Martta 86 terörist etkisiz hale getirildi

ANKARA – İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, mart ayındaki iç güvenlik operasyonlarında, 6’sı ölü, 72’si sağ/yaralı ve 8’i teslim olmak üzere 86 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi. Çataklı, Bakanlık Konferans Salonu’nda “Aylık Basın Bilgilendirme Toplantısı” düzenledi.
Toplantıdaki konuşmasına Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında “Yoğunlaştırılmış Dinamik Denetim” modeliyle yapılan denetimlere ilişkin bilgi vererek başlayan Çataklı, bu alandaki faaliyetlerle salgında görülen zararı azaltmayı, hem can kayıplarını hem ekonomik kayıpları önlemeyi amaçladıklarını söyledi. Kısa zamanda kalıcı şekilde virüsten kurtulmanın yolunun tedbirlere uymaktan geçtiğini ve bu amaçla saha denetimlerini sürekli arttırma gayretinde olduklarını belirten Çataklı, “Mart ayında valilik ve kaymakamlıklar tarafından 8 milyon 833 bin 957 denetim gerçekleştirilmiştir. Ayrıca ihbar ve şikayet üzerine gerçekleştirilen kontrollerin sayısı da 46 bin 902 olmuştur.” dedi.
Ülke gündeminden çıkarmaya kararlı oldukları bir diğer konunun da terör olduğunu ifade eden Çataklı, bugün mücadele edilen bölücü terör örgütü PKK’nın, zorla ayakta tutulmaya çalışılan bir “korkuluk” gibi olduğunu vurguladı.

İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı

Çataklı, jandarma ve emniyet birimlerinin yurt içinde sahaya tamamen hakim olduğunu, Diyarbakır ailelerinin iradesi, gayreti, inancının da bu mücadelede önemli bir netice ürettiğini kaydetti.
Terör örgütüne katılımların yok denecek kadar azaldığını, iknayla dağdan indirilenler ve Diyarbakır ailelerinin direnişini görenlerin kendiliğinden teslim olma sayılarının arttığını aktaran Çataklı, mart ayının sonunda ikna yoluyla gelenlerden birinin 30 yıllık örgüt elemanı olduğuna işaret etti.
“Türkiye, güvenlik güçlerinin kapasitesi, tecrübesi, azmi ve kararlılığıyla artık bu meselenin sonuna gelmiştir.” ifadesini kullanan Çataklı, operasyonların devam ettiğini, nihai hedeflerinin, son teröristin teslimi veya son nefesi olduğunu bildirdi.
Bakanlık koordinasyonunda yürütülen iç güvenlik operasyonları çerçevesinde mart ayında 8 bin 410 kırsal operasyon, terör örgütlerinin şehirlerde faaliyet yürüten hücre yapılanması ve iş birlikçilerine yönelik de 1753 operasyon yapıldığını anlatan Çataklı, şu bilgileri verdi: “Bu operasyonlarda, aralarında İçişleri Bakanlığı terör arananlar listesinde kırmızı kategoride aranan sözde Mardin sorumlusu Hevram Havraman Avyer kod adlı Hasan Mahmudi, sözde Mardin Bagok sorumlusu turuncu kategoride aranan Reber Koser kod adlı Teyyüp Çam ile birlikte gri kategoride aranan 2 teröristin de bulunduğu toplam 86 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Etkisiz hale getirilenlerin 6’sı ölü, 72’si sağ-yaralı, 8’i teslim şeklindedir. Bu 86 teröristten 22’si DEAŞ mensubudur. Ayrıca terör örgütlerine yardım/yataklık yaptığı ve örgütlerle irtibatlı olduğu değerlendirilen 946’sı PKK/KCK, 1798’i FETÖ/PDY, 242’si DEAŞ, 73’ü sol terör örgütleri olmak üzere toplam 3 bin 59 şüpheli gözaltına alınmış, bunlardan 361’i tutuklanmıştır.”
Terör operasyonları sonucu 132 sığınak/barınak/mağaranın kullanılamaz hale getirildiğini, 98 silah, 28 mayın/el yapımı patlayıcı (EYP), 79 el bombası, 94 kilogram patlayıcı madde, 
27 bin 711 muhtelif mühimmatın ele geçirildiğini belirten Çataklı, “
Ayrıca geçtiğimiz mart ayında biri bombalı drone eylemi olmak üzere
 16 terör eylemi engellenmiştir.” dedi.
Çataklı, 11 Ocak 
2021 itibarıyla başlatılan “Eren Operasyonları”nın halen 12 ayrı bölgede devam ettiğini, bu operasyonlarda, bugüne kadar 
9 teröristin etkisiz hale getirildiğini, 75 iş birlikçinin yakalandığını, 473 mağara/sığınağın imha edildiğini, 82 silah, 75 mayın/EYP, 120 el bombası, 346 kilogram patlayıcı, 35 bin 816 mühimmat ve 439 kilogram esrar ele geçirildiğini söyledi.
“Kendinizi, Avrupa’yı, dünyayı kandırıyorsunuz ama rakamları kandıramazsınız”
Mart ayında 1251’i denizlerde olmak üzere 10 bin 114 sığınmacı ve 572 organizatör yakalandığını belirten Çataklı, açıklamasına şöyle devam etti:
“Yunanistan Göç Bakanı’nın akla ziyan bazı açıklamaları olmuştu. Bunun üzerine gerçeği tüm çıplaklığı ile ortaya koyacak şekilde Sahil Güvenlik Komutanlığımız tarafından bir açıklama yapıldı. Bakanlığımız adına ben de bir açıklama yaptım. Milli Savunma Bakanlığımız da İHA görüntülerini yayınladı ve Yunanistan Göç Bakanı’nın açıklamalarının tümüyle gerçek dışı olduğu ortaya konuldu. 
Yunan adalarına geçiş 2015 yılında günlük 2 bin 347 kişi iken 2016 yılında imzalanan 18 Mart mutabakatı sonrasında hızla düşüşe geçtiğini, 2017 yılında günlük 79’a düştüğünü, 2020 yılında ise günlük 25’e kadar gerilediğini görüyoruz. Bu veriler ortada gayet açık ve net olarak. Bu çerçevede Yunanistan Göç Bakanı Mitarakis’e şuna söylemek istiyorum, Sayın Bakan, kendinizi kandırıyorsunuz, Avrupa’yı kandırıyorsunuz, dünyayı kandırmaya çalışıyorsunuz, ama rakamları kandıramazsınız. Ayıp.”
Çataklı, 
ülkesine geri dönen Suriyeli sayısının 431 bin 780, 
bugün itibarıyla Türkiye’de kayıt altına alınan Suriyeli sayısının ise 3 milyon 665 bin 946 olduğunu belirtti.