Manolo Carrasco 25 Eylül’de Antalya’da

BESTECİ, piyanist, orkestra şefi, 5 kıtada sayısız konser… Dünyaca ünlü bir müzik adamı Manola Carrasco 17. Antalya Uluslararası Piyano Festivali kapsamında Flamenko’yu piyano ile bütünleştirdiği “Flamenco Passion” gösterisiyle Türkiye’de ilk kez 25 Eylül 2016 saat 21.30’da Expo Antalya Kongre Merkezi’nde dinleyicileri ile buluşacak.
“Real Escuela Andaluza de Arte Ecuestre” ve İspanya’daki terörizmin kurbanlarına adanmış “Anthem Por Ellos”un müzik yazarı Manolo, İspanya’da 33, farklı diğer ülkelerde ise 20 albüm yayınlamış bir piyano dehası. Sanatçı 2015 yılında, Moskova’nın Kızıl Meydan ve Kremlin Sarayı’nda performans sergileyen ilk İspanyol unvanını aldı.
Orkestra şefliği hakkında da geniş bir bilgiye sahip olan Manolo Carrasco, ilk kez 19 yaşında kendi albümü “Sueños de Juventud”un kayıtları sırasında Londra Kraliyet Filarmoni Orkestrası’nda şeflik yaptı.
5 kıtada binlerce konser veren Carrasco, Besteci, piyanist, orkestra şefliğinin yanı sıra yaptığı bestelerle de İspanya ve Fransa’da piyano dalında birçok ödüle layık görüldü.
Manolo Carrasco
15 Mart 1974 yılında Cadiz’de doğan Manolo Carrasco, müzik alanındaki eğitimine Rafael Prieto ile Cadiz’de bulunan Manuel de Falla Konservatuarı’nda başladı. Daha sonra, Ana Guijarro ve Manuel de Diego ile Sevilla’da Yüksek Konservatuvar’ına geçti ve Ramon Coll ile birlikte Barselona’daki Liceo Konservatuvarı’nda çalışmalarına devam etti. Ardından Aduardo Armenteros himayesinde beste üzerine eğitim görmek üzere Anatoli Pouvson ile Madrid El Escorial Konservatuarı’na giden Carrasco, Anton Garcia Abril ve Manuel Carra ile beste eğitimi aldığı Madrid’de Royal Yüksek Müzik Konservatuvar’ına devam etti.
Sanatçı 1987 yılının çıkış yapan sanatçı Zipa de Oro Ödülü, 1993 yılında Albacete’de Pilar Amo Vázquez 12. Ulusal Genç Piyanistler Beste Yarışması,1994 yılında Granada’da Delegación Provincial 5. Ulusal Genç Müzisyenler Yarışması, 1994 yılında Albacete’de Carmen Ibáñez 14. Ulusal Genç Piyanistler Yarışması, 1994 yılında Carbet’te Ciudad de Carlet Ulusal Biyano Yarışması, 1995 yılında Lyon’da Uluslararası Piyano Yarışması’nda birincilik ödülü, 1995 yılında Paris’te Oliver Messiaen Gilbert Gaubert Ulusal Yarışması, 1998 yılında Andalucia Uluslararası Dünya Ödülü ve 2000 yılı Endülüs kültürünün tanıtımı Ödülü’nün sahibi oldu.
1992 yılında üstün bir derece ile piyano eğitimini tamamladı. 2002 yılında, beste eğitimini de üstün bir dereceyle tamamlayan Carrasco, Vlado Perlemuter (Ravel’in öğrencisi), Dimitri Baskirov (Reina Sofía Okulu) ve Hans Graff’dan (Viyana’da) aldığı dersler de dâhil olmak üzere eğitimini daha da artırdı.

Orkestra şefliği hakkında geniş bir bilgiye sahip olan Manolo Carrasco, ilk kez 19 yaşında, kendi albümü “Sueños de Juventud”un kayıtları sırasında Londra Kraliyet Filarmoni Orkestrası’nda şeflik yaptı, daha sonra 2000 yılında Jerez de la Frontera’da Chapin belediye stadyumunda performansını sergilediği “Al-Andalus” and “Cómo bailan los caballos andaluces”ın kaydını gerçekleştirdi.
2005 yılında besteci Manolo Carrasco, Galicia bölgesel TV kanalı Televisión Gallega için 25 klasik müzik gösterisi sahneledi ve yönetti. Ayrıca Antena 3 Televisión’da yayınlanan “Sueños” için ve Tele 5’te yayınlanan “Nocturno” için de klasik müzik gösterileri serisi düzenledi.
2006 yılında, TeleMadrid için 25 klasik müzik gösterisi yönetti ve yayınladı. Nano de Jerez, Rancapino ve José Mercé yanı sıra Antena 3 Television için “Únicos” u beyaz cama taşıdı. 2007 yılında iş ortağı Fernando Bermudez ile kendi yapım şirketi Eurodelta Music’i kurdu.
Madrid’deki Royal Palace ve Segovia’daki La Granja de San Ildefonso Palace gibi ikonik mekânlarda performans sergileyen birçok önemli İspanyol sanatçı ve uluslararası yorumcuların yer aldığı TVE kanalları La 1 ve La 2’ de gösterilen “Diferentes” ve “Intermezzo” gösterileri için müzik hazırladı.
2009-2010 yıllarında Canal Sur, Tele Madrid, Aragón TV, Asturias TV, Castilla la Mancha TV, Extremadura TV and Baleares TV gibi bölgesel televizyon kanalları için farklı müzik gösterileri yönetmeye başladı.
2011 yılında, TVE’de yayınlanan “Espíritu Flamenco” gösterisinin yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlenmiştir. Halen USA, Avrupa ve Japonya için kendi yapım şirketi Eurodelta Music aracılığıyla müzik gösterileri yayınlıyor.
2012 yılından 2015 yılına kadar Madrid’deki Viñuelas Palace ve Palma’daki Almudaina Palace gibi ikonik mekânlarda hem TVE hem de farklı bölgesel TV kanalları için kayıt yaptı. Ayrıca Antena 3 için “En clave de noche” gösterisini ve 2013 ve 2014’te Tele Madrid ve diğer bölgesel TV kanalları için özel Noel gösterileri hazırladı. İspanya genelinde birçok konser verdi. Ayrıca ABD, Meksika, İngiltere, Fransa, Belçika, İtalya, Almanya, Japonya ve Çin’de turneye çıktı.
​Carrasco 17. Antalya Uluslararası Piyano Festivali kapsamında 25 Eylül’de Flamenko’yu piyano ile bütünleştirdiği “Flamenco Passion” gösterisiyle Türkiye’de ilk kez Antalya’da dinleyicileri ile buluşacak.

►BODRUM’DA
15 TEMMUZ
ŞEHİTLERİ
ANISINA
HALKA AÇIK
KONSER

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nün katkılarışylaz 10 Eylül Cumartesi günü (Bugün) Bodrum’da çok özel bir konser var. Şef Naci Özgüç yönetimindeki Bodrum Oda Orkestrası İdil Biret’e eşlik edecek. Dünyaca ünlü piyano sanatçımız İdil Biret konserinde Beethoven’in 5.Senfoni ile 5. Piyano Konçertosu’nu seslendirecek. Bodrum Kalesi’ndeki etkinlik ücretsiz olup izleyiciler saat 20.30’dan itibaren konser alanına girebilecek.