbul ve belki Ankara da olabilir. Çok net değil projemiz ama Haziran’da yeniden Danimarka’ya gitme gibi bir olasılık var” diye konuştu.


“Genelde Olumlu Eleştiriler Aldık”
Oyunun sahnelenmesinden bu yana, genel olarak olumlu eleştiriler aldıklarını belirten Akal, şunları ekledi, “Oyun iyi karşılandı ama klasik, küçük bir kesim tarafından biraz eleştirildi. Fakat bu bizim bakış açımıza faydalı bir şey, çünkü zaten herkes tarafından beğenilen bir şeyi yapmak gibi bir gaye yoktu ortada. Onun için, o eleştiriler de bir anlamda önemli” dedi.
Oyunun hem trajik hem de ironik yanına vurgu yapan Akal, “Yola çıktığımızda yapmak istediklerimizin başında şu geliyordu: hani oyunu hem trajedisini koruyarak, hem karanlığını tutarak, hem de ironisini ile birlikte ortaya koymak. Biraz da böyle güncel bir tema içinde vermek. Biliyorsunuz, her oyun değişik oluyor. Biz de dönem dönem seyirciden farklı geri dönüşler aldık. Mesela, bazen oyunun komedisi çok yüksek oluyor ya da bazen seyircide buz kestiği anlar da oldu. Gerçi bu durum bir kez oldu ama oldukça enterasandı, tam bir Shakespeare trajedisi gibi oldu yani. Niyetimiz buydu zaten, onu biraz kotarabildiysek, gerçekten ne mutlu bize” dedi.
Değişik tiyatro türlerinden faydalandıklarını belirten Akal, bekledikleri ilgiyi gördüklerini ve oyunun hem Türkiye’de, hem de uluslararası düzeyde seyirci ile buluşmasından memnun olduklarını dile getirdi. “Macbeth: İki Kişilik Kabus” şimdiden dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış görünüyor.