MEB Türk Halk Müziği Korosu ve ‘FERFENE Konseri’

Doğan BULGUN

MİLLİ Eğitim Bakanlığı Türk Halk Müziği Korosu 8 Ocak 2020 Çarşamba akşamı (Bugün) saat 19.00 da MEB Şura Salonu’nda FERFENE “Öze Bir Dokunuş” adlı bir konser gerçekleştirecek.
Şefliğini Ufuk Önder Serdar’ın yaptığı koro, bu konserde öz Ankara türkülerinden oluşan bir repertuvarı Ankara Kulübü Derneği seymenlerinin gösterileri eşliğinde icra edecek.
Türkü icralarıyla birlikte izleyiciye Ankara kültürü hakkında bilgiler verilecek, Ankara türkülerinin kaynak kişilerini tanıtılacak
Bu etkinlik UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Envanteri’ne giren “FERFENE Geleneği” kuralları çerçevesinde gerçekleştirilecek.
FERFENE NEDİR?
Ferfene eski bir Anadolu geleneği. Anadolu köy ve kasabalarında arkadaş ve komşuların köy odasında, kırda, tarlada, bağda, bahçede veya değişik iş yerlerinde yiyeceklerini de getirerek birlikte yedikleri yemeğe “ferfene” adı verilirdi.
Genelde evler dışında yapılan bu azık karıştırma eylemi zaman zaman kendi aralarında yemek taksimi yapılır veya yapılacak yemekler kura ile belirlenir ve tespit edilen günde herkes kendi evinde hazırlanan yemeği getirir birlikte yenilir, ardından sohbet edilerek acı kahveler içilir, daha sonra da saz çalınıp türküler söylenerek çeşitli oyunlar oynanırdı. Bu yemekli ve eğlence toplantılarına Anadolu’nun muhtelif yerlerinde farklı isimler de verilmiştir.
Benzer toplantılar;
Çankırı, Isparta (Kula), Manisa, Kütahya(Simav)’da; Yarenlik,
Gaziantep, Elazığ’da; Meşkler,
Konya, Aksaray, Niğde, Nevşehir, Akşehir, Ankara’da; Oturak Âlemleri,
Burdur, Isparta’da; Oğlak Bahçeleri,
Amasya’da; Tel Tel Geceleri,
Adıyaman’da; Dere Ağzı Toplantıları,
Şanlıurfa’da; Sıra Gezmeleri (Sıra Geceleri),
Ordu, Giresun’da; Kol Bastı Toplantıları,
Artvin, Trabzon’da; Erfeneler (Arfanalar),
olarak adlandırılıyor.

Dr. Nazım Şuvağ ve ’55. Yıl Konseri’

DR. Nazım Şuvağ 1963 yılında Hacettepe Çocuk Hastanesi Prof. Dr. İhsan Doğramacı’nın Çabaları ile Tıp Fakültesine dönüştürüldüğü günlerde öğrencidir. 1964 yılında arkadaşları ile birlikte Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Türk Sanat Müziği Korosunu kurar.
Günümüzde bu koro HÜ Türk Sanat Müziği Korosu adıyla çalışmalarını sürdürüyor.
Kuruluşunun 55. yıl anısına Dr. Nazım Şuvağ ve koro Şef Özgen Gürbüz yönetiminde güzel bir konser gerçekleştirdi.
Nazım Şuvağ’ın yanı sıra konserin konukları da vardı. Türk Sanat Müziği sanatçısı Elif Güreşçi, Nazımcan Şuvağ (Nazım Şuvağ’ın oğlu), Leonardo Efe Vitaglianı (Nazım Şuvağ’ı torunu) konseri renk kattı.

Yeni Yılda bir kez daha “Burak Şendağ ve Con Fuoco Quintet”

YENİ yıl konserleri serisinde 29 Aralık’ta gerçekleştirdikleri ilk konserin yoğun ilgi görmesi üzere bugün aynı program ile solist olarak bandoneonda Burak Şendağ ve Con Fuoco Quintet keman, viyola, viyolonsel ve piyanoda sevilen tango ve valslerin özgün düzenlemelerine yer verecekleri keyifli bir program ile bir kez daha Mozarthaus’ta dinleyicilerimiz ile buluşacak.
08 Ocak 2020 Çarşamba, Saat: 20:00, Yer:Mozarthaus Sanat ve Konser Evi, Ankara
BURAK ŞENDAĞ, BANDONEON
1972 yılında Balıkesir’de doğdu. 11 yaşında piyano çalmaya başladı. Ankapella korosunda 6 sene bas olarak söyledi ve bu koroyla birlikte uluslararası Grand Prix yarışmalarında çeşitli ödüller kazandı (Fransa Tours-1.lik, Macaristan – Debrecen 2.lik, İtalya Gorizzia 3.lük).Agnolim Tango Orkestra’sının kurucu üyelerinden olan Burak şendağ, bu orkestrada piyano çaldı. 1997-2005 tarihleri arasında Latin ve Arjantin Tangosu dersleri alarak bu müziğe karşı ilgi duymaya başlayan Burak, daha sonra yurdumuzda pek tanınmayan ama Tango müziğinin ana elemanlarından olan Bandoneon adlı enstrumanı öğrenmeye karar verdi. Kendi geliştirdiği metodlar sayesinde ve müzik altyapısı yardımı ile kısa sürede bandoneonu öğrenerek Tango+ topluluğu ile konserlere çıkmaya başladı.2005 yılında kurulan Tango+’nın müzik düzenlemelerini yapmakta ve toplulukta Bandoneon çalmaktadır.95 yılı Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fizik Bölümü mezunu olup, mobil uygulamalar konusunda hizmet veren özel bir şirkette tasarım ekibinin yöneticiliğini yapmaktadır.