McManus: Şeffaflık ve cesur bir medya, güvenliğimiz, iyiliğimiz ve özgürlüğümüz için elzemdir

Gazeteciler Cemiyeti tarafından İrlanda Büyükelçiliği desteğiyle hazırlanan “Gazeteciler için Dijital Araçlar ve Kaynak Geliştirme Uzaktan Eğitim Programı”nın kapanış toplantısı gerçekleştirildi

NAZ AKMAN/ANKARA

Gazeteciler Cemiyeti tarafından İrlanda Büyükelçiliği desteğiyle hazırlanan ve 30 Eylül’de başlayan “Gazeteciler için Dijital Araçlar ve Kaynak Geliştirme Uzaktan Eğitim Programı” kapanış toplantısıyla sona erdi. Covid-19 virüs salgının oluşturduğu ihtiyaçlara cevaben ve gazetecilerin dijital ortamdaki kapasitelerini artırmaya ve finansal sürdürülebilirliklerine katkı sunmak için tasarlanan eğitim programı, eğitim modülleri canlı Zoom oturumları, kısa eğitim videoları, okuma listeleri, faydalı bağlantılar, ödevler, uygulamalı atölyelerle gerçekleştirildi. Programa katılan 35 gazeteci “Dijital Gazeteciliğe Giriş” ve “Gazeteciler için Kaynak Geliştirme ve Finansal Sürdürülebilirlik” isimli iki modül konusunda bilgi edindi. Senkron ve asenkron eğitimlerden oluşan iki modüllü eğim programında senkron eğitimler Zoom platformu üzerinden canlı olarak gerçekleşecek toplam altı oturumla yürütüldü. Asenkron eğitimler ise Gazeteciler Cemiyeti E-Öğrenme Platformu’nda katılımcıların tamamlanması için ikişer haftalık süreler tanınarak sürdürdü.
“Gazeteciler için Dijital Araçlar ve Kaynak Geliştirme Uzaktan Eğitim Programı”nın açılış konuşmasını yapan Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Yusuf Kanlı, İrlanda Büyükelçiliği’ne desteklerinden ötürü teşekkür ederek, eğitimin katılımcılara fayda sağlamasını umduklarını belirtti. Kanlı, eğitimin önümüzdeki günlerde yeniden tekrarlanacağını söyledi.
Toplantıda konuşan İrlanda Büyükelçiliği Misyon Başkan Yardımcısı Catherine McManus, İrlanda Büyükelçiliği’nin Gazeteciler Cemiyeti’ne Türkiye’de özgür ve bağımsız gazeteciliği güçlendirmek için verdiği destekten dolayı teşekkür ettiğini söyledi. McManus, ifade ve basın özgürlüğüne önem verdiklerinin altını çizerek, “Umarım Gazeteciler Cemiyeti’ndeki harika eğitmenler tarafından sağlanan bu eğitimin biz okuyuculara umut ve güven aşılamak için sizlerin gelecekteki kariyerlerinizde ve dezenformasyonla savaşınızda gerekli araçları sağlamıştır. İrlanda Büyükelçiliği’ndeki herkes eğitime katkı sağlamaktan büyük gurur duymakta ve gelecekteki parlak kariyerlerinizi takip etmeyi büyük bir istekle beklemektedir” dedi.
McManus, “Robert Fisk, 1970’lerden beri gördüğümüz en harika dış muhabirlerden biriydi”
McManus, geçtiğimiz günlerde yaşamını yitiren Britanyalı Robert Fisk hakkında “Bu hafta dünyanın en büyük gazetecilerinden biri olan ve İrlanda’yı kendi evi olarak gören Britanyalı Robert Fisk’i kaybettik. 1970’lerden beri gördüğümüz en harika dış muhabirlerden biriydi; cesareti, olayların içyüzünü görmesi ve inanılmaz üslubuyla diğerlerinden farkını ortaya koymuş biriydi. Yürekliliğiyle hem kimsenin cesaret edemediği yerlere gitti, hem de güce karşı gerçekleri söyledi. Güce karşı gerçekleri söylemek, her ne kadar kulağa kolay gelse de gerçekte çok zordur” sözlerine yer verdi.
Gazetecilerin dijital medya konusunda kapasitelerini geliştirmesinin önemi
Gazetecilerin dijital medya konusunda kapasitelerini geliştirmelerinin önümüzdeki yıllar için önem arz ettiğini söyleyen McManus, “Sahte haber, dezenformasyon ve medyanın güçlü aktörler tarafından manipüle edilmesinin bedeli büyüktür. Bugün birçok ülkede önceleri büyük ve çoğulcu olan medya sektörleri yerlerini hükümet propagandacılarına bırakmıştır. Her zamankinden çok bir sonraki nesil olan siz gazetecilerin, muhabirlerin ve dış muhabirlerin dengeli ve sorumlu gazetecilik icra edebilmesi için mümkün olan en iyi araçlarla donatılması gerekmektedir.
Her ne kadar günümüz dijital iletişim araçları, Robert Fisk’in kariyerinin başlarında kullandığı kâğıt ve kalemden farklı olsa da aynı amaçlara hizmet etmelidir. Gazetecilerin dijital medya konusunda kapasitelerini geliştirmek önümüzdeki yıllar için büyük önem arz etmektedir” diye konuştu.
“Salgın, kamu güveninin, güncel ve doğru haberin yaygınlaştırılmasının önemini vurgulamıştır”
Doğru dijital araçlara ve kaynak geliştirme becerilerine sahip olarak dezenformasyonla mücadele etmenin doğru habercilik açısından hayati önem taşıdığını vurgulayan McManus, “Yaşadığımız salgın birçok alanda zorluklara sebep olmuştur. Salgın, kamu güveninin, güncel ve doğru haberin yaygınlaştırılmasının önemini vurgulamıştır. Doğru dijital araçlara ve kaynak geliştirme becerilerine sahip olmak dezenformasyonla savaşarak gerçeklere dayanan habercilik için hayati önem taşımaktadır. Bilgilendirilmiş ve dengeli gazetecilik demokrasilerin işlemesi için hayati önem taşımaktadır. Şeffaflık ve cesur bir medya; güvenliğimiz, iyiliğimiz ve özgürlüğümüz için elzemdir. Sizden ricam her zaman denge gözetmenizdir, her hikâyenin iki yüzü vardır, tüm seslerin duyulabildiğine emin olun, sadece en çok bağıranların sesi çıkmasın” dedi.
Toplantı, eğitmenler; Özgür Kurtuluş, Orhan Şener, Merve Kartal ve Hamit Levent Evci’nin “Gazeteciler için Dijital Araçlar ve Kaynak Geliştirme Uzaktan Eğitim Programı”nın değerlendirmesiyle devam etti.