Markalar elektrikli araç üretiminde atağa geçti

BURAK COŞKUN (ANKARA) – Fransa, İngiltere, Almanya, Çin, Hindistan, Norveç ve İskoçya gelecek 20 yıl içinde fosil yakıtla çalışan araçları yasaklayacak. Dünyanın önde gelen otomobil firmaları da elektrik araçların üretimi ve yaygınlaştırılması konusunda atağa geçti.
Otomotiv dünyasının neredeyse tüm büyük üreticileri hemen her gün elektrikli araç stratejileri konusunda önemli açıklamalar yapıyor.
24 Saat muhabirinin teknoloji kaynaklarından yaptığı derlemeye göre, Amerikalı girişimci Elon Musk’ın elektrikli araç markası Tesla’nın kaydettiği ticari başarı da bu yarışta geride kalan diğer büyük otomobil üreticilerini acil harekete geçmeye zorladı.
FORD’DAN ÇİN’E DEV YATIRIM
Otomotiv endüstrisinin en büyük markalarından Ford dün, dünyanın en büyük otomobil pazarı Çin’de 15 yeni model elektrikli araç üretimini öngören dev yatırım planını açıklarken, bu oyunda geç kalanlardan İngiliz Rolls-Royce da bundan böyle Phantom modelini doğrudan tamamen elektrikle çalışır biçimde üretmeye karar verdiğini bildirdi.
Ford şirketinin CEO’su Bill Ford yaptığı açıklamada, Çin’deki üretimin 2019’da başlamasını öngördüklerini belirterek, tamamen elektrikle çalışacak 15 yeni model aracın bu yıl Çin’de ortak girişimle kurulan Anhui Zotye fabrikasında yapılacağını kaydetti.
Daimler, Toyota, Renault-Nissan, General Motors, BMW ve kısa süre önce Volkswagen, elektrikli araç üretimi için Çin’de ortak girişimler oluşturduklarını açıklamışlardı.
ROLLS-ROYCE DOĞRUDAN ELEKTRİKLİYE GEÇİYOR
Bu sektörde birçok üretici firma elektrikli araç üretimine önce hibrit motorlu otomobillerden başlayarak geçerken Ford gibi bu alanda geç kalan BMW’nin lüks markası Rolls-Royce da ünlü Phantom modelini aradaki aşamaları atlayarak tamamen elektrikli olarak üretecek. CEO Torsten Müller-Ötvös İsviçre’de yaptığı açıklamada, ”Doğrudan elektrikli araç üretimine geçiyoruz. Önemli olan sıfır emisyonlu araç üretimine geçmek. Phantom Rolls-Royce’un ilk elektrikli aracı olacak. Sadık müşterilerimizden bu yönde bir talep gelmedi ancak endüstri bu yönde gidiyor ve Avrupa’da emisyon düzenlemeleri giderek sıkılaşıyor” dedi.
HIZLI ŞARJ İÇİN İŞBİRLİĞİ
Yine sektörün önde gelen markalarından BMW ve Porsche de Avrupa çapında elektrikli araçların bataryalarının ”süper hızlı şarj” edilmesini sağlayan ”Ionity” adlı sistemin geliştirilmesi için işbirliği yapıyor.
Mercedes, Ford Allego ve Siemens firmalarının da katıldığı ortak çalışmada, 350 kW olan hızlı şarj oranının 450 kW’ye çıkarılması hedefleniyor. Alman hükümeti de projeye 7,8 milyon avro destek sağlıyor.
Proje hedefine ulaşırsa, elektrikli otomobillerin bataryaları 15 dakika gibi kısa bir sürede tamamen şarj edilebilecek.
NİSSAN ”LEAF”İ ABD’DE ÜRETİYOR
Nissan şirketi de, geçen Eylül’de Japonya ve İngiltere’de üretimine başladığı tam elektrikli modeli ”Leaf”in seri üretimine ABD’de de geçti.
ABD’nin Tennessee eyaletindeki Smyrna kentinde bulunan üretim tesisinin yetkilisi Jeff Younginer, elektrikli aracın üretimine başladıklarını belirterek, yeni aracın gelecek ay bayilerde satılmaya başlanacağını kaydetti.
VW’DEN YENİ ELEKTRİKLİ MİNİBÜS
Sektörün bir diğer büyük markası Alman Volkswagen da geçen yıl kurduğu ve büyük şehirlerdeki trafiği azaltmayı hedefleyen ”MOIA” adlı bir tür ”dolmuş” servisi için geliştirdiği yeni tam elektrikli minibüsü kısa süre önce tanıttı.
6 kişi taşıyabilen ve 30 dakikada yüzde 80 şarj olabilen 300 kilometre menzilli aracın üretimine yeni yılla birlikte başlanacak.
Bu arada, ABD’nin California eyaleti de fosil yakıtlı araçları 2030 sonunda yasaklamaya hazırlanıyor.
Eyaletin Demokrat Valisi Jerry Brown’ın da sıcak baktığı ve gelecek ay parlamentoya sunulması beklenen kanun tasarısının kabul edilmesi bekleniyor.
Elektrikli araçların üretimi ve talebin de artmasıyla da yeni çelik fabrikalarına ihtiyaç duyuluyor.